https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_95b7462c3a8691799503bfe90_o.jpg
Kaspersky-nin beynəlxalq araşdırmasına* görə, fərdi istifadəçilərin 51%-i və korporativ istifadəçilərin demək olar ki, 60%-i 2025-ci ilin oktyabrından etibarən dəstəklənməyəcək “Windows 10” əməliyyat sistemindən istifadəni davam etdirir. Şəxsi cihazların yalnız 36%-i və korporativ cihazların 26,5%-də əməliyyat sistemi 11-ci versiyaya yenilənib. Mütəxəssislər müəssisələrin əməliyyat sisteminin korporativ versiyasından istifadə nəticəsində ciddi risklərə məruz qalması barədə xəbərdarlıq edirlər. Bu cür versiyalar hücumlara qarşı daha kövrək olmaqla yanaşı, yeni proqram təminatı və təhlükəsizlik alətləri ilə də uyğunlaşmır. Bu amillər əməliyyatların davamlılığının pozulmasına səbəb ola bilər.
Bəziləri hələ də 2020-ci ildə dəstəyi dayandırılmış “Windows 7”dən - daha əvvəlki versiyadan istifadə edir. Fərdi istifadəçilər arasında bu pay 10%, korporativ istifadəçilər arasında isə 7% təşkil edir.
“Yeni əməliyyat sisteminə (ƏS) keçidin faydaları çox vaxt şübhə yaradır: yəqin ki, bir neçə yeni funksiya əlavə olunur, tanış iş prosesləri isə interfeysdəki dəyişikliklər səbəbindən mürəkkəbləşir. Lakin, kibertəhlükəsizlik nöqteyi-nəzərindən yeniləmələri qəbul etməyən köhnə sistem bir zərbəyə dağılacaq çürük hasarlı bir ev kimidir. Burada risklər ƏS-nin yeni versiyasına uyğunlaşmağın narahatlığından daha ciddidir. Korporativ İT departamentləri və informasiya təhlükəsizliyi mütəxəssisləri üçün əməliyyat sistemindən başlayaraq kritik proqram təminatının aktuallığını qorumaq bir nömrəli vəzifədir. ƏS-nin vaxtında yenilənməsi onun sındırılması ilə bağlı insidentlərin baş verməsi və onların nəticələrinin, o cümlədən qiymətli məlumatların oğurlanması və ya itirilməsi və yekunda maliyyə və nüfuza ziyan vurulması ehtimalını azaldır. Etibarlı təhlükəsizlik həlli quraşdırılmış olsa belə, yeniləmələri gözardı etmək olmaz”, - deyə Kaspersky-nin kibertəhlükəsizlik üzrə eksperti Oleq Qorobets bildirir.
Müdafiə səviyyəsini artırmaq üçün Kaspersky tövsiyə edir:
- Cihazda ƏS-nin ən son versiyasının quraşdırıldığına və avtomatik yeniləmə funksiyasının aktiv olduğuna əmin olun;
- “Kaspersky Premium” (fərdi istifadəçilər üçün), “Kaspersky Small Office Security” (kiçik bizneslər üçün) və ya “Kaspersky Symphony” xəttinin həlləri (böyük bizneslər üçün) kimi zəifliklərdən istifadə edən zərərli proqramlara qarşı qoruma təmin edən məhsullardan istifadə edin. Onlar köhnəlmiş ƏS-də (Windows 10 və 2025-ci ilin oktyabrından əvvəlki versiyalar) ola biləcək aradan qaldırılmamış zəifliklər vasitəsilə sistemə müdaxilə riskini azaltmağa kömək edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_95b7462c3a8691799503bfe90_o.jpg
Как показало международное исследование* «Лаборатории Касперского», 51% частных пользователей и почти 60% корпоративных продолжают использовать Windows 10, поддержка которой прекратится в октябре 2025 года. Только на 36% частных и 26,5% корпоративных устройств операционная система обновлена до 11-й версии. Эксперты предупреждают: применяя устаревшие версии ОС в корпоративной инфраструктуре, бизнес серьёзно рискует. Такие версии не только более уязвимы для атак, но и могут быть несовместимы с новым программным обеспечением и средствами безопасности. Это может привести к нарушению непрерывности операционной деятельности.
Некоторые продолжают использовать Windows 7 - ещё более раннюю версию, поддержка которой была закончена в 2020 году. Среди частных пользователей эта доля составляет 10%, а среди корпоративных - 7%.
«Польза от перехода на новую ОС нередко воспринимается как сомнительная: кажется, будто новых функций добавляется немного, при этом привычные рабочие процессы усложняются из-за изменений в интерфейсе. Но, с точки зрения кибербезопасности, старая система, не получающая обновлений, похожа на дом с прогнившим забором, который можно сломать одним ударом. Риски здесь гораздо серьёзнее, чем неудобства от адаптации к новой версии ОС. Для корпоративных ИТ-отделов и специалистов по ИБ поддержание актуальности критически важного ПО, начиная с операционной системы, - задача номер один. Своевременные обновления ОС снижают вероятность инцидентов, связанных с её взломом, и их последствий - кражи или потери ценных данных и, в результате, финансового и репутационного ущерба. Игнорировать обновления нельзя, даже если у вас установлено надёжное защитное решение», - комментирует Олег Горобец, эксперт по кибербезопасности в «Лаборатории Касперского».
Для повышения уровня защищённости «Лаборатория Касперского» рекомендует:
- убедиться, что на устройстве установлена новейшая версия ОС и что включена функция автоматического обновления;
- использовать продукты с защитой от вредоносного ПО, эксплуатирующего уязвимости, такие как Kaspersky Premium (для частных пользователей), Kaspersky Small Office Security (для небольших предприятий) или решения из линейки Kaspersky Symphony (для крупного бизнеса). Они помогают снизить риск компрометации системы через незакрытые уязвимости, которые могут быть в устаревшей ОС (с октября 2025 года Windows 10 и более ранних версий).