https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_4db0bfd305a2d92cc62b33543_o.jpg
24 oktyabr tarixində Bakı Fotoqrafya Evində Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin əcnəbi tələbə və məzunlarının foto-əsərlərindən ibarət olan “Mən Burdayamİ am Here” sərgisi açılmışdır. "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin və Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin dəstəyi ilə həyata keçirən sərgi böyük maraqla qarşılanmışdır.
Təqdim olunan 30 fotoşəkil ADMİU-nun əcnəbi tələbələrinin Bakı, Gənçə, Quba, Şuşa, Ağdam və diqər şəhərlərə səyahətlərinin kiçik hekayələridir. Vətənimiz möhtəşəm mənzərələri, tarixi-mədəni abidələri, gündəlik həyatını əks etməklə yanaşı, tələbə və məzunlar fotolar vasitəsi ilə təəsüratları, münasibətləri və fərd, daxili impulsları ilə bölüşürlər. Sərginin məqsədi bir neçə hədəfi nəzərdə tutur. Tələbələrin mədəni inteqrasiyaya yönəlməsi, yeni mühitdə özlərini rahat, döğma hiss etməsi və universitet və şəhər həyatının ayrılmaz bir hissəsi olduqlarının vurğulamanmasıdır. Bu təşəbbüs onlar üçün özlərini, dünyagörüşlərini və gözləntilərini, həmçinin perspektivlərini səsləndirmək üçün unikal şansdır.
Sərgidə Türkiyə, Özbəkistan, Pakistan və Perudan olan tələbələrin əsərləri nümayiş edirir. Ümimi konseptlə yanaşı iştrakşıların hər biri mövzuya dair fərdi yanaşmasını formalaşdırmışdır və fotonun visual dili vasitəsi ilə təqdim etmişdir.
İştrakşılar:
Asude Yılmaz Mehmet (Turkiyə, Teatr sənəti fakultəsi, bakalavr, 1-ci tədris ili) Bakı və Gəncənin müasir memarlıq və heykəltaraşlıq abidələrin, şəhərin geçə işiqlarını vurğulayır və onları aram təbiət mənzərələri ilə qarşılaşdırır.
Ayzada Seytibaeva (Özbəkistan Rəssamlıq fakultəsi, magistr, 1-ci tədris ili) qeyim dizaynı sahəsində çalışır, aktiv tərzdə sərgilərdə iştrak edir. Fotolarda Ayzadə Qarabağla əlaqəli xatirələrilə bölüşür.
Wasif Bilguis Ahmed (Pakistan, Audio-vizual sənətlər fakultəsi, magistr, 1-ci tədris ili). Bilguisin Bakıya və xüsusilə onun qədim hissəsinə, İçərişəhərə, abidələrin detallarına, rəng və teksturalarına marağı epik yanaşma kontekstində əks olunur.
Fatima Florena Flores Vivar (Peru, Kulturologiya fakultəsi, magistr, məzun) məzun olsada, ADMİU ilə daim əlaqədədir, Təqdim etdiyi konsept Azərbaycanda müşahidə etdiyi tolerantlıq mühitindən ilhamlanaraq yaranmışdır. İçərişəhərin Gileyli məscidi və Bakı Müqəddəs Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi kilsəsində çəkdiyi fotolarda bədii həll, maraqlı rakurslar, işıq-kölqə effektləri dərin fəlsəfi yanaşmanı əks edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_4db0bfd305a2d92cc62b33543_o.jpg
24 октября в Бакинском доме фотографии открылась выставка «I am Here / Mən burdayam», представленная фотоработами иностранных студентов и выпускников Азербайджанского государственного университета культуры и искусств.
Выставка, организованная при поддержке Администрации Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» и Союза фотографов Азербайджана, вызвала большой интерес у публики.
На экспозиции представлены 30 фотографий, рассказывающих короткие истории путешествий иностранных студентов АГУКИ по Баку, Гяндже, Кубе, Шуше и другим регионам страны.
Помимо запечатления живописных пейзажей, исторических и культурных достопримечательностей, а также сцен из повседневной жизни, студенты и выпускники делятся через свои работы впечатлениями, эмоциями и внутренними переживаниями.
Цель выставки — способствовать культурной интеграции, помочь студентам почувствовать себя комфортно и «как дома» в новой среде, а также подчеркнуть, что они являются неотъемлемой частью университетской и городской жизни.
Эта инициатива предоставляет участникам уникальную возможность самовыражения — показать своё мировоззрение, ожидания и взгляд на окружающий мир.
В экспозиции представлены работы студентов из Турции, Узбекистана, Пакистана и Перу.
Объединённые общей концепцией, участники нашли индивидуальный подход к теме, выражая его через визуальный язык фотографии.
Участники:
Асуде Йылмаз (Турция, факультет театрального искусства, студентка 1-го курса бакалавриата)
В своих работах подчёркивает современную архитектуру и скульптурные памятники Баку и Гянджи, противопоставляя их спокойным природным пейзажам и ночным огням города.
Сейтибаева Айзада (Узбекистан, факультет изобразительных искусств, студентка 1-го курса магистратуры)
Активно работает в сфере дизайна моды и регулярно участвует в выставках. В своих фотографиях Айзада делится воспоминаниями, связанными с Карабахом.
Билкис Ахмед Васиф (Пакистан, факультет аудиовизуальных искусств, студентка 1-го курса магистратуры)
Её фотографии передают эпическое восприятие Баку — особенно его исторического центра, Ичеришехера — с акцентом на архитектурные детали, цвета и фактуры.
Фатима Лорена Флорес Вивар (Перу, факультет культурологии, выпускница магистратуры)
Несмотря на то, что уже окончила университет, она сохраняет тесную связь с АГУКИ. Её творческая концепция вдохновлена атмосферой толерантности, которую она наблюдала в Азербайджане.
Снимки, сделанные в мечети Гилейли в Ичеришехере и в Церкви Непорочного зачатия Пресвятой Девы Марии в Баку, отличаются философской глубиной, выразительными композициями, оригинальными ракурсами и игрой света и тени.