https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_8ac026a12565ae14276479e24_o.jpg
Sentyabrın 25-də ADA Universitetində İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun (Institute for Development and Diplomacy – IDD) təşkilatçılığı ilə 1-ci Azərbaycan - Birləşmiş Krallıq Siyasət Dialoqunun açılış mərasimi baş tutub.
Britaniya-Azərbaycan Ticarət Palatası və bp şirkətinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən tədbirdə 50-dən çox ekspert iştirak edib. İştirakçılar arasında parlament üzvləri, yüksək vəzifəli hökumət rəsmiləri, universitetlərin və beyin mərkəzlərinin tədqiqatçıları, media nümayəndələri və müstəqil ekspertlər yer alıb.
İki gün davam edəcək tədbir dəyişən qlobal nizamda Azərbaycan-Birləşmiş Krallıq ikitərəfli münasibətləri və strateji tərəfdaşlıq, Cənubi Qafqazda regional təhlükəsizlik, əməkdaşlıq, xarici siyasət prioritetləri, enerji əməkdaşlığı, təhsil, elm və innovasiya yolu ilə ictimai diplomatiya məsələlərinə həsr olunub. Dialoq regional və qlobal çağırışlar üzrə qarşılıqlı anlaşma və praktiki əməkdaşlığa təkan verəcək.
Açılış mərasimində ADA Universitetinin prorektoru və Milli Məclisin deputatı Fariz İsmayılzadə, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fergus Auld, və bp şirkətinin Xəzər regionu üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli çıxış ediblər.
Proqramın “Dəyişən Qlobal Nizamda Azərbaycan- Birləşmiş Krallıq İkitərəfli Münasibətləri və Strateji Tərəfdaşlıq” mövzusuna həsr olunmuş ilk panelində Britaniya Parlamentinin Lordlar Palatasının üzvü Lord Aamer Sarfraz, Britaniya Parlamentinin keçmiş deputatı David Duguid, daha sonra Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatları Səməd Seyidov və Sevinc Fətəliyeva iştirak ediblər.
Tədbirin ilk günü iştirakçılardan Böyük Britaniya Abraham Accords Group-un sədri Sir Liam Fox, The City of London Korporasiyasının Aldermanı Prof. Emma Edhem, Böyük Britaniya parlamentinin keçmiş deputatı və keçmiş xarici işlər naziri Rehman Chishti və Böyük Britaniya parlamentinin keçmiş deputatı Dr. Matthew Offord Azərbaycan və Birləşmiş Krallıq arasında strateji tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi, ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsi və yeni əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılmasının əhəmiyyətini qeyd ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_8ac026a12565ae14276479e24_o.jpg
The opening ceremony of the 1st Azerbaijan-UK Policy Dialogue was held at ADA University on September 25, organized by the Institute for Development and Diplomacy (IDD).
Organized in partnership with the British-Azerbaijani Chamber of Commerce and bp, the event brought together more than 50 distinguished experts. Participants included members of parliament, senior government officials, researchers from universities and think tanks, media specialists, and independent experts.
The two-day event will focus on Azerbaijan-UK bilateral relations and strategic partnership in a changing global order, regional security, cooperation, and foreign policy priorities in the South Caucasus, energy cooperation and economic diversification, and public diplomacy through education, science, and innovation. The dialogue will foster mutual understanding and practical cooperation on regional and global challenges.
The opening ceremony was addressed by Dr. Fariz Ismailzade, Vice-Rector of ADA University and Member of the Parliament of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Fergus Auld, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the Republic of Azerbaijan, and Mr. Bakhtiyar Aslanbeyli, Vice President for the Caspian Region of bp.
The first panel of the program, dedicated to the topic “Azerbaijan-United Kingdom Bilateral Relations and Strategic Partnership in a Changing Global Order”, was attended by Lord Aamer Sarfraz, Members of the House of Lords of the UK Parliament, Mr. David Duguid, Former MP of UK Parliament, and then by Mr. Samad Seyidov and Ms. Sevinj Fataliyeva, Members of the Parliament of the Republic of Azerbaijan.
During the first day of the program, participants, Sir Liam Fox, Chairman of the UK Abraham Accords Group, Prof. Emma Edhem, Alderman of The City of London Corporation, Rehman Chishti, Former MP of UK Parliament and Former Foreign Office Minister, and Dr. Matthew Offord, Former MP of UK Parliament, noted the importance of developing a strategic partnership between Azerbaijan and the United Kingdom, strengthening bilateral relations, and exploring new cooperation opportunities.