https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_162d2841c03849d14eb80c0be_o.jpg
TikTok Azərbaycanda rəqəmsal təhlükəsizlik üzrə ilk maarifləndirici layihə olan #ÖncəTəhlükəsizlik kampaniyasına start verir. Layihənin məqsədi istifadəçilərə rəqəmsal savadlılığın əsaslarını öyrətməkdir. Həmçinin, cəmiyyətin rəqəmsal rifahını davamlı şəkildə dəstəkləmək çərçivəsində TikTok bütün istifadəçilər üçün istirahət etməyə və yuxuya hazırlaşmağa kömək edən meditasiya fasilələrini istifadəyə verib.
Qısa videolar üçün aparıcı platforma olan TikTok, Azərbaycanda yerli istifadəçilərin təhlükəsizliyini əsas prioritet kimi görür və yaradıcı fəaliyyət üçün dost mühitin formalaşmasına töhfə verir. Təhlükəsizliyi təmin etmək məqsədilə TikTok ən son innovativ texnologiyalardan və dünyanın müxtəlif ölkələrində çalışan on minlərlə peşəkar mütəxəssislərin əməyindən istifadə edir. Xüsusilə, platformada 24/7 rejimində aparılan moderasiya prosesi İcma Qaydalarını pozan videoməzmunu silir.
Onlayn təhlükəsizlik barədə maarifləndirici videolar
Platforma təkcə təhlükəli məzmunu proaktiv şəkildə silməklə kifayətlənmir, həm də istifadəçilər üçün risklərin qarşısını almağa çalışır və bu məqsədlə öz istifadəçilərinin maarifləndirilməsinə investisiya yatırır. TikTok Azərbaycanda rəqəmsal savadlılığın və təhlükəsiz məzmunun yaradılmasının əsaslarını təşviq etmək üçün ilk təşəbbüsünü - məşhur məzmun yaradıcılarından Azərbaycan dilində #ÖncəTəhlükəsizlik adlı maarifləndirici videolar silsiləsini təqdim edir. Bu videolar istifadəçilərə platformada davranış qaydalarını və faydalı alətləri xatırlatmağı hədəfləyir:
- @donmazhussein potensial olaraq İcma Qaydalarını poza biləcək məzmunlar barədə necə şikayət etmək lazım olduğunu izah edib.
- @qarajda platformada nifrət və ayrı-seçkilik təzahürlərinə qəti qadağa qoyulduğunu vurğulayıb.
- @rusmaster.rusdili istifadəçiləri ayıq-sayıq olmağa və dələduzların tələlərinə düşməməyə çağırıb.
- @dailybaku valideynlərə yeniyetmələrin təhlükəsizlik parametrlərini idarə etməsinə imkan verən “Ailə Parametrləri” funksiyasını xatırladıb.
- @myvan_life TikTok-un yalnız 13 yaşdan yuxarı istifadəçilər üçün nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
- @rufan_amiraslanov platformada təhlükəli hərəkətlərin nümayişinə icazə verilmədiyini bildirib.
- @haciseferov isə internetdə rast gəlinən məlumatların yalnız etibarlı mənbələrdən yoxlanılmalı və təsdiqlənməmiş informasiyaların yayılmamalı olduğunu vurğulayıb.
Canlı yayım qaydaları haqqında vebinar
Bundan əlavə, ötən il TikTok həm streamer, həm də canlı yayım izləyiciləri üçün daha pozitiv və təhlükəsiz təcrübə təmin etmək məqsədilə canlı yayımların monetizasiyası üzrə yeni qaydalar təqdim edib. Bu qaydalara əsasən, bəzi hallarda kontenti aşağı keyfiyyətli və ya kontenti real olmayan istifadəçilər TikTok LIVE zamanı qazanc əldə edə bilməzlər. #ÖncəTəhlükəsizlik layihəsi çərçivəsində TikTok LIVE istifadəçiləri üçün platformanın İcma Qaydaları və canlı yayımın monetizasiya qaydaları barədə məlumat veriləcək xüsusi vebinar təşkil ediləcək. Maarifləndirici canlı yayıma 2 iyul, saat 17:00-da @tiktoklive_eecca hesabında qoşulmaq mümkün olacaq. Xatırladaq ki, TikTok platforması canlı yayım aparan istifadəçilərə öz sahələri üzrə ən ciddi tələblərdən birini qoyur: canlı yayıma başlamaq üçün istifadəçinin yaşı minimum 18 olmalı və hesab kriteriyalara uyğun olmalıdır.
