https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_2a5694cf2b13d61355b0cb9ae_o.jpg
Kaspersky və “VDC Research” tərəfindən birgə araşdırma* nəticəsində dünya üzrə sorğu edilən sənaye müəssisələrinin yalnız 27%-nin hər ay öz sənaye nəzarət sistemləri (ICS) üçün müdaxilə sınaqları və zəiflik skanları apardığı məlum olub. Bu şirkətlərin demək olar ki, yarısı (48%) bir neçə aydan bir, 17% -i ildə iki dəfədən çox olmamaqla, 7%-i isə yalnız zəruri hallarda skan edir. Bu məlumatlar Kaspersky ekspetləri tərəfindən beynəlxalq “Kaspersky Industrial Cybersecurity” konfransında təqdim olunub.
Sorğuda iştirak edən təşkilatların 40%-nin fikrincə, sistem boşluqlarının vaxtında aradan qaldırılması sənaye kibertəhlükəsizliyində əsas problemlərdən biri olaraq qalır. Bununla belə, bir çox müəssisələr yeniləmələri müntəzəm quraşdırmaq üçün istehsalı dayandırmağa vaxt tapmırlar. Təşkilatların yalnız üçdə biri (31%) bunu hər ay, yarısı (47%) bir neçə aydan bir, 12%-i ildə iki dəfədən çox olmamaqla və 9%-i ehtiyac olduqda həyata keçirir. Yamaqların idarə edilməsinə sistemli yanaşmanın olmaması uğurlu kiberhücumların baş vermə ehtimalını artırır və ciddi nəticələrə səbəb ola bilər: planlaşdırılmamış fasilələr, reputasiya və maliyyə ziyanı, hətta ətraf mühitə və insan sağlamlığına zərər.
"Təhlükəsizlik proqramı təminatının yenilənməsinə laqeyd yanaşmaq sənayedə tez-tez kiberinsidentlərə səbəb olur. İnformasiya təhlükəsizliyi qruplarının əsas vəzifələrindən biri təcavüzkarlar tərəfindən istifadə edilə biləcək boşluqların vaxtında aşkarlanması və aradan qaldırılmasıdır. Buna nail olmaq üçün ICS sistemlərinin təhlükəsizlik səviyyəsini mütəmadi olaraq təhlil etmək, müdaxilə sınaqları aparmaq və yeniləmələri dərhal quraşdırmaq vacibdir" – deyə Kaspersky-nin Sənaye təhlükəsizliyi məhsullarının inkişafı departamentinin rəhbəri Andrey Strelkov bildirir. "Lakin sənaye mühitində boşluqları aradan qaldırmaq həmişə mümkün olmur. Bu halda kompensasiya tədbirləri, xüsusən də şəbəkədə hücumun və ya şübhəli fəaliyyətin erkən aşkarlanmasına və operativ reaksiya verməyə imkan verən çoxqatlı müdafiə və monitorinq lazımdır. Bu yolla şirkətlər avadanlığın təhlükəsizliyini təmin edə, nasazlıqların və digər ciddi nəticələrin qarşısını ala bilərlər".
"Ofis İT sistemlərindən fərqli olaraq, proqram təminatının yenilənməsi və ya sənaye mühitində yamaqların tətbiqi bir sıra məhdudiyyətlərə məruz qalır. Bunun nəticəsində sənaye üçün boşluqlar korporativ İT mühiti ilə müqayisədə daha genişdir. Bundan təcavüzkarlar fəal şəkildə istifadə edirlər. Müəssisələr istehsal fasiləsizliyi və təhlükəsizlik arasında tarazlıq tapmalı və kompleks yanaşmalardan istifadə etməlidirlər. Şəbəkənin monitorinqi, trafik və hadisələrin monitorinqinə əlavə olaraq ciddi giriş nəzarəti, istehsal mühitini riskə atmadan yeniləmələri yoxlamaq üçün boşluqların idarə edilməsi proseslərini inkişaf etdirmək və pilot qurğularda yeniləmə sınağ üçün prosesləri qurmaq lazımdır" - deyə “Security Vision” şirkətinin Kibertəhlükəsizlik departamentinin direktoru Nikolay Qonçarov qeyd edir.
Kaspersky sənaye müəssisələrinə ixtisaslaşmış sistemlər və sənaye avadanlığının qorunması texnologiyalarını, mütəxəssislərin təcrübəsi və biliyini ehtiva edən kompleks həllər dəstini təklif edir. Onun əsas komponenti yerli XDR platforması olan “Kaspersky Industrial Cybersecurity” (KICS)-dir. O, yayılmış arxitekturalar üçün miqyaslanamaq və əməliyyat proseslərinə minimal təsir göstərmək imkanları ilə aktivlərin mərkəzləşdirilmiş inventarlaşdırılması, təhdidlərin aşkarlanması və qarşısının alınması, risklərin idarə edilməsi və təhlükəsizlik auditi kimi imkanlarını təqdim edir. KICS platforması haqqında ətraflı məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz.
