Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası (AHİK) olub.
AHİK informasiya sistemləri və ehtiyatlarını tam şəkildə AZCON Holding şirkətlərindən olan “AznTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə yerləşdirib. “AzInTelecom” MMC tərəfindən AHİK-ə Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin olunub. Bununla da qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
Qeyd edək ki, “Hökumət buludu” layihəsinin icrası çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksəkkeyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

As part of the implementation of the Decree, another state institution – Azerbaijan Trade Unions Confederation – has migrated its information systems and resources to the “Government Cloud.”
The Confederation’s core digital assets have been fully transferred to the Baku Data Center, managed by “AzInTelecom” LLC, one of the companies of AZCON Holding. “AzInTelecom” provided the Trade Unions Confederation with cloud services including “Virtual Server – IaaS” (Infrastructure-as-a-Service) and “Backup – BaaS” (Backup-as-a-Service). As a result, the institution has attained high availability of its critical systems.
It should be noted that within the framework of the “Government Cloud” project, state institutions are migrating their IT systems—either fully or partially—to AzInTelecom’s Baku Main and Yevlakh Backup Data Centers. As a result of the migration, institutions' current IT costs are reduced, and the efficiency of their information systems is improved. This ensures enhanced information security, a resilient IT infrastructure, high-quality service delivery, and 24/7 monitoring support.