https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_3da561cf8978da8f489a75a4c_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Hüseyn Məmmədov 2025-ci il 25-26 iyun tarixlərində Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində Obuda Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş Türk Dövlətlərinin Akademik Konfransında iştirak edib.
Azərbaycan, Türkiyə, Macarıstan, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstanın universitetlərinin nümayəndələrinin iştirak etdiyi konfransda elmi tədqiqatların dəstəklənməsi üçün türk dövlətlərinin birgə fondunun, tədqiqat, təqaüd imkanlarının yaradılması, qabaqcıl tədqiqatçılar üçün istedad düşərgələrin təşkili, mədəniyyətlərarası əlaqələrin gücləndirilməsi, ali təhsil müəssisələri arasında tələbə mübadiləsinin təşviq edilməsi, o cümlədən akademik sahədə yeni əməkdaşlıq imkanları barədə müzakirələr aparılıb.
Konfransın açılış mərasimində Macarıstanın mədəniyyət və innovasiya naziri Balazs Hanko, Obuda Universitetinin rektoru Levente Kovacs, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev (onlayn), Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstanın Macarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirləri çıxış ediblər.
Konfrans çərçivəsində Obuda Universiteti, Mirzə Uluqbəy adına Özbəkistan Milli Universiteti, Qazax Milli Su Menecmenti və İrriqasiya Universiteti, Daşkənd Dövlət Texniki Universiteti, Szechenyi Istvan Universiteti, Daşkənd Kimya Texnologiyaları İnstitutunun nümayəndələri ilə görüş keçirilib, elm-təhsil əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi, təhsilin magistratura və doktorantura səviyyələri üzrə ikili diplom proqramlarının hazırlanması üzrə müzakirələr aparılıb və ilkin razılıq əldə edilib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətini ölkəmizin Macarıstanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tahir Tağızadə qəbul edib. Səfir nümayəndə heyətinə Azərbaycan və Macarıstan arasında elm, təhsil və mədəni əlaqələr haqqında ətraflı məlumat verib. Görüşdə iki ölkə universitetləri arasında qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi, birgə proqram və elmi layihələrin hazırlanması, tələbə-müəllim mübadiləsinin aparılması üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_3da561cf8978da8f489a75a4c_o.jpg
Baku State University (BSU) Vice-Rector Huseyn Mammadov participated in the Academic Conference of Turkic States hosted by Obuda University in Budapest, Hungary.
The conference brought together representatives from universities in Azerbaijan, Türkiye, Hungary, Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan. Participants discussed establishing a joint fund to support scientific research, expanding research and scholarship opportunities, organizing talent camps for advanced researchers, strengthening intercultural ties, promoting student exchanges, and exploring new avenues for academic cooperation.
The opening ceremony was attended by Hungary’s Minister of Culture and Innovation Balazs Hanko, Rector of Obuda University Levente Kovacs, President of the International Turkic Academy Shahin Mustafayev (online), and the ambassadors of Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan to Hungary. Throughout the conference, meetings were held and discussions focused on developing scientific and educational partnerships, creating dual degree programs, and reaching preliminary agreements for future cooperation.
During the visit, the Azerbaijani delegation was received by Ambassador Tahir Tagizade, who provided detailed information on the scientific, educational, and cultural relations between Azerbaijan and Hungary. The meeting also included an exchange of views on expanding university partnerships, launching joint programs and scientific projects, and implementing student and faculty exchange initiatives.