BDU əməkdaşlarının yeni dərs vəsaiti nəşr olunub
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin Kitabxana-informasiya resurslarının idarə edilməsi kafedrasının dosenti Rəşad Qardaşov və həmin kafedranın saathesabı qaydada müəllimi Aysel Həsənovanın həmmüəllifi olduqları dərs vəsaiti nəşr edilib. BDU Elmi Şurasının qərarı ilə nəşr edilməsi tövsiyə olunan “Kitabxana kataloqları” adlı kitabın ixtisas redaktoru dosent Sevda Xələfova, rəyçiləri professor Xəlil İsmayılov, dosent Solmaz Sadıqova, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Oruc Quliyev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Məmmədovdur.
Dərs vəsaitində kitabxana kataloqlarının növləri və onların tərtibi metodikası, kataloqlaşdırma işində biblioqrafik təsvirin yeri, kataloqlaşdırmaya dair dünya standartları kimi məsələlər öz əksini tapır.
Dərs vəsaiti “Kitabxanaçılıq və informasiya fəaliyyəti” ixtisası üzrə təhsil tələbələr, gənc tədqiqatçılar və sahə mütəxəssisləri üçün nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_f224a316d25f8e08bbdf45181_o.jpg
A new textbook co-authored by Associate Professor Rashad Gardashov and lecturer Aysel Hasanova from the Faculty of Information and Document Management at Baku State University (BSU) has been published. The specialized editor of the book, titled Library Catalogs, is Associate Professor Sevda Khalafova. The reviewers include Professor Khalil Ismailov, Associate Professor Solmaz Sadygova, Doctor of Philosophy in History Oruj Guliyev, and Doctor of Philosophy in Engineering Elchin Mammadov.
The textbook covers topics such as the types of library catalogs and methods for their compilation, the role of bibliographic description in cataloging, and international cataloging standards.
This textbook is intended for students majoring in Library and Information Activities, as well as for young researchers and professionals in the field.