https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_92e962f8f14a62803f36dd923_o.jpg
Kaspersky dünya miqyasında guya böyük hava yolu şirkətləri və hava limanları tərəfindən göndərilən saxta məktubların artdığını qeyd edir. Yem kimi şirkətlərə potensial təchizatçı kimi qeydiyyatdan keçmək və tanınmış brendlə tərəfdaşlıq etmək imkanı təklif olunur. Sentyabr ayında Kaspersky mütəxəssisləri bir neçə min belə fırıldaq e-poçtu aşkar ediblər. Bu barədə şirkət “GITEX Global 2025” sərgisində məlumat verib.
Müəlliflər özlərini “Emirates Airlines”, “Qatar Airways” və “Lufthansa” kimi böyük aviaşirkətlər və ya “Schiphol” hava limanı (Amsterdam) daxil olmaqla, hava limanlarının satınalma departamentlərinin nümayəndələri kimi təqdim edirlər. E-poçtlarda onlar yeni layihələr və biznesin genişləndirilməsi proqramlarına start verdiklərini, bu səbəbdən təchizatçı və ya podratçılar axtardıqlarını iddia edirlər. Əgər şirkətin nümayəndəsi əməkdaşlıq təklifinə cavab verərsə, fırıldaqçılar etibarlılığı daha da artırmaq üçün tədarükçünün qeydiyyat forması və məlumatın açıqlanmaması müqaviləsi daxil olmaqla, doldurmaq və imzalamaq üçün saxta sənədlər göndərəcəklər.
Fırıldaqçıların son məqsədi guya tərəfdaşlar siyahısında prioritetləşdirmə aparmaq üçün təşkilatları aldatmaq və bir neçə min ABŞ dolları məbləğində depozit ödətməkdir. Bu tip rusdilli məktublarda tələb olunan məbləğ 1 milyon rublu ötüb. Bu e-poçtların müəlliflərinin sözlərinə görə, tərəfdaşlıq qurulduqdan sonra bu ödəniş tam şəkildə geri qaytarılacaq. Lakin reallıqda pul fırıldaqçıların cibinə gedir və zərərçəkmiş təşkilatın hesabına qaytarılmır.
"Fırıldaqçılar qanuni işgüzar kommunikasiyaları təqlid etməkdə getdikcə daha təkmilləşirlər. Özlərini dünyaca məşhur aviaşirkətlərin adından çıxış edən dələduzlar, bu brendlərə olan etimaddan sui-istifadə edir və hesab edirlər ki, bazarın böyük oyunçusu ilə əməkdaşlıq imkanı istənilən biznes üçün maraqlı görünəcək. Bu e-poçtlardakı sənədlərdə zərərli kodlar olmadığı üçün bəzən belə ənənəvi təhlükəsizlik yoxlamaları bu cür mesajları qaçıra bilər. Buna görə də, təşkilatların texnoloji effektivliyi müstəqil testlərlə təsdiqlənən təchizatçının qabaqcıl təhlükəsizlik həllərindən istifadə etməsi və işçilərinin rəqəmsal savadını artırması vacibdir”, - deyə Kaspersky-nin baş spam analitiki Anna Lazariçeva qeyd edir.
