https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_9f2f5770f1779acd4b0f65c67_o.jpg
“Azercell Telekom” MMC və ADA Universiteti Fondunun əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “İdeya İnkubasiyası Proqramı” uğurla yekunlaşıb. Final mərhələsinin nəticələri ADA Universitetində təşkil olunan mükafatlandırma mərasimində elan olunub.
Builki proqram çərçivəsində ADA Universitetinin tələbələrindən ibarət 10 komanda innovativ ideyaları ilə birincilik uğrunda mübarizə aparıb. Layihə müddətində yarışçılar “Azercell” əməkdaşları və ADA Universitetinin müəllimləri tərəfindən keçirilən təlim və mentorluq sessiyalarında iştirak edib, ölkənin startap ekosistemi ilə yaxından tanış olublar və nəzəri biliklərini praktiki bacarıqlarla zənginləşdiriblər.
Final mərhələsinə yüksəlmiş 5 komanda layihələrini peşəkar mentor və ekspertlərdən ibarət münsiflər heyəti qarşısında təqdim ediblər. Münsiflər heyətində “Azercell”in Rəqəmsal Platformalar və Tədqiqatlar şöbəsinin rəhbəri Şahin Abdurəhimov və Data Analitikası və Süni İntellekt departamentinin aparıcı mütəxəssisi Süleyman Süleymanzadə yer alıblar. Layihələr problemin dəqiq təsviri, təqdim olunan biznes modelinin dayanıqlılığı, hədəf auditoriyaya uyğunluğu və rəqabət üstünlüyü kimi meyarlar əsasında qiymətləndirilib. Yekunda 3 komanda qalib elan olunub.
Birinci yerə “Bereket” komandası layiq görülüb. Komandanın təqdim etdiyi tətbiq istifadəçilərə gündəlik qida seçimlərini asanlaşdırmaq məqsədilə ağıllı yemək planlaşdırma və alış-veriş dəstəyi təklif edir.
İkinci yerin qalibi “VirtuCards” layihəsi olub. Bu rəqəmsal həll istifadəçilərə smartfonları vasitəsilə virtual kart funksionallığı təqdim edərək ofis və kampuslara təhlükəsiz giriş imkanı yaradır və ənənəvi plastik kartları əvəz edir. Üçüncü yerə isə “Papereasy” platforması çıxıb. Süni intellekt əsaslı bu həll akademik sənədləri müxtəlif jurnal və konfrans şablonlarına uyğun olaraq avtomatik təhlil etmək və formatlaşdırmaq imkanı verir və tədqiqat prosesini asanlaşdırır.
Qalib komandalar pul mükafatı ilə təltif olunublar. Eyni zamanda, fərqlənmiş tələbələr, bilik və bacarıqlarını real iş mühitində tətbiq etmək imkanı əldə edərək “Azercell”in təcrübə proqramında iştirak hüququ qazanıblar.
Qeyd edək ki, “İdeya İnkubasiyası Proqramı” 2023-cü ildən etibarən keçirilir və gənclər arasında innovativ düşüncə tərzinin formalaşdırılması, həmçinin ölkədə startap ekosisteminin inkişafına dəstək məqsədi daşıyan mühüm təşəbbüslərdən biridir.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_9f2f5770f1779acd4b0f65c67_o.jpg
The “Idea Incubation Program,” organized in partnership between “Azercell Telecom” LLC and the ADA University Foundation, has successfully concluded. The results of the final stage were announced during an award ceremony held at ADA University.
This year, ten student teams from ADA University competed for the top spot. Throughout the program, participants attended training and mentorship sessions delivered by experts from Azercell and ADA University, gained valuable insights into the country’s startup ecosystem, and further enhanced their knowledge and skills.
Five teams advanced to the final stage and presented their projects to a jury panel comprising professional mentors and experts, including Shahin Abdurahimov, Section Manager of the Digital Platforms and Research Department and Suleyman Suleymanzada, Senior Specialist in Data Analytics and AI Department at “Azercell Telecom” LLC. Following an evaluation based on criteria such as the accuracy of problem identification, the sustainability of the proposed business model, its relevance to the target audience, and competitive advantage, three winning teams were selected.
First place was awarded to the “Bereket” team for their healthy nutrition app, which provides users with daily balanced meal plans and grocery recommendations, simplifying everyday dietary choices.
Second place went to the “VirtuCards” project – a digital solution that allows users to securely access offices and campus facilities via smartphones, replacing traditional plastic ID cards with a virtual version.
Third place was claimed by “Papereasy”, an AI-driven platform that automatically analyzes and formats academic documents according to various journal and conference templates, streamlining the research process.
The winning teams received cash prizes, while outstanding students have also earned the opportunity to join Azercell’s internship program, further enhancing their professional growth and industry experience.
It should be noted, that the “Idea Incubation Program,” launched in 2023, stands as one of the key initiatives aimed at fostering the development of Azerbaijan's startup ecosystem and cultivating the next generation of IT and ICT specialists.