https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_bbc54a865cfa12667bd3290a1_o.jpg
“AZCON Holding” şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC (ADY) ölkənin nəqliyyat və logistika sahəsində strateji dönüş yaradan daha bir layihəni uğurla başa çatdırıb.
Bakı–Böyük Kəsik dəmir yolu xəttində enerji sisteminin layihələndirilməsi, təchizatı və quraşdırılması çərçivəsində Ucar–Hacıqabul sahəsində (122 km) dəyişən cərəyan (AC) sisteminin tətbiqi üzrə işlər başa çatdırılıb, bu xətdə yük və sərnişin qatarlarının test yürüşləri uğurla həyata keçirilib. Həmçinin enerji sərfiyyatının və texniki qulluğa sərf olunan vaxtın azadılması, təhlükəsizlik səviyyəsinin artırılması, stansiya və sahələrdə avadanlıq sayının minimuma endirilməsi məqsədilə Ucar–Hacıqabul sahəsində rabitə və işarəvermə sistemləri yenidən qurulub, işarəvermə sistemləri, rabitə qurğuları və idarəetmə proseslərinin paralel şəkildə işləməsinə imkan verən müasir çoxprosesli idarəetmə (MPM) texnologiyasına keçid edilib.
Bununla da Bakı–Böyük Kəsik magistral dəmiryol xəttinin Ucar–Hacıqabul sahəsində dəyişən cərəyan sisteminə keçid tam təmin olunub.
Dəyişən cərəyan sisteminə keçid elektriklə işləyən lokomotivlərin dartı gücünü yaxşılaşdırmaqla dəmir yolları ilə daşınan yük həcminin artırılmasına, enerji və digər resurslara qənaətə, enerji itkilərinin azalmasına, xərclərin optimallaşdırılmasına, istismarın asanlaşmasına, qatarların hərəkət sürətinin artırılmasına gətirib çıxaracaq. Bu, xüsusilə magistral dəmir yolları üçün mühüm üstünlükdür. Dünyanın aparıcı ölkələrində, o cümlədən Avropada, Çində müasir magistral dəmir yolu xətləri, beynəlxalq dəmir yolu marşrutları və yüksək sürətli şəbəkələrdə AC sistemindən istifadə olunur. Bu, beynəlxalq dəhlizlər üzrə yükdaşımalarda yüksək sürət və sabit enerji təchizatı ilə uzun məsafələri rahat qət etmək deməkdir.
Müasir AC enerji sisteminin tətbiqi Azərbaycanın strateji nəqliyyat coğrafiyasının gələcək inkişafının simvoluna çevriləcək. Dəyişən cərəyan sayəsində yükdaşımaların həcmi artacaq, daşınma xərcləri azalacaq, tranzit marşrutlar isə dəniz və avtomobil nəqliyyatı ilə müqayisədə daha rəqabətqabiliyyətli olacaq. Bu da Azərbaycanın beynəlxalq logistika xəritəsində mövqeyini gücləndirəcək.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müəyyən etdiyi nəqliyyat strategiyası çərçivəsində Azərbaycan tranzit ölkə statusunu möhkəmləndirir, dəmir yolunun ölkənin iqtisadi və geosiyasi xəritəsində rolu daha da artır. Bu yanaşma nəticəsində Orta Dəhlizin mühüm seqmentlərindən olan Bakı–Tbilisi–Qars xəttinin yükötürmə qabiliyyətinin illik 5 milyon tonadək artırılması və Bakı Limanının dəmir yollarına inteqrasiyası kimi layihələr bir-birini tamamlayaraq Azərbaycanı Avropa ilə Asiyanı birləşdirən əsas nəqliyyat qovşağına çevirir. Bu strateji layihələr vaxt itkisini və əlavə logistika xərclərini minimuma endirərək əməliyyatların daha sürətli və səmərəli həyata keçirilməsini təmin edir. Dəmir yollarında enerji sisteminin və vaqon parkının yenilənməsi bu strategiyanın bir hissəsi kimi ölkənin beynəlxalq dəhlizlərdə rəqabət gücünü əhəmiyyətli dərəcədə artırır.