Meditasiya fasilələri: tətbiqdən uzaqlaşmaq üçün yeni funksiya
TikTok istifadəçilərin təhlükəsizliyi və rəqəmsal rifahı üçün alətləri daim təkmilləşdirir. Yaxın zamanda platforma yeniyetmə istifadəçilər üçün yeni bir funksiyanı – “meditasiya fasilələri”ni təqdim edib. Bu funksiya onları gecə saatlarında tətbiqdən fasilə verməyə təşviq edir. Testlərin nəticələrinə görə, yeniyetmələrin 98%-i bu funksiyanı aktiv saxlayaraq, tətbiqdən yuxularına mane olmayacaq şəkildə istifadə etməyi seçib. Araşdırmalar göstərir ki, meditasiya bütün yaş qruplarında yuxunun keyfiyyətini yaxşılaşdıra bilər. Bu səbəbdən TikTok meditasiya fasilələrini bütün istifadəçilər üçün əlçatan edib. 18 yaşdan kiçiklər üçün bu funksiya avtomatik aktiv olacaq: əgər onlar saat 22:00-dan sonra tətbiqdən istifadə etsələr, onların tövsiyə lentində meditasiya məşqi təklif edən xüsusi video görünəcək. Böyüklər isə bu funksiyanı ekran vaxtı parametrlərində özləri tənzimləyə bilərlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_162d2841c03849d14eb80c0be_o.jpg
TikTok запускает в Азербайджане первый образовательный проект о безопасности #ÖncəTəklükəsizlik, призванный обучить пользователей основам цифровой грамотности. Также, в рамках постоянной работы над цифровым благополучием сообщества, TikTok запустил медитационные паузы, помогающие расслабиться и подготовиться ко сну, для всех пользователей приложения.
Ведущая платформа коротких видероликов TikTok ставит в абсолютный приоритет безопасность местного сообщества в Азербайджане, способствуя формированию дружелюбной среды для творчества. Чтобы поддерживать безопасность, TikTok задействует самые инновационные технологии, а также десятки тысяч профессионалов по всему миру. В частности, модерация платформы в формате 24/7 удаляет видеоконтент, нарушающий Правила сообщества.
Обучающие видео об онлайн-безопасности
Платформа не только проактивно удаляет небезопасный контент, но и стремится предупреждать риски для пользователей, в том числе инвестируя в обучение своего сообщества. TikTok запускает первую инициативу в Азербайджане, призванную напомнить об основах цифровой грамотности и безопасного создания контента - серию обучающих роликов на азербайджанском языке #ÖncəTəklükəsizlik от популярных авторов контента. Ролики призваны напомнить пользователям о правилах поведения на платформе и полезных инструментах:
- @donmazhussein рассказал о том, как отправлять жалобы на контент, который потенциально может нарушать Правила сообщества.
- @qarajda рассказал о том, что на платформе запрещены любые проявления ненависти и дискриминации.
- @rusmaster.rusdili предупредила о том, что нужно быть бдительными и не поддаваться на уловки мошенников.
- @dailybaku напомнила об инструменте "Семейные настройки", который позволяет родителям контролировать настройки безопасности детей-подростков.
- @myvan_life напомнила о том, что TikTok предназначен для пользователей, достигших 13 лет.
- @rufan_amiraslanov предупредил о том, что на платформе нельзя демонстрировать опасные действия.
- @haciseferov напомнил о том, что нужно всегда проверять информацию из Интернета в авторитетных источниках, а также не распространять непроверенные данные.
Вебинар о правилах проведения прямых эфиров
Помимо этого, в прошлом году TikTok представил новые правила монетизации прямых эфиров с целью помочь обеспечить более позитивный и безопасный опыт как для стримеров, так и для зрителей прямых трансляций. Согласно этим правилам, в некоторых случаях стримеры не могут получать вознаграждение во время прямых эфиров TikTok LIVE, например, если их контент низкого качества или неоригинальный. В рамках проекта #ÖncəTəklükəsizlik TikTok LIVE проведет специальный вебинар, где пользователям расскажут о Правилах сообщества платформы и правилах монетизации прямых эфиров. Все желающие смогут посмотреть обучающий эфир в аккаунте @tiktoklive_eecca 2 июля в 17:00. Напомним, что TikTok предъявляет к стримерам одни из самых строгих требований в отрасли: чтобы иметь возможность делать эфиры, авторам должно быть не менее 18 лет, а их аккаунты должны соответствовать дополнительным критериям.
Медитационные паузы: новая функция для отдыха от приложения
Также TikTok постоянно совершенствует инструменты для безопасности и цифрового благополучия пользователей. Недавно платформа представила медитационные паузы - новую функцию для несовершеннолетних пользователей, побуждающую их отдыхать от приложения в ночное время. В результате теста, 98% подростков приняли решение оставить эту функцию включенной и не использовать приложение в ущерб сну. Исследования показывают, что медитация может улучшить качество сна для людей всех возрастов, поэтому в TikTok приняли решение сделать доступными медитационные паузы для всех пользователей вне зависимости от их возраста. Для подростков до 18 лет она будет включена по умолчанию: если они используют приложение после 22 часов, в их ленте рекомендаций будет появляться специальное видео с предложением выполнить медитационное упражнение. Взрослые пользователи могут настроить функцию самостоятельно в настройках экранного времени.