https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_7e35187322a10d0b4fea78f5a_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) “Energy Talks” (Enerji söhbətləri) layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti (ADAU) ilə birgə onlayn seminar təşkil edilib.
Tədbirdə EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov, ADAU-nun rektoru Zəfər Qurbanov, eləcə də Agentliyin nümayəndələri, Universitetin professor-müəllim heyəti, tədqiqatçılar, magistr və bakalavr tələbələri iştirak ediblər.
Çıxış edən EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov Agentliyin “Energy Talks” layihəsi barədə danışaraq, layihə çərçivəsində ali təhsil ocaqları ilə, xüsusilə energetika sahəsi üzrə ixtisaslarda kadr hazırlığı aparan universitetlərlə əməkdaşlıqda birgə tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. Hər bir sahədə yüksək ixtisaslı kadrlara ehtiyac olduğunu deyən Samir Axundov Azərbaycanın gələcək inkişafında gəncliyin rolundan söz açıb. O, ADAU-nun məzunlarının gələcəkdə ölkəmizin energetika sahəsində uğurlarına öz töhfələrini verəcəklərinə inamını ifadə edib.
ADAU-nun rektoru Zəfər Qurbanov çıxışında “Energy Talks” layihəsi çərçivəsində növbəti seminarın ADAU ilə birgə təşkilinə görə təşəkkürünü bildirib. Rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi ilə bağlı danışan rektor bu ali təhsil ocağında digər ixtisaslarla yanaşı, energetika üzrə bakalavriat və magistratura səviyyəsində kadr hazırlığı aparıldığını bildirib. Zəfər Qurbanov ADAU-nun beynəlxalq əlaqələrindən, eləcə də universitetdə professor-müəllim heyəti, tələbələr üçün yaradılan maddi-texniki imkanlardan söz açıb.
Tədbirdə EMTA-nın və ADAU-nun fəaliyyəti haqqında qısa videoçarxlar nümayiş etdirilib.
Seminar Agentliyin Enerji sahəsində liberallaşdırma şöbəsinin müdiri Elmar Güləliyevin “Yaşıl enerjiyə keçid: Enerji bazarında islahatlar” və Dövlət proqramları və strateji inkişaf şöbəsinin müdiri Rüstəm Mirzəlizadənin “Enerji səmərəliliyi: Kənd təsərrüfatında bioqazdan istifadə imkanları” mövzusunda təqdimatları ilə davam edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_7e35187322a10d0b4fea78f5a_o.jpg
Агентство по регулированию энергетических вопросов Азербайджана (AERA) совместно с Азербайджанским государственным аграрным университетом (АГАУ) провело онлайн-семинар в рамках проекта “Energy Talks”.
В мероприятии приняли участие председатель правления AERA Самир Ахундов, ректор АГАУ Зафар Гурбанов, представители AERA, профессорско-преподавательский состав университета, научные сотрудники и студенты.
Председатель правления AERA Самир Ахундов в своем выступлении рассказал о проекте “Energy Talks”, отметив, что в рамках данного проекта проводятся совместные мероприятия с высшими учебными заведениями, особенно с теми, которые готовят специалистов для энергетического сектора. Он подчеркнул важность высококвалифицированных кадров для всех отраслей и рассказал о роли молодежи в будущем развитии Азербайджана. Председатель выразил уверенность, что выпускники АГАУ внесут свой вклад в успех страны в энергетической сфере.
Ректор Зафар Гурбанов в своем выступлении поблагодарил AERA за организацию семинара в рамках проекта “Energy Talks” совместно с АГАУ. Говоря о возглавляемом им высшем учебном заведении, Зафар Гурбанов отметил, что АГАУ, наряду с другими направлениями, осуществляет подготовку специалистов в области энергетики на уровнях бакалавриата и магистратуры. Ректор также рассказал о международных связях университета и материально-технической базе, созданной для преподавателей и студентов университета.
В ходе мероприятия были представлены видеоролики о деятельности AERA и АГАУ.
Семинар продолжился презентациями. Начальник отдела либерализации энергетического сектора AERA Эльмар Гюльалиев выступил с докладом на тему “Переход к зеленой энергетике: реформы на рынке энергоносителей”, а начальник отдела государственных программ и стратегического развития AERA Рустам Мирзализаде представил доклад на тему “Энергоэффективность: возможности использования биогаза в сельском хозяйстве”.