ADY-nin enerji sistemində dəyişən cərəyan texnologiyasına keçid yalnız texniki modernləşmə deyil, həm də Ətraf mühit, Sosial və Korporativ İdarəetmə (ESG) prinsiplərinə uyğun dayanıqlılıq öhdəliyinin bariz göstəricisidir. Bu addım sayəsində dizel dartısına tələbat ciddi şəkildə azalır, enerji səmərəliliyi yüksəlir və karbon emissiyaları minimuma enir. Bu, ölkəyə dayanıqlılığa sadiqliyini nümayiş etdirməyə və yaşıl sərmayələri cəlb etməyə kömək edir. Beləliklə, dəmir yolu yalnız iqtisadi cəhətdən deyil, həm də ekoloji baxımdan daha dayanıqlı və rəqabətqabiliyyətli nəqliyyat növünə çevrilir.
Enerji sisteminin yenilənməsi ilə yanaşı, ADY vaqon parkını da ardıcıl şəkildə genişləndirir. Son illərdə parkın böyük hissəsi yenilənib və müasir standartlara cavab verir. Bu isə daşımaların çevikliyini, sərnişin və yük qatarlarının sürətini və ümumi xidmət keyfiyyətini artırır. ADY-nin davamlı olaraq yenilənən parkında AC ilə işləyən 15 ədəd müasir sərnişin qatarı və 50 ədəd lokomotiv var. Onlardan 6 sərnişin qatarı və 40 lokomotiv dəyişən cərəyanla, 9 sərnişin qatarı və 10 lokomotiv isə həm sabit cərəyan (DC), həm də dəyişən cərəyan (AC) ilə işləyir.
AC sisteminə keçid həm də dəmir yollarında bəzi çətinlikləri aradan qaldırır. Yük və sərnişin qatarlarının hərəkət intervalı azalır, enerji təchizatı sabitləşir, əməliyyatların idarə edilməsi isə mərkəzləşdirilir. Bu, həm daxili daşımaları, həm də beynəlxalq tranziti daha səmərəli və sürətli edir.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl Böyük Kəsik–Gəncə (141 km) və Gəncə–Ucar (113 km) sahələrində dəmiryol infrastrukturunun AC-yə keçidi təmin olunub. 2026–2027-ci illərdə isə layihənin sonuncu mərhələsi olan Hacıqabul–Bakı sahəsində (127 km) AC-yə keçid üzrə işlər həyata keçiriləcək. Bununla da bütün Bakı–Böyük Kəsik xətti tamamilə AC sistemi ilə işləyəcək və Azərbaycanın dəmiryol infrastrukturu beynəlxalq standartlara uyğun modern şəbəkəyə çevriləcək. Azərbaycan ərazisindən keçən beynəlxalq dəhlizlər üzrə tranzit yüklərin daşındığı əsas magistral dəmiryol xətti olan Bakı–Böyük Kəsik sahəsində AC sisteminin tətbiqi Orta Dəhliz üzrə yükdaşımaların əməliyyatlarının səmərəliliyinin və yük həcmlərinin artırılmasına imkan verəcək. Ümumilikdə Azərbaycan ərazisindən keçən əsas magistral dəhlizlər, xüsusilə də Orta Dəhliz bu modernləşmədən birbaşa faydalanacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_bbc54a865cfa12667bd3290a1_o.jpg
ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД; входит в AZCON Holding) успешно завершило еще один проект по стратегическому перестроению транспортно-логистической отрасли страны.
В рамках проектирования, оснащения и монтажа энергетической системы на железнодорожной линии Баку–Бёюк-Кесик завершены работы по внедрению системы переменного тока (AC) на участке Уджар–Гаджигабул (122 км), были успешно осуществлены тестовые пробеги грузовых и пассажирских поездов на этой линии. Кроме того, с целью снижения энергопотребления и сроков техобслуживания, повышения уровня безопасности и минимизации оборудования на станциях и участках на ветке Уджар–Гаджигабул были реконструированы системы связи и сигнализации. Осуществлен переход на современную технологию управления MPM (многопроцессное управление), которая позволяет системам сигнализации, устройствам связи и процессам управления работать параллельно.
Тем самым, полностью обеспечен переход на переменный ток на участке Уджар–Гаджигабул магистральной железнодорожной линии Баку–Бёюк-Кесик.
