https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_498ddb71769b7d3c650b87fe6_o.jpg
Azərbaycanda kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsi sahəsində aparıcı banklardan biri olan, beynəlxalq maliyyə qurumları ilə uğurlu əməkdaşlıqlarını davam etdirən TuranBank İsveçrənin aparıcı investisiya meneceri “BlueOrchard Finance” tərəfindən idarə olunan nüfuzlu “Covid-19 Emerging and Frontier Markets MSME Support Fund SCSp SICAV-RAIF” Fondu ilə yeni kredit sazişi imzalayıb.
Sazişə əsasən, “Covid-19 Emerging and Frontier Markets MSME Support Fund SCSp SICAV-RAIF” Fondu tərəfindən TuranBank-a 3 illik müddətə 5 milyon ABŞ dolları məbləğində yerli valyutada sintetik kredit ayrılıb. Cəlb edilən vəsait Bankın rəqabət qabiliyyətinin və maliyyə inklüzivliyinin artırılması istiqamətində olan strateji hədəflərinə uyğun olaraq ölkəmizin, xüsusilə regionlarda kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsinə yönəldilməklə sahibkarlıq subyektlərinin yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını daha da genişləndirəcək və sahibkarlıq mühitinin inkişafına töhfə verəcək.
Məlumat üçün qeyd edək ki, yarandığı tarixdən etibarən 33 il ərzində özünün 22 satış nöqtəsilə daim inkişaf yolunu tutmuş, xidmətləri ilə həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət baxımından maliyyə sektorunda önəmli mövqeyə sahib olmuş TuranBank mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyələşdirilməsi üzrə beynəlxalq kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirir. Bank Asiya İnkişaf Bankı (ADB), EMF Mikromaliyyə Fondu, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB), Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD), İncofin İnvestisiya fondu, ECO Ticarət və İnkişaf Bankı (ECO TDB) və s. kimi nüfuzlu maliyyə təşkilatları ilə kiçik və orta sahibkarlıq layihələri üzrə birgə əməkdaşlıq edərək qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafına ciddi dəstək olur.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_498ddb71769b7d3c650b87fe6_o.jpg
TuranBank, one of Azerbaijan’s leading banks in the financing of small and medium-sized enterprises (SMEs), continues to strengthen its successful partnerships with international financial institutions. The Bank has signed a new loan agreement in local currency with the reputable “Covid-19 Emerging and Frontier Markets MSME Support Fund SCSp SICAV-RAIF,” managed by Switzerland’s leading impact investment manager, BlueOrchard Finance.
Under the agreement, the Covid-19 Emerging and Frontier Markets MSME Support Fund SCSp SICAV-RAIF has provided TuranBank with a synthetic loan equivalent to USD 5 million in local currency for a period of three years. This financing supports TuranBank’s strategic objectives to enhance its competitiveness and foster financial inclusion. The funds will be allocated to the financing of small and medium-sized enterprises (SMEs) throughout Azerbaijan, with a particular emphasis on regional development. By improving access to local currency financing for entrepreneurs, this initiative aims to strengthen the SME sector and contribute to the broader development of the country’s business environment.
It is worth noting that TuranBank, over its 33 years of continuous development and with a growing network of 22 service branches, has established a strong and reputable position in Azerbaijan’s financial sector—distinguished by both the quality and breadth of its services. As part of its strategic focus, the Bank actively attracts international credit lines to support micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs), playing a vital role in the sustainable development of the country’s non-oil economy. TuranBank has successfully partnered with leading international financial institutions including the Asian Development Bank (ADB), EMF Microfinance Fund (EMF), Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB), Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD), Incofin Investment Fund (INCOFIN), ECO Trade and Development Bank (ECO TDB), among others — demonstrating a long-standing commitment to fostering entrepreneurship and regional economic growth.