https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_498ddb71769b7d3c650b87fe6_o.jpg
Azərbaycanda kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsi sahəsində aparıcı banklardan biri olan, beynəlxalq maliyyə qurumları ilə uğurlu əməkdaşlıqlarını davam etdirən TuranBank İsveçrənin aparıcı investisiya meneceri “BlueOrchard Finance” tərəfindən idarə olunan nüfuzlu “Covid-19 Emerging and Frontier Markets MSME Support Fund SCSp SICAV-RAIF” Fondu ilə yeni kredit sazişi imzalayıb.
Sazişə əsasən, “Covid-19 Emerging and Frontier Markets MSME Support Fund SCSp SICAV-RAIF” Fondu tərəfindən TuranBank-a 3 illik müddətə 5 milyon ABŞ dolları məbləğində yerli valyutada sintetik kredit ayrılıb. Cəlb edilən vəsait Bankın rəqabət qabiliyyətinin və maliyyə inklüzivliyinin artırılması istiqamətində olan strateji hədəflərinə uyğun olaraq ölkəmizin, xüsusilə regionlarda kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsinə yönəldilməklə sahibkarlıq subyektlərinin yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını daha da genişləndirəcək və sahibkarlıq mühitinin inkişafına töhfə verəcək.
Məlumat üçün qeyd edək ki, yarandığı tarixdən etibarən 33 il ərzində özünün 22 satış nöqtəsilə daim inkişaf yolunu tutmuş, xidmətləri ilə həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət baxımından maliyyə sektorunda önəmli mövqeyə sahib olmuş TuranBank mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyələşdirilməsi üzrə beynəlxalq kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirir. Bank Asiya İnkişaf Bankı (ADB), EMF Mikromaliyyə Fondu, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB), Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD), İncofin İnvestisiya fondu, ECO Ticarət və İnkişaf Bankı (ECO TDB) və s. kimi nüfuzlu maliyyə təşkilatları ilə kiçik və orta sahibkarlıq layihələri üzrə birgə əməkdaşlıq edərək qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafına ciddi dəstək olur.

ТуранБанк привлёк кредит в национальной валюте от международного финансового института
ТуранБанк привлёк кредит в национальной валюте от международного финансового института ТуранБанк привлёк кредит в национальной валюте от международного финансового института
ТуранБанк, будучи одним из ведущих банков Азербайджана в сфере финансирования малого и среднего бизнеса, продолжая успешное сотрудничество с международными финансовыми институтами, подписал новое кредитное соглашение с престижным фондом “Covid-19 Emerging and Frontier Markets MSME Support Fund SCSp SICAV-RAIF”, управляемым ведущей швейцарской инвестиционной компанией BlueOrchard Finance.
Согласно соглашению, фонд “Covid-19 Emerging and Frontier Markets MSME Support Fund SCSp SICAV-RAIF” выделил ТуранБанк синтетический кредит в национальной валюте в размере 5 миллионов долларов США сроком на 3 года. Привлечённые средства будут направлены на финансирование малого и среднего бизнеса в нашей стране, особенно в регионах, в соответствии со стратегическими целями банка по повышению конкурентоспособности и финансовой доступности, тем самым ещё больше расширяя доступ субъектов предпринимательства к финансовым ресурсам в национальной валюте и способствуя развитию предпринимательской среды.
К вашему сведению, ТуранБанк, постоянно развивающийся на протяжении 33 лет с момента своего основания, имеющий 22 точки продаж и занявший важное место в финансовом секторе как по качеству, так и по количеству предоставляемых услуг, успешно развивает сотрудничество в сфере привлечения международных кредитных линий для финансирования микро-, малых и средних предприятий. Банк сотрудничает с престижными финансовыми институтами, такими как Азиатский банк развития (ADB), Микрофинансовый фонд EMF, Черноморский банк торговли и развития (BSTDB), Исламская корпорация по развитию частного сектора (ICD), Инвестиционный фонд Incofin, Банк торговли и развития ECO (ECO TDB) и другими, по проектам малого и среднего бизнеса, тем самым оказывая существенную поддержку устойчивому развитию ненефтяного сектора.