Переход на систему переменного тока увеличит тяговую мощность электровозов, что приведет к росту объемов перевозимых грузов, экономии энергии и других ресурсов, снижению потерь энергии, оптимизации затрат, упрощению эксплуатации и увеличению скорости движения поездов. Это важное преимущество, особенно для магистральных железных дорог. В ведущих странах мира, в том числе в Европе и Китае, переменный ток используется на современных магистральных железнодорожных линиях, международных железнодорожных маршрутах и высокоскоростных сетях. Это позволяет легко преодолевать большие расстояния с высокой скоростью и стабильным энергоснабжением при грузоперевозках по международным коридорам.
Внедрение современной энергосистемы переменного тока станет символом дальнейшего развития стратегической транспортной географии Азербайджана. Благодаря переменному току увеличится объем грузоперевозок, снизятся транспортные расходы, а транзитные маршруты станут более конкурентоспособными по сравнению с морским и автомобильным транспортом. Это укрепит позицию Азербайджана на международной логистической карте.
В рамках транспортной стратегии, определенной Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, страна укрепляет свой статус транзитной страны, и роль железной дороги на экономической и геополитической карте страны возрастает. В результате этого подхода такие проекты, как увеличение до 5 миллионов тонн в год пропускной способности линии Баку–Тбилиси–Карс, являющейся важным сегментом Срединного коридора, и интеграция Бакинского порта с железными дорогами, дополняют друг друга, превращая Азербайджан в основной транспортный узел, соединяющий Европу и Азию. Эти стратегические проекты обеспечивают более быстрое и эффективное осуществление операций, минимизируя потери времени и дополнительные логистические расходы. Обновление энергосистемы и парка вагонов железных дорог, как часть этой стратегии, значительно повышает конкурентоспособность страны в международных коридорах.
Переход энергосистемы АЖД на технологию переменного тока является не только технической модернизацией, но и ярким показателем приверженности устойчивому развитию в соответствии с принципами ESG (экологическое, социальное и корпоративное управление). Этот шаг серьезно снижает потребность в дизельной тяге, повышает энергоэффективность и минимизирует выбросы углерода. Это позволяет стране демонстрировать свою приверженность устойчивому развитию и привлекать "зеленые" инвестиции. Таким образом, железная дорога становится более устойчивым и конкурентоспособным видом транспорта не только с экономической, но и с экологической точки зрения.
Наряду с обновлением энергосистемы, АЖД последовательно расширяет свой вагонный парк. В последние годы большая часть парка была обновлена и соответствует современным стандартам. Это повышает гибкость перевозок, скорость пассажирских и грузовых поездов и общее качество обслуживания. В постоянно обновляемом парке АЖД имеется 15 современных пассажирских поездов и 50 локомотивов, работающих на переменном токе. Из них 6 пассажирских поездов и 40 локомотивов работают на переменном токе, а 9 пассажирских поездов и 10 локомотивов – как на постоянном (SC), так и на переменном (AC) токе.
Переход на систему переменного тока также устраняет ряд сложностей на железных дорогах. Сокращается интервал движения грузовых и пассажирских поездов, стабилизируется энергоснабжение, а управление операциями централизуется. Как внутренние перевозки, так и международный транзит становятся, таким образом, эффективнее и быстрее.
Отметим, что ранее на систему переменного тока была переведена железнодорожная инфраструктура на участках Бёюк-Кесик–Гянджа (141 км) и Гянджа–Уджар (113 км). В 2026–2027 годах работы по переходу на систему переменного тока будут осуществлены на последнем этапе проекта – на участке Гаджигабул–Баку (127 км). Таким образом, вся линия Баку–Бёюк-Кесик будет полностью работать на переменном токе, и железнодорожная инфраструктура Азербайджана превратится в современную сеть, полностью соответствующую международным стандартам. Внедрение системы переменного тока на участке Баку–Бёюк-Кесик, являющемся основной магистральной железнодорожной линией для проходящих по территории Азербайджана транзитных грузов, позволит повысить эффективность операций и объемы грузоперевозок по Срединному коридору. От этой модернизации непосредственно выиграют все проходящие через Азербайджан основные магистральные маршруты и особенно Срединный коридор.