https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_9c0b82c91a20999dc19babe4d_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Astana şəhərində Qazaxıstanın nəqliyyat naziri Nurlan Sauranbayev və Prezidentin müşaviri Asel Janasova ilə görüşüb. Görüşlər zamanı innovasiya, rəqəmsallaşma və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahələrində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti “Astana Hub” İnnovasiya mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub. Burada İKT sahəsində peşəkar mütəxəssislərin hazırlanması, startapların inkişafı və rəqəmsal ekosistemin gücləndirilməsi üzrə həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verilib. Tərəflər rəqəmsal inkişaf sahəsində təcrübə mübadiləsi imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Rəşad Nəbiyevin Qazaxıstanın Baş nazirinin müavini – rəqəmsal inkişaf və süni intellekt naziri Jaslan Madiyev ilə görüşündə isə rəqəmsal hökumət həlləri, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və kosmik texnologiyalar sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_9c0b82c91a20999dc19babe4d_o.jpg
Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport, met in Astana with Nurlan Sauranbayev, Kazakhstan’s Minister of Transport, and Asel Zhanasova, Advisor to the President of the Republic of Kazakhstan. The meetings focused on exploring prospects for cooperation in innovation, digitalization, and information and communication technologies (ICT).
During the visit, the Azerbaijani delegation was introduced to the activities of the Astana Hub Innovation Center, receiving detailed information on projects focused on training ICT professionals, supporting startup development, and strengthening the digital ecosystem. The parties exchanged views on opportunities for experience sharing in the field of digital development.
In a separate meeting with Zhaslan Madiyev, Deputy Prime Minister and Minister of Digital Development and Artificial Intelligence of Kazakhstan, Minister Rashad Nabiyev discussed expanding cooperation in digital government solutions, artificial intelligence, cybersecurity, and space technologies.