Bu cür e-poçt hücumlarından qorunmaq üçün Kaspersky mütəxəssisləri şirkətlərə və işçilərə tövsiyə edirlər:
- yalnız göstərilən adı deyil, göndərənin ünvanını da yoxlayın;
- unutmayın ki, qanuni şirkətlər təchizatçı kimi qeydiyyatdan keçmək üçün ilkin ödəniş tələb etmirlər;
- loqolarda, dildə və formatda olan uyğunsuzluqlara diqqət yetirin, çünki bunlar saxtakarlığı üzə çıxara bilər;
- şübhəli mesajlarda görünən linklərə klikləməyin və ya faylları yükləməyin;
- e-poçtun onlar tərəfindən göndərilib-göndərilmədiyini təsdiqləmək üçün başqa rabitə kanalı vasitəsilə (məsələn, rəsmi internet saytında göstərilən telefon nömrəsinə zəng etməklə) mesajı göndərdiyi ehtimal edilən şəxslə əlaqə saxlayın;
- poçt serverləri üçün Kaspersky Security kimi korporativ e-poçt təhlükəsizliyi həllərindən istifadə edin;
- sosial mühəndislik metodlarından istifadə ilə həyata keçirilən uğurlu hücum ehtimalını azaltmaq üçün, məsələn, Kaspersky Automated Security Awareness Platform kimi onlayn platformalar vasitəsilə işçilərə müntəzəm təlimlər keçin;
- fişinq saytlarının, saxta profillərin və brenddən istifadə edən zərərli proqramların vaxtında aşkarlanmasına və silinməsinə imkan verən rəqəmsal təhdidlərin monitorinqi xidmətindən istifadə edin;
- böyük şirkətlərə korporativ cihazların qorunması üçün kiberhücumları ilkin mərhələdə aşkarlayan və dayandıran hərtərəfli həllər, məsələn, Kaspersky Symphony xəttindən olan həllər, kiçik şirkətlərə isə biznes üçün Kaspersky Security quraşdırmaq tövsiyə olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_92e962f8f14a62803f36dd923_o.jpg
«Лаборатория Касперского» фиксирует по всему миру всплеск мошеннических рассылок якобы от лица крупных авиаперевозчиков и аэропортов. Для приманки компаниям предлагают зарегистрироваться в качестве потенциального поставщика и получить возможность стать партнёром известного бренда. В сентябре специалисты «Лаборатории Касперского» выявили несколько тысяч мошеннических писем такого рода. Об этом компания рассказала на GITEX Global 2025.
Авторы сообщений выдают себя за представителей отделов закупок крупных авиакомпаний, таких как Emirates Airlines, Qatar Airways, Lufthansa, или аэропортов, в том числе Схипхола (Амстердам). В письмах они рассказывают о том, что якобы запускают новые проекты и программы по расширению бизнеса и ищут поставщиков или подрядчиков. Если представитель компании откликнется на предложение о сотрудничестве, на следующем этапе для большей убедительности злоумышленники пришлют поддельные документы на заполнение и подписание, в том числе форму регистрации поставщика и соглашение о неразглашении информации.
Конечная цель мошенников — заставить организацию заплатить депозит в размере нескольких тысяч долларов США, якобы для бронирования приоритетного места в списке партнёров. В русскоязычных письмах такого рода требуемая сумма превышала 1 миллион рублей. Этот платёж, по уверениям авторов писем, будет возвращён в полном объёме после установления партнёрства. Однако на самом деле злоумышленники присваивают деньги себе, они не вернут их на счёт организации-жертвы.
«Мошенники всё более изощрённо имитируют легитимные деловые коммуникации. Выдавая себя за всемирно известные авиакомпании, злоумышленники пользуются доверием к бренду и рассчитывают, что возможность сотрудничества с крупным игроком рынка не может не быть интересна бизнесу. Поскольку документы в этих рассылках не содержат вредоносный код, базовые проверки безопасности могут иногда пропускать подобные сообщения. Поэтому организациям крайне важно использовать продвинутые защитные решения от вендора, эффективность технологий которого подтверждается независимыми тестами, и повышать цифровую грамотность сотрудников», — комментирует Анна Лазаричева, старший спам-аналитик в «Лаборатории Касперского».
Для защиты от подобных почтовых атак специалисты «Лаборатории Касперского» рекомендуют компаниям и сотрудникам:
- проверять адрес отправителя, а не только отображаемое имя;
- помнить, что легитимные компании не просят предоплату за регистрацию в качестве поставщика;
- обращать внимание на несоответствия в логотипах, языке и форматировании, это могут быть признаки подделки;
- не переходить по ссылкам и не скачивать файлы из подозрительных сообщений;
- обратиться к предполагаемому отправителю сообщения через другой канал связи (например, позвонить по номеру телефона, указанному на официальном сайте), чтобы уточнить, производилась ли с их стороны данная рассылка;
- использовать решения для защиты корпоративной электронной почты, например Kaspersky Security для почтовых серверов;
- регулярно проводить обучающие тренинги для сотрудников, чтобы снизить вероятность успешных атак с использованием методов социальной инженерии, например с помощью онлайн-платформы Kaspersky Automated Security Awareness Platform;
- использовать сервис мониторинга цифровых угроз, который позволяет своевременно обнаружить и удалить фишинговые сайты, поддельные профили и вредоносные приложения, эксплуатирующие бренд;
- крупным компаниям — установить комплексное решение для защиты корпоративных устройств, которое позволяет обнаружить и остановить кибератаки на ранних стадиях, например из линейки Kaspersky Symphony, а небольшим — решение Kaspersky Security для бизнеса.