https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_58efda6c86f452b956b94de0f_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA KYC” rəqəmsal həlli İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin rəqəmsal məhsulu olan “digital.login” vahid giriş sisteminə inteqrasiya edilib.
Artıq digital.login-də qeydiyyatdan keçən yeni istifadəçilərin müraciətləri SİMA KYC tərəfindən anında təsdiqlənəcək. Belə ki, digital.login.gov.az saytında identifikasiya nömrəsi ilə qeydiyyat zamanı vətəndaş ilkin olaraq şəxsiyyət vəsiqəsinin FİN kod və seriya nömrəsini daxil edir, ardınca vətəndaşın üzünün video qeydiyyatı aparılır, daha sonra şəxsiyyət vəsiqəsinin şəkli yüklənilir. Bundan sonra müraciət “SİMA KYC” rəqəmsal həlli ilə verifikasiya (üztanıma testi) aparılır.
Bununla da “digital.login”də videoqeydiyyat prosesində “SİMA KYC”nin süni intellekt texnologiyası tətbiq olunmaqla, vətəndaş müraciətlərinin anında cavablandırılması təmin edilir.
Qeyd edək ki, inteqrasiyanın məqsədi “digital.login” sistemində vətəndaşların şəxsi kabinetlərinin təhlükəsizliyinin artırılması, eləcə də vətəndaş məmnuniyyətinin təmin edilməsidir.
“SİMA KYC” qurumlar və istifadəçilər arasında rəqəmsal körpü rolunu oynamaqla şəxsin identifikasiyasını real vaxt rejimində əldə etmək imkanı yaradır. Bu həll vətəndaşın şəxsiyyətini təsdiqləmək üçün lazım olan bütün proseslərdə tətbiq oluna bilər. “SİMA KYC” ilə bağlı daha ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə edə bilərsiniz.
Xatırladaq ki, əlavə olaraq “digital.login” vahid giriş sisteminə SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə də daxil olmaq mümkündür. Bunun üçün “SİMA İmza” tətbiqini smartfona yükləmək və qeydiyyatdan keçmək kifayətdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_58efda6c86f452b956b94de0f_o.jpg
“SİMA KYC”, a digital solution developed by "AzInTelecom" LLC, one of the companies of AZCON Holding, has been integrated into the “digital.login” unified access platform, operated by the Innovation and Digital Development Agency.
New users who register in the system can now verify their identity in real-time using “SİMA KYC”. During registration on digital.login.gov.az using an identification number, users are first requested to enter their PIN code and the serial number of their ID. A video recording of the user's face is then taken, followed by uploading a photo of their identity card. After that, the identity is confirmed using the "SİMA KYC" digital solution through facial recognition.
By integrating "SİMA KYC’s" artificial intelligence technology into the video registration process on "digital.login", user requests are processed promptly.
It should be noted that this integration aims to enhance the security of users’ accounts and improve the overall user experience.
Acting as a digital bridge between institutions and users, “SİMA KYC” enables real-time identity verification. The solution can be applied across all processes that require proof of identity.
For more detailed information, visit sima.az or contact the Call Center at 157.
Users can also access the “digital.login” platform with the next-generation SİMA digital signature. To get started, it is necessary to download the “SİMA İmza” app on your smartphone and complete the registration