https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_934f8f0d47b3f05be081514e4_o.jpg
Türkmənistanla Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 8-ci iclasında ticarət, enerji, nəqliyyat, sənaye, biznes, kənd təsərrüfatı və digər sahələr üzrə əməkdaşlığın, həmçinin qarşılıqlı investisiyaların təşviqi imkanları barədə müzakirələr aparılıb.
Bakıda Azərbaycan Respublikası ilə Türkmənistan arasında iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 8-ci iclası keçirilib.
İclasda Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov iki ölkə arasında münasibətlərin möhkəm tarixi təməl, mədəni yaxınlıq və iki qardaş xalqın qarşılıqlı hörmətinə əsaslandığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, dövlət başçılarımız arasında yüksək səviyyəli etimad və qarşılıqlı anlaşma əməkdaşlığın gücləndirilməsində xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Türkmənistan və Azərbaycan mühüm birgə layihə və təşəbbüslər həyata keçirməkdədir. Ölkələrimiz arasında iqtisadiyyat, ticarət, energetika, nəqliyyat və humanitar əlaqələr kimi əsas sahələri əhatə edən geniş tərəfdaşlıq gündəliyi mövcuddur.
Türkmənistanla investisiya əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsi potensialı qeyd edilib. Bildirilib ki, Azərbaycanda sənaye, nəqliyyat, tikinti, ticarət və xidmət sahələrində Türkmənistan kapitallı 75 şirkət fəaliyyət göstərir.
Ölkələrimiz enerji üzrə işbirliyinin genişləndirilməsi baxımından böyük potensiala malikdir. Enerjinin ixracı ilə bağlı infrastrukturu inkişaf etmiş Azərbaycan qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq mexanizmlərinin müzakirəsinə hazırdır.
Türkmənistanla “Şərq–Qərb” nəqliyyat dəhlizinin canlandırılması və Orta dəhlizin səmərəliyinin artırılması üzrə əməkdaşlıq da xüsusi rol oynayır. Ölkələrimiz arasında tranzit daşımalarının həcmi son illərdə sabit dinamika nümayiş etdirir. Ötən ilin yekunlarına görə, bu göstərici 2 milyon tonu, bu ilin ilk yarısında isə 1 milyon tonu keçib.
İki ölkənin ticarət, enerji, sənaye parkları, nəqliyyat, biznes, kənd təsərrüfatı və Ələt azad iqtisadi zonası üzrə tərəfdaşlığının gücləndirilməsi imkanları diqqətə çatdırılıb.
İclasda Azərbaycanın artan iqtisadi göstəriciləri, əlverişli biznes və investisiya mühiti, nəqliyyat və logistika infrastrukturu imkanları, Zəngəzur dəhlizinin perspektivləri barədə məlumat verilib, işgüzar dairələr arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin önəmi bildirilib, Türkmənistan sərmayədarları fəal əməkdaşlığa dəvət olunub.
Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri, Türkmənistanın Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Nökərqulı Ataqulıyev Azərbaycanla müxtəlif sahələr üzrə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş perspektivlər olduğunu vurğulayıb, tərəfdaşlığın inkişafı istiqamətləri haqqında fikirlərini bölüşüb.
Tədbirdə müxtəlif sahələrdə birgə fəaliyyətin perspektivləri, iqtisadi müstəvidə ortaq maraqlara xidmət edən təşəbbüslər barədə müzakirə aparılıb.
İclasın sonunda Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 8-ci iclasının yekunlarına dair protokol imzalanıb. Sənədi Komissiyanın həmsədrləri - Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Türkmənistan Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Nökərqulı Ataqulıyev imzalayıblar. Sənəddə iqtisadi-ticarət, energetika, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə tərəfdaşlığın genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_934f8f0d47b3f05be081514e4_o.jpg
На 8-м заседании Совместной межправительственной комиссии между Азербайджаном и Туркменистаном были обсуждены вопросы сотрудничества в сферах торговли, энергетики, транспорта, промышленности, бизнеса, сельского хозяйства, а также возможности продвижения взаимных инвестиций.
В Баку состоялось 8-е заседание Совместной межправительственной комиссии по сотрудничеству в экономической и гуманитарной сферах между Азербайджанской Республикой и Туркменистаном.
Сопредседатель Совместной межправительственной комиссии, министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул, что отношения между двумя странами базируются на прочном историческом фундаменте, культурной близости и взаимном уважении двух братских народов. Было отмечено, что в укреплении сотрудничества особое значение имеет высокий уровень доверия и взаимопонимания между главами двух государств. Туркменистан и Азербайджан совместно реализуют важные проекты и инициативы. У двух стран обширная повестка партнерства, охватывающая такие ключевые области как экономика, торговля, энергетика, транспорт и гуманитарные связи.
Был отмечен потенциал для укрепления инвестиционного сотрудничества с Туркменистаном. Сообщено, что в Азербайджане действует 75 компаний с участием туркменского капитала в сферах промышленности, транспорта, строительства, торговли и услуг.
Страны имеют большой потенциал для расширения энергетического сотрудничества. Азербайджан, обладающий развитой инфраструктурой для экспорта энергоносителей, готов к обсуждению взаимовыгодных механизмов сотрудничества.
Особую роль играет сотрудничество с Туркменистаном по активизации транспортного коридора «Восток-Запад» и повышении эффективности Среднего коридора. Объем транзитных перевозок между двумя странами в последние годы демонстрирует стабильную динамику. По итогам прошлого года этот показатель превысил 2 млн тонн, а за первое полугодие текущего года превзошел 1 млн тонн.
Были отмечены возможности для укрепления партнерства между двумя странами в сферах торговли, энергетики, промышленных парков, транспорта, бизнеса, сельского хозяйства, а также в свободной экономической зоне «Алят».
На заседании была представлена информация о растущих экономических показателях Азербайджана, благоприятной деловой и инвестиционной среде, возможностях транспортно-логистической инфраструктуры и перспективах Зангезурского коридора. Подчеркнута важность расширения связей между деловыми кругами, туркменские инвесторы приглашены к активному сотрудничеству.
Сопредседатель Совместной межправительственной комиссии, заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана Нокергулы Атагулыев подчеркнул, что имеются широкие перспективы для развития взаимовыгодного сотрудничества с Азербайджаном в различных областях и поделился мнением о направлениях развития партнерства.
На мероприятии обсуждены перспективы совместной деятельности в различных областях и отвечающие общим интересам инициативы в экономической сфере.
В завершении заседания был подписан итоговый протокол 8-го заседания Совместной межправительственной комиссии. Документ подписали сопредседатели комиссии - министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров и заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана Нокергулы Атагулыев. Документ предусматривает расширение партнерства в торгово-экономической, энергетической, транспортной, сельскохозяйственной и других областях.