https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_b1daaa9774a15a7a36303f031_o.jpg
Bu ilin oktyabr ayında Bakıda “SOCGOV 2025: Süni zəka İnsan və Transformasiya üçün” adlı beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Tədbir DOST Agentliyi tərəfindən təşkil olunacaq.
Konfrans süni zəka, texnoloji transformasiya və insan cəmiyyəti sahələrində ixtisaslaşmış dövlət rəsmiləri, yerli və beynəlxalq ekspertləri, eləcə də alimləri və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrini bir araya gətirəcək.
SOCGOV 2025 süni zəkanın cəmiyyətin sosial həyatına təsiri və sosial transformasiya sahəsində aktual mövzuların müzakirə olunacağı nüfuzlu platformasına çevriləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_b1daaa9774a15a7a36303f031_o.jpg
The international conference entitled “SOCGOV 2025: AI for Humanity and Transformation” will be held in Baku this October. The event will be hosted by the DOST Agency.
The conference will bring together government officials, local and international experts specialized in artificial intelligence (AI), technological transformation, and human society, as well as scientists and representatives from international organizations.
SOCGOV 2025 will serve as a prestigious platform for discussing potential impact of AI on social life and transformation of society. The conference is planned to be held on an annual basis and to be turned into an established international tradition.