Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Bilik Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Hava Qüvvələrinin orkestrinin ifasında Dövlət himni səsləndirilib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
BDU rektoru Elçin Babayev yeni tədris ili münasibətilə müəllim və tələbələri, valideynləri təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb. Rektor qalib ölkəmiz və xalqımız üçün bu ilin əlamətdar olduğunu qeyd edib. Bu il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Konstitusiya və Suverenlik İli” qeyd olunur, müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyasının 30, Qarabağda böyük Zəfərimizin 5 illik yubileyləridir: “Bu gün Qarabağda aparılan bərpa işləri, cənab Prezidentin bu bölgəyə səfərləri onu göstərir ki, bizim ölkəmiz yalnız sülh istəyir, yaradıcılığa, quruculuğa köklənib. Dünyada baş verən hadisələrin fonunda isə çiçəklənən və qüdrətlənən Azərbaycan bir nümunəyə çevrilib. Bakı Dövlət Universitetinin də bu inkişafda payı var. Biz tələbələrimizlə fəxr edir, hər birinə bu yolda uğurlar və sağlamlıq arzulayırıq. Gəlin zəngin keçmişi, böyük potensialı, gözəl ənənələri və parlaq gələcəyi olan Bakı Dövlət Universitetinin şərəfini, şöhrətini daha da yüksəklərə qaldıraq, bunun üçün birlikdə çalışaq. Düşünürəm ki, sizlər BDU-nu seçməklə özünüz üçün ən düzgün qərarı vermisiniz. Dünyada bütün universitetlər öz məzunları ilə fəxr edir. BDU da öz məzunları ilə daim fəxr edir. Universitetimizin ən böyük məzunu xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevdir. Biz hər zaman bu adı qürurla çəkirik. Siz də fəxr etməlisiniz ki, belə bir Universitetin tələbələrisiniz”.
Elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli nazir Emin Əmrullayevin təbriklərini çatdırıb, yeni tədris ilində müəllim və tələbələrə uğurlar arzulayıb. O, BDU-nun həm elm, həm də həyat məktəbi olduğunu qeyd edib: “Ölkəmiz məhz bilikli, savadlı gənclərin sayəsində daha da inkişaf edəcək. Əminəm ki, siz gələcəkdə BDU məzunu olmağınızla fəxr edəcəksiniz”.
Milli Məclis sədrinin müavini, akademik Rafael Hüseynov, Milli Məclisin üzvləri - Elm və təhsil komitəsinin sədri, BDU-nun kafedra müdiri Anar İsgəndərov, Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsinin sədri, BDU-nun İctimai Nəzarət Şurasının sədri Arzu Nağıyev, BDU-nun İctimai Nəzarət Şurasının üzvü Əminə Ağazadə, valideynlər adından Milli Məclisin üzvləri Vüqar Rəhimzadə və Elnarə Akimova çıxışlarında müəllim və tələbələri Bilik Günü münasibətilə təbrik edib, təhsil həyatlarında uğurlar arzulayıblar.
Sonra 2025/2026-cı tədris ilində bakalavr pilləsi üzrə “Hüquqşünaslıq” (tədris ingilis dilində) ixtisasına 697.5 balla qəbul olunan Çiçək Hümmətli, Tarix fakültəsinin I kurs tələbəsi, 44 günlük Vətən müharibəsində şəhidlik zirvəsinə ucalmış polkovnik-leytenant  Anar Əliyevin övladı Nigar Əliyeva çıxış edərək, arzu və istəklərini bildiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_3147c7eae11f334e4d595cd9a_o.jpg
Сначала прозвучал Государственный гимн в исполнении оркестра Военно-воздушного сил Министерства обороны, а затем минутой молчания почтена память шехидов, отдавших свои жизни за территориальную целостность Азербайджана.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев поздравил преподавателей, студентов и родителей с началом нового учебного года и пожелал им успехов. Ректор отметил, что этот год знаменателен для нашей страны и народа. В этом году Распоряжением Президента Ильхама Алиева отмечается «Год Конституции и суверенитета», 30-летие Конституции независимого Азербайджана и 5-летие великой Победы в Карабахе: «Восстановительные работы, проводимые сегодня в Карабахе, визиты Президента в этот регион свидетельствуют о том, что наша страна стремится только к миру, нацелена на творчество и созидание. На фоне происходящих в мире событий расцветающий и могучий Азербайджан стал примером. Бакинский государственный университет также вносит свой вклад в это развитие. Мы гордимся нашими студентами, желаем каждому из них успехов и здоровья на этом пути. Давайте же ещё выше поднимем честь и славу Бакинского государственного университета и будем вместе работать над этим. Считаю, что вы приняли правильное решение, выбрав БГУ. Все университеты мира гордятся своими выпускниками. БГУ также всегда гордится своими выпускниками. Величайший выпускник нашего университета – общенациональный лидер Гейдар Алиев».
Советник министра науки и образования Ниджат Мамедли передал поздравления министра Эмина Амруллаева и пожелал успехов преподавателям и студентам в новом учебном году. Он отметил, что БГУ – это школа науки и жизни: «Наша страна будет развиваться дальше благодаря образованной, квалифицированной молодежи. Уверен, что в будущем вы будете гордиться тем, что являетесь выпускником БГУ».
В мероприятии выступили заместитель председателя Милли Меджлиса, академик Рафаэль Гусейнов, депутаты Милли Меджлиса – председатель Комитета по науке и образованию, заведующий кафедрой БГУ Анар Искендеров, председатель Комитета по обороне, безопасности и борьбе с коррупцией, председатель Совета общественного контроля БГУ Арзу Нагиева, член Совета общественного контроля БГУ Амина Агазаде, а также от имени родителей депутаты Милли Меджлиса Вугар Рагимзаде и Эльнара Акимова.
Затем выступили Чичек Гумметли, поступившая на специальность «Юриспруденция» в 2025/2026 учебном году с результатом 697,5 балла, и Нигяр Алиева - студентка первого курса исторического факультета, дочь подполковника Анара Алиева, павшего в 44-дневной Отечественной войне.