https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_9f2f5770f1779acd4b0f65c67_o.jpg
“Azercell Telekom” MMC və ADA Universiteti Fondunun əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “İdeya İnkubasiyası Proqramı” uğurla yekunlaşıb. Final mərhələsinin nəticələri ADA Universitetində təşkil olunan mükafatlandırma mərasimində elan olunub.
Builki proqram çərçivəsində ADA Universitetinin tələbələrindən ibarət 10 komanda innovativ ideyaları ilə birincilik uğrunda mübarizə aparıb. Layihə müddətində yarışçılar “Azercell” əməkdaşları və ADA Universitetinin müəllimləri tərəfindən keçirilən təlim və mentorluq sessiyalarında iştirak edib, ölkənin startap ekosistemi ilə yaxından tanış olublar və nəzəri biliklərini praktiki bacarıqlarla zənginləşdiriblər.
Final mərhələsinə yüksəlmiş 5 komanda layihələrini peşəkar mentor və ekspertlərdən ibarət münsiflər heyəti qarşısında təqdim ediblər. Münsiflər heyətində “Azercell”in Rəqəmsal Platformalar və Tədqiqatlar şöbəsinin rəhbəri Şahin Abdurəhimov və Data Analitikası və Süni İntellekt departamentinin aparıcı mütəxəssisi Süleyman Süleymanzadə yer alıblar. Layihələr problemin dəqiq təsviri, təqdim olunan biznes modelinin dayanıqlılığı, hədəf auditoriyaya uyğunluğu və rəqabət üstünlüyü kimi meyarlar əsasında qiymətləndirilib. Yekunda 3 komanda qalib elan olunub.
Birinci yerə “Bereket” komandası layiq görülüb. Komandanın təqdim etdiyi tətbiq istifadəçilərə gündəlik qida seçimlərini asanlaşdırmaq məqsədilə ağıllı yemək planlaşdırma və alış-veriş dəstəyi təklif edir.
İkinci yerin qalibi “VirtuCards” layihəsi olub. Bu rəqəmsal həll istifadəçilərə smartfonları vasitəsilə virtual kart funksionallığı təqdim edərək ofis və kampuslara təhlükəsiz giriş imkanı yaradır və ənənəvi plastik kartları əvəz edir. Üçüncü yerə isə “Papereasy” platforması çıxıb. Süni intellekt əsaslı bu həll akademik sənədləri müxtəlif jurnal və konfrans şablonlarına uyğun olaraq avtomatik təhlil etmək və formatlaşdırmaq imkanı verir və tədqiqat prosesini asanlaşdırır.
Qalib komandalar pul mükafatı ilə təltif olunublar. Eyni zamanda, fərqlənmiş tələbələr, bilik və bacarıqlarını real iş mühitində tətbiq etmək imkanı əldə edərək “Azercell”in təcrübə proqramında iştirak hüququ qazanıblar.
Qeyd edək ki, “İdeya İnkubasiyası Proqramı” 2023-cü ildən etibarən keçirilir və gənclər arasında innovativ düşüncə tərzinin formalaşdırılması, həmçinin ölkədə startap ekosisteminin inkişafına dəstək məqsədi daşıyan mühüm təşəbbüslərdən biridir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_9f2f5770f1779acd4b0f65c67_o.jpg
Успешно завершилась «Программа Инкубации Идей», реализуемая ООО Azercell Telecom в сотрудничестве с Фондом Университета AДA. Результаты финала были объявлены на церемонии награждения, прошедшей в Университете AДA.
В этом году борьбу за победу вели 10 студенческих команд Университета AДA. В ходе проекта участники прошли тренинги и менторские сессии, организованные сотрудниками Azercell и преподавателями университета, ознакомились со стартап-экосистемой страны и укрепили свои теоретические знания практическими навыками.
Пять команд, вышедших в финал, представили свои инновационные проекты совету жюри, в состав которого вошли менторы и эксперты, а также руководитель отдела Цифровых платформ и исследований Azercell Шахин Абдурахимов и ведущий специалист департамента Аналитики данных и искусственного интеллекта Сулейман Сулейманзаде. Оценка проектов проводилась по таким критериям, как точность описания проблемы, устойчивость представленной бизнес-модели, ее соответствие целевой аудитории и конкурентные преимущества. По итогам финала были определены три победителя.
Первое место заняла команда Bereket, представившая приложение для полезного питания, предлагая пользователю ежедневный набор для здорового рациона, а также поддержку при планировании диет и подборе продуктов.
Второе место получил проект VirtuCards - цифровое решение, которое позволяет пользователям безопасно проходить в офисы и на территорию кампусов с помощью смартфона, заменяя традиционные пластиковые пропуска виртуальной картой.
Третье место было присуждено платформе Papereasy, основанной на технологии искусственного интеллекта. Решение автоматически анализирует и форматирует академические документы в соответствии с различными шаблонами журналов и конференций, упрощая процесс научных исследований.
Победившие команды были награждены денежными призами. Кроме того, отличившиеся студенты получат возможность пройти стажировку в Azercell и применить свои знания и навыки в реальной среде.
Отметим, что «Программа Инкубации Идей» проводится с 2023 года и является одной из важных инициатив, направленных на развитие инновационного мышления среди молодежи и поддержку стартап-экосистемы в стране.