https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_9c0b82c91a20999dc19babe4d_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Astana şəhərində Qazaxıstanın nəqliyyat naziri Nurlan Sauranbayev və Prezidentin müşaviri Asel Janasova ilə görüşüb. Görüşlər zamanı innovasiya, rəqəmsallaşma və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahələrində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti “Astana Hub” İnnovasiya mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub. Burada İKT sahəsində peşəkar mütəxəssislərin hazırlanması, startapların inkişafı və rəqəmsal ekosistemin gücləndirilməsi üzrə həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verilib. Tərəflər rəqəmsal inkişaf sahəsində təcrübə mübadiləsi imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Rəşad Nəbiyevin Qazaxıstanın Baş nazirinin müavini – rəqəmsal inkişaf və süni intellekt naziri Jaslan Madiyev ilə görüşündə isə rəqəmsal hökumət həlləri, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və kosmik texnologiyalar sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_9c0b82c91a20999dc19babe4d_o.jpg
В Астане состоялась встреча министра цифрового развития и транспорта Рашада Набиева с министром транспорта Казахстана Нурланом Сауранбаевым и советником президента Асель Жанасовой. В ходе встреч обсуждались перспективы сотрудничества в сфере инноваций, цифровизации и информационно-коммуникационных технологий (ИКТ).
В рамках визита азербайджанская делегация ознакомилась с деятельностью Инновационного центра Astana Hub. Здесь была представлена подробная информация о реализованных проектах по подготовке профессиональных специалистов в сфере ИКТ, развитию стартапов и усилению цифровой экосистемы. Стороны обменялись мнениями о возможностях обмена опытом в сфере цифрового развития.
В ходе встречи министра Рашада Набиева с заместителем премьер-министра Казахстана – министром искусственного интеллекта и цифрового развития Жасланом Мадиевым были обсуждены вопросы расширения сотрудничества в области решений цифрового правительства, искусственного интеллекта, кибербезопасности, космических технологий.