Qarabağ Dirçəliş Fondu Qarabağ Universitetinin 50 tələbəsinə təqaüd dəstəyi göstərəcək
Qarabağ Dirçəliş Fondu Qarabağ Universitetinin 50 tələbəsinə təqaüd dəstəyi göstərəcək Qarabağ Dirçəliş Fondu Qarabağ Universitetinin 50 tələbəsinə təqaüd dəstəyi göstərəcək
Xankəndidə keçirilən “Qarabağ Təhsil və Tərəfdaşlıq Forumu” çərçivəsində Qarabağ Dirçəliş Fondu (QDF) işğaldan azad olunmuş ərazilərdə insan kapitalının inkişafına yönəlmiş mühüm təşəbbüslə çıxış edib. Belə ki, bölgədə təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, gənclərin potensialının üzə çıxarılması və dayanıqlı inkişafını təmin etmək məqsədilə QDF 2025-2026-cı akademik ili çərçivəsində Qarabağ Universitetində təhsil alan 50 tələbəyə təqaüd dəstəyi göstərəcəyini bildirib.
Bu təşəbbüs Forum çərçivəsində Qarabağ Dirçəliş Fondu ilə Elm və Təhsil Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən Təhsilin İnkişafı Fondu arasında Memorandumun imzalanması ilə rəsmiləşdirilib.
Qeyd edək ki, tərəflər arasında əldə edilən razılaşma QDF-in “Qarabağ Təqaüd Proqramı” çərçivəsində istedadlı tələbələrə maddi dəstək göstərmək, onların akademik və peşəkar inkişafını təşviq etmək və bölgədə bilik iqtisadiyyatının inkişafına töhfə vermək istiqamətində strateji öhdəliyini əks etdirir.
Proqrama əsasən, seçilmiş hər bir tələbə bir akademik il ərzində hər ay 200 AZN məbləğində təqaüdlə təmin olunacaq. Bu, ümumilikdə hər tələbə üçün 2,000 AZN təşkil edir. Təqaüdə namizədlər universitet tərəfindən akademik göstəricilər əsasında, Təhsilin İnkişafı Fondu ilə əlaqəli şəkildə müəyyən olunacaq.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev çıxışı zamanı bildirib ki, təhsil dayanıqlı inkişafın hərəkətverici qüvvəsidir və azad edilmiş ərazilərdə dayanıqlı məskunlaşmanın təmin edilməsi baxımından mühüm rol oynayır: “Bu təqaüd proqramını dəstəkləməklə, biz regionun gələcəyinə sərmayə yatırırıq. Həmçinin, bu əhəmiyyətli forumun təşkilatçılarından biri kimi çıxış etməklə, Qarabağ Dirçəliş Fondu bir daha dövlət və özəl sektor nümayəndələrini bir araya gətirən vahid platforma rolunu oynadı, proqramı donorlarımıza və tərəfdaşlarımıza tanıtdı və digər şirkətləri bu vacib missiyaya qoşulmağa təşviq etdi”.
Qeyd