BDU əməkdaşlarının yeni dərs vəsaiti nəşr olunub
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin Kitabxana-informasiya resurslarının idarə edilməsi kafedrasının dosenti Rəşad Qardaşov və həmin kafedranın saathesabı qaydada müəllimi Aysel Həsənovanın həmmüəllifi olduqları dərs vəsaiti nəşr edilib. BDU Elmi Şurasının qərarı ilə nəşr edilməsi tövsiyə olunan “Kitabxana kataloqları” adlı kitabın ixtisas redaktoru dosent Sevda Xələfova, rəyçiləri professor Xəlil İsmayılov, dosent Solmaz Sadıqova, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Oruc Quliyev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Məmmədovdur.
Dərs vəsaitində kitabxana kataloqlarının növləri və onların tərtibi metodikası, kataloqlaşdırma işində biblioqrafik təsvirin yeri, kataloqlaşdırmaya dair dünya standartları kimi məsələlər öz əksini tapır.
Dərs vəsaiti “Kitabxanaçılıq və informasiya fəaliyyəti” ixtisası üzrə təhsil tələbələr, gənc tədqiqatçılar və sahə mütəxəssisləri üçün nəzərdə tutulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_f224a316d25f8e08bbdf45181_o.jpg
Вышло в свет учебное пособие, соавторами которого являются доцент факультета информации и менеджмента документов Бакинского государственного университета (БГУ) Рашад Гардашов и преподаватель Айсель Гасанова. Специализированный редактор книги «Библиотечные каталоги» — доцент Севда Халафова, рецензенты — профессор Халил Исмаилов, доцент Солмаз Садыгова, доктор философии по истории Орудж Гулиев и доктор философии по технике Эльчин Мамедов.
В учебнике отражены такие вопросы, как виды библиотечных каталогов и методика их составления, место библиографического описания в каталогизации, мировые стандарты каталогизации.
Учебное пособие предназначено для студентов, обучающихся по специальности «Библиотечно-информационная деятельность», молодых исследователей и специалистов в данной области.