https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_7645b6ec2e7f12f5fc4f4076b_o.jpg
Azərbaycan və Özbəkistan prezidentləri arasında şəxsi etimad münasibətləri, onların mütəmadi təmasları, qarşılıqlı səfərləri ölkələrimiz arasında əlaqələri daha da genişləndirir.
Bu fikri bu gün Özbəkistanın Xivə şəhərində Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumunun açılış mərasimində çıxışı zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova səsləndirib.
Ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu gün iki ölkənin liderləri - Prezident İlham Əliyevin və Prezident Şavkat Mirziyoyevin müdrik rəhbərliyi ilə dövlətlərimiz hər cəhətdən müstəqil və güclü dövlətlər kimi inkişaf etməklə yanaşı, ölkələrimiz arasında da əlaqələr daha da dərinləşib. Ölkə başçılarımız mövcud güclü siyasi və iqtisadi potensialı məqsədyönlü şəkildə xalqlarımızın, ölkələrimizin, hətta bütövlükdə bütün regionun ümumi inkişafına və gələcək firavanlığına yönəldirlər.
Hazırda ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəldiyini söyləyən spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Prezident İlham Əliyevin 2024-cü ilin avqustunda Özbəkistana dövlət səfəri zamanı imzalanan “Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Müqavilə” ilə ölkələrimiz rəsmən müttəfiq olublar. O, Prezident İlham Əliyevin bu gün Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz regionunun, Xəzər dənizinin vahid geosiyasi regiona çevrilməsi və regionlarımızda gedən müsbət proseslərin Özbəkistan və Azərbaycan arasında səmərəli əməkdaşlıqdan daha çox asılı olması haqqında fikirlərini xatırladaraq, əlavə edib ki, ötən ilin oktyabrında Azərbaycan parlamenti müttəfiqlik müqaviləsini yekdilliklə ratifikasiya edib.
Spiker həmçinin deyib ki, regional və beynəlxalq məsələlərdə ölkələrimizin mövqeləri üst-üstə düşür və bu, beynəlxalq strukturlarda daim qarşılıqlı dəstəkdə öz əksini tapır.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_7645b6ec2e7f12f5fc4f4076b_o.jpg
Доверительные личные отношения и регулярные контакты между президентами Азербайджана и Узбекистана ещё более расширяют связи наших стран.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова высказала эту мысль сегодня в своём выступлении на церемонии открытия первого Узбеко-Азербайджанского Межпарламентского Форума в городе Хива в Узбекистане.
Отметив, что с установления дипломатических отношений между нашими странами прошло 30 лет, спикер Сагиба Гафарова заявила, что под мудрым руководством лидеров обеих стран – президентов Ильхама Алиева и Шавката Мирзиёева – наши государства развиваются во всех отношениях, будучи сильными и независимыми, а связи между нашими странами ещё более углубились. Как она подчеркнула, главы государств целенаправленно задействуют мощный наличный политический и экономический потенциал для общего развития и будущего процветания наших народов, наших стран и региона в целом.
Отметив выход двусторонних отношений наших стран на качественно новый уровень, спикер Сагиба Гафарова вспомнила о подписании во время государственного визита президента Ильхама Алиева в Узбекистан в августе 2024-го года Договора о союзнических отношениях, официально закрепившего статус Азербайджана и Узбекистана как союзников. Приведя мнение президента Ильхама Алиева о том, что Центральная Азия, Южный Кавказ и Каспийское море превращаются в единый геополитический регион, и что позитивные процессы в наших регионах в значительной степени зависят от эффективного сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном, она также упомянула единогласную ратификацию парламентом Азербайджана договор о союзничестве в октябре прошлого года.
Спикер сказала и то, что позиции наших стран по региональным и международным вопросам совпадают, и это отражается в постоянной взаимной поддержке в международных структурах.