“VDC Research” şirkəti haqqında
1971-ci ildə əsası qoyulmuş konsaltinq və tədqiqat şirkəti olan “VDC Research” dünya üzrə texnologiya satıcılarına, son istifadəçilərə və investorlara avtomatik identifikasiya və izləmə; müəssisə mobil cihazları; sənaye avtomatlaşdırılması; IoT (əşyaların interneti) və quraşdırılmış texnologiyalarla bağlı məhsullar haqqında ətraflı ekspert məlumatı təqdim edir.
* Məlumatlar “VDC Research” şirkəti tərəfindən son bir neçə il ərzində aparılmış sənaye kibertəhlükəsizlik araşdırmasına, həmçinin enerji, kommunal xidmətlər, nəqliyyat, logistika və istehsalat daxil olmaqla, bir sıra sənaye və ölkələrdən 250-dən çox OT və İT rəhbərlərinin sorğusuna əsaslanır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_2a5694cf2b13d61355b0cb9ae_o.jpg
Совместное исследование* «Лаборатории Касперского» и VDC Research показало, что только в 27% опрошенных промышленных предприятий в мире ежемесячно проводятся тесты на проникновение и поиск уязвимостей в автоматизированных системах управления технологическими процессами (АСУ ТП). Почти половина (48%) делает проверки раз в несколько месяцев, 17% — не более двух раз в год, а 7% — только при необходимости. Об этом эксперты компании рассказали на международной конференции Kaspersky Industrial Cybersecurity Conference.
Своевременное устранение уязвимостей остаётся одним из главных вызовов в промышленной кибербезопасности, соглашаются 40% опрошенных организаций. Однако многие предприятия часто не могут выделить время, чтобы приостановить производство для установки обновлений. Только треть организаций (31%) делают это ежемесячно, половина (47%) — раз в несколько месяцев, 12% — не чаще двух раз в год, 9% — по мере необходимости. Отсутствие системного подхода к патч-менеджменту повышает вероятность успешных кибератак и может привести к серьёзным последствиям: незапланированным простоям, репутационному и финансовому ущербу и даже нанести вред окружающей среде и здоровью людей.
«Пренебрежительное отношение к обновлению защитного программного обеспечения часто приводит к киберинцидентам в промышленности. Одной из главных задач ИБ-служб остаётся своевременное обнаружение и устранение уязвимостей, которые могут быть использованы атакующими. Для этого важно регулярно анализировать уровень защищённости АСУ ТП, проводить пентесты, а также незамедлительно устанавливать обновления — как только они выходят, — комментирует Андрей Стрелков, руководитель направления развития продуктов для промышленной безопасности в «Лаборатории Касперского». — Однако в промышленной среде не всегда возможно устранить уязвимости. В этом случае необходимы компенсирующие меры, в частности эшелонированная защита и мониторинг, которые позволят вовремя обнаружить развитие атаки или подозрительную активность в сети и своевременно отреагировать. Таким образом предприятия смогут обеспечить безопасность оборудования, избежать сбоев и других серьёзных последствий».
«В отличие от офисных ИТ-систем, в технологической среде обновление программного обеспечения или применение патчей связано с рядом ограничений. В результате окно жизни и наличие уязвимостей для промышленных объектов оказывается гораздо шире, чем в корпоративной ИТ-среде. Этим активно пользуются злоумышленники. Предприятиям необходимо искать баланс между непрерывностью производства и безопасностью и внедрять комплексный подход. Помимо использования компенсирующих мер, таких как сегментация сетей, мониторинг трафика и событий, строгий контроль доступа, необходимо развивать процессы управления уязвимостями и выстраивать процессы тестирования обновлений на пилотных стендах для проверки обновлений без риска для производственной среды», — рассказывает Николай Гончаров, директор департамента кибербезопасности Security Vision.
«Лаборатория Касперского» предлагает промышленным предприятиям комплекс решений, в котором органично сочетаются технологии для защиты специализированных систем и промышленного оборудования, а также опыт и знания экспертов. Его ключевой компонент — нативная XDR-платформа Kaspersky Industrial Cybersecurity (KICS). Она предоставляет такие возможности, как централизованная инвентаризация активов предприятия, обнаружение и предотвращение угроз, управление рисками и аудит безопасности с возможностью масштабирования на распределённую архитектуру и минимальным влиянием на технологический процесс. Узнать больше о платформе KICS можно на сайте.
Консалтинговая и исследовательская компания VDC Research основана в 1971 году. Предоставляет технологическим вендорам, конечным пользователям и инвесторам по всему миру детальную экспертную информацию о продуктах, связанных с автоматической идентификацией и отслеживанием; корпоративных мобильных устройствах; промышленной автоматизации; loT и встраиваемых технологиях.