https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_7645b6ec2e7f12f5fc4f4076b_o.jpg
Azərbaycan və Özbəkistan prezidentləri arasında şəxsi etimad münasibətləri, onların mütəmadi təmasları, qarşılıqlı səfərləri ölkələrimiz arasında əlaqələri daha da genişləndirir.
Bu fikri bu gün Özbəkistanın Xivə şəhərində Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumunun açılış mərasimində çıxışı zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova səsləndirib.
Ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu gün iki ölkənin liderləri - Prezident İlham Əliyevin və Prezident Şavkat Mirziyoyevin müdrik rəhbərliyi ilə dövlətlərimiz hər cəhətdən müstəqil və güclü dövlətlər kimi inkişaf etməklə yanaşı, ölkələrimiz arasında da əlaqələr daha da dərinləşib. Ölkə başçılarımız mövcud güclü siyasi və iqtisadi potensialı məqsədyönlü şəkildə xalqlarımızın, ölkələrimizin, hətta bütövlükdə bütün regionun ümumi inkişafına və gələcək firavanlığına yönəldirlər.
Hazırda ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəldiyini söyləyən spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Prezident İlham Əliyevin 2024-cü ilin avqustunda Özbəkistana dövlət səfəri zamanı imzalanan “Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Müqavilə” ilə ölkələrimiz rəsmən müttəfiq olublar. O, Prezident İlham Əliyevin bu gün Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz regionunun, Xəzər dənizinin vahid geosiyasi regiona çevrilməsi və regionlarımızda gedən müsbət proseslərin Özbəkistan və Azərbaycan arasında səmərəli əməkdaşlıqdan daha çox asılı olması haqqında fikirlərini xatırladaraq, əlavə edib ki, ötən ilin oktyabrında Azərbaycan parlamenti müttəfiqlik müqaviləsini yekdilliklə ratifikasiya edib.
Spiker həmçinin deyib ki, regional və beynəlxalq məsələlərdə ölkələrimizin mövqeləri üst-üstə düşür və bu, beynəlxalq strukturlarda daim qarşılıqlı dəstəkdə öz əksini tapır.

Sahiba Gafarova: Trustful Personal Bonds and Regular Contacts of Presidents of Azerbaijan and Uzbekistan Broaden our Countries’ Relations Further
Sahiba Gafarova: Trustful Personal Bonds and Regular Contacts of Presidents of Azerbaijan and Uzbekistan Broaden our Countries’ Relations Further Sahiba Gafarova: Trustful Personal Bonds and Regular Contacts of Presidents of Azerbaijan and Uzbekistan Broaden our Countries’ Relations Further
The trustful personal bonds and regular contacts of the Presidents of Azerbaijan and Uzbekistan broaden our countries’ relations further.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova expressed this thought in her speech at the opening ceremony of the First Uzbek-Azerbaijani Inter-Parliamentary Forum in the town of Khiva in Uzbekistan today.
Having mentioned the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries, Speaker Sahiba Gafarova added that our nations have developed as strong and independent states in all respects, while the ties between our countries have further deepened under the wise leadership of Presidents Ilham Aliyev and Shavkat Mirziyoyev. She pointed out that the two Heads of State are harnessing the robust political and economic potentials purposefully in order to foster the joint development and future prosperity of our peoples, countries and the region as a whole.
Saying also the bilateral relations have reached a new level qualitatively, Speaker Sahiba Gafarova brought up the signing of the Treaty on Allied Relations during President Ilham Aliyev’s state visit to Uzbekistan in August 2024 – that established Azerbaijan and Uzbekistan as allies formally. Then, she made a reference to President Ilham Aliyev’s view that Central Asia, the South Caucasus and the Caspian Sea are evolving into a unified geopolitical region, with the favourable regional developments becoming increasingly dependent collaboration on effective co-operation between Uzbekistan and Azerbaijan, adding that the Azerbaijani Parliament ratified the alliance treaty unanimously in October last year.
The Speaker then remarked that our countries’ positions on regional and international issues are akin, which is demonstrable in our unwavering mutual support in international entities.