ADY və Çin Dəmir Yolları Bakı - Tbilisi - Qars dəmir yolu xəttinin potensialının artırılmasına dair razılığa gəldi
ADY və Çin Dəmir Yolları Bakı - Tbilisi - Qars dəmir yolu xəttinin potensialının artırılmasına dair razılığa gəldi ADY və Çin Dəmir Yolları Bakı - Tbilisi - Qars dəmir yolu xəttinin potensialının artırılmasına dair razılığa gəldi
Azərbaycan və Çin beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin və yükdaşıma əməliyyatlarının inkişafı üzrə fəal əməkdaşlıq edəcəklər.
“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC və “Çin Dəmir Yolları” Dövlət Korporasiyası arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu Bakı–Pekin münasibətlərinə yeni dinamika qazandırmaqla yanaşı, Avrasiya boyunca fasiləsiz bağlantı üçün mühüm bir addım kimi qiymətləndirilir.
Sənəddə əsas diqqət həmçinin Bakı–Tbilisi–Qars dəmir yolu xəttinin gücləndirilməsinə yönəlib. İki qurum Türkiyəyə, ardınca Avropaya çıxış imkanı verən Bakı–Tbilisi–Qars  marşrutu üzrə nəqliyyat əlaqəsinin inkişaf etdirilməsi barədə razılığa gəlib. Bu xətt vasitəsilə Çin istehsal mərkəzlərinin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzərindən Avropa bazarlarına çıxışı daha da sürətlənəcək.
Bundan başqa, tərəflər dəmir yolu və liman imkanlarının birgə inkişafı, Xəzər dənizi üzərindən konteyner daşımalarının genişləndirilməsi, gündəlik blok-qatarların sayının artırılması və 10 qatarın keçidinə nail olunması istiqamətində əməkdaşlığı dərinləşdirməyə razılaşıblar.
Bakı–Tbilisi–Qars bu hədəflər fonunda Şərqlə Qərbi birləşdirən, yüksək ötürmə qabiliyyətli strateji nəqliyyat arteriyasına çevrilməkdədir.
Qeyd edək ki, 2023-2024-cü illərdə ADY tərəfindən Orta Dəhlizin vacib seqmenti olan Bakı–Tbilisi–Qars dəmir yolu xəttinin Gürcüstan hissəsində modernləşdirmə işləri aparılıb. Bu, ölkəmizin tranzit potensialının artırılması, bütövlükdə Orta Dəhlizin rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində mühüm addımdır.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_0b79d3275bf5e2da79f46b35e_o.jpg
Азербайджан и Китай будут активно сотрудничать в развитии международных транспортных коридоров и грузовых перевозок.
Меморандум о взаимопонимании, подписанный ЗАО «Азербайджанские железные дороги» и Государственной корпорацией «Китайские железные дороги», не просто придает новую динамику отношениям между Баку и Пекином, но расценивается и как важный шаг на пути к бесперебойному транспортному сообщению по всей Евразии.
В документе основное внимание уделено и совершенствованию железнодорожной линии Баку–Тбилиси–Карс. Стороны договорились развивать транспортное сообщение по этому маршруту, обеспечивающему выход в Турцию, а далее – и в Европу. Благодаря этому маршруту доступ китайских производственных центров к европейским рынкам через Азербайджан, Грузию и Турцию будет еще более ускорен.
Кроме того, стороны договорились углубить сотрудничество в вопросах совместного развития железнодорожной и портовой инфраструктуры, расширения контейнерных перевозок по Каспийскому морю, увеличения ежедневного числа блок-поездов и достижения пропускной способности в 10 поездов в день.
На фоне этих целей железнодорожная линия Баку–Тбилиси–Карс превращается в соединяющую Восток и Запад стратегическую транспортную артерию с высокой пропускной способностью.
Напомним, в 2023-2024 годах АЖД модернизировала грузинский участок железнодорожной линии Баку–Тбилиси–Карс, являющейся важным сегментом Срединного коридора. Это стало важным шагом в направлении повышения транзитного потенциала Азербайджана и, в целом, конкурентоспособности всего Срединного коридора.