https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_4db0bfd305a2d92cc62b33543_o.jpg
24 oktyabr tarixində Bakı Fotoqrafya Evində Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin əcnəbi tələbə və məzunlarının foto-əsərlərindən ibarət olan “Mən Burdayamİ am Here” sərgisi açılmışdır. "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin və Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin dəstəyi ilə həyata keçirən sərgi böyük maraqla qarşılanmışdır.
Təqdim olunan 30 fotoşəkil ADMİU-nun əcnəbi tələbələrinin Bakı, Gənçə, Quba, Şuşa, Ağdam və diqər şəhərlərə səyahətlərinin kiçik hekayələridir. Vətənimiz möhtəşəm mənzərələri, tarixi-mədəni abidələri, gündəlik həyatını əks etməklə yanaşı, tələbə və məzunlar fotolar vasitəsi ilə təəsüratları, münasibətləri və fərd, daxili impulsları ilə bölüşürlər. Sərginin məqsədi bir neçə hədəfi nəzərdə tutur. Tələbələrin mədəni inteqrasiyaya yönəlməsi, yeni mühitdə özlərini rahat, döğma hiss etməsi və universitet və şəhər həyatının ayrılmaz bir hissəsi olduqlarının vurğulamanmasıdır. Bu təşəbbüs onlar üçün özlərini, dünyagörüşlərini və gözləntilərini, həmçinin perspektivlərini səsləndirmək üçün unikal şansdır.
Sərgidə Türkiyə, Özbəkistan, Pakistan və Perudan olan tələbələrin əsərləri nümayiş edirir. Ümimi konseptlə yanaşı iştrakşıların hər biri mövzuya dair fərdi yanaşmasını formalaşdırmışdır və fotonun visual dili vasitəsi ilə təqdim etmişdir.
İştrakşılar:
Asude Yılmaz Mehmet (Turkiyə, Teatr sənəti fakultəsi, bakalavr, 1-ci tədris ili) Bakı və Gəncənin müasir memarlıq və heykəltaraşlıq abidələrin, şəhərin geçə işiqlarını vurğulayır və onları aram təbiət mənzərələri ilə qarşılaşdırır.
Ayzada Seytibaeva (Özbəkistan Rəssamlıq fakultəsi, magistr, 1-ci tədris ili) qeyim dizaynı sahəsində çalışır, aktiv tərzdə sərgilərdə iştrak edir. Fotolarda Ayzadə Qarabağla əlaqəli xatirələrilə bölüşür.
Wasif Bilguis Ahmed (Pakistan, Audio-vizual sənətlər fakultəsi, magistr, 1-ci tədris ili). Bilguisin Bakıya və xüsusilə onun qədim hissəsinə, İçərişəhərə, abidələrin detallarına, rəng və teksturalarına marağı epik yanaşma kontekstində əks olunur.
Fatima Florena Flores Vivar (Peru, Kulturologiya fakultəsi, magistr, məzun) məzun olsada, ADMİU ilə daim əlaqədədir, Təqdim etdiyi konsept Azərbaycanda müşahidə etdiyi tolerantlıq mühitindən ilhamlanaraq yaranmışdır. İçərişəhərin Gileyli məscidi və Bakı Müqəddəs Bakirə Məryəmin Məsum Hamiləliyi kilsəsində çəkdiyi fotolarda bədii həll, maraqlı rakurslar, işıq-kölqə effektləri dərin fəlsəfi yanaşmanı əks edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_4db0bfd305a2d92cc62b33543_o.jpg
On October 24, the Baku House of Photography opened the exhibition "I am HereMən burdayam", consisting of photo works by foreign students and graduates of the Azerbaijan State University of Culture and Art. The exhibition, which was organized with the support of the "Icherisheher" State Historical and Architectural Reserve Department and the Azerbaijan Photographers Union, was met with great interest.
The 30 photographs on display tell short stories from the travels of international students at ASUCA through Baku, Ganja, Quba, Shusha, and beyond. Alongside capturing the country's stunning landscapes, historical and cultural landmarks, and scenes from everyday life, students and alumni also share their impressions, emotions, and inner impulses through these images.
The exhibition serves several purposes: to encourage cultural integration, help students feel comfortable and at home in a new environment, and emphasize that they are an integral part of both university and city life. This initiative offers them a unique opportunity to express themselves- their worldview, expectations, and perspectives.
The exhibition features works by the students from Türkiye, Uzbekistan, Pakistan, and Peru. While united by a common concept, each participant has developed an individual approach to the theme, expressed through the visual language of photography.
Participants:
Asude Yılmaz (Türkiye, Faculty of Theatre Arts, Bachelor's student, 1st year)
Highlights the modern architecture and sculptural monuments of Baku and Ganja, contrasting them with serene natural landscapes and the city’s night lights.
Seytibaeva Ayzada (Uzbekistan, Faculty of Fine Arts, Master's student, 1st year)
Active in the field of fashion design and regularly participates in exhibitions. Through her photographs, Ayzada reflects on her memories of Karabakh.
Bilquis Ahmed Wasif (Pakistan, Faculty of Audiovisual Arts, Master's student, 1st year) Her photographs reflect an epic perspective on Baku - particularly its historic core, Icherisheher - focusing on architectural details, colors, and textures.
Fatima Lorena Flores Vivar (Peru, Faculty of Cultural Studies, Master's graduate)
Although a graduate, she remains closely connected to ASUCA. Her concept is inspired by the atmosphere of tolerance she observed in Azerbaijan. Her photos, taken at the Gileyli Mosque in Icherisheher and the Church of the Blessed Virgin Mary’s Immaculate Conception in Baku, reflect a philosophical depth through artistic composition, striking angles, and light-shadow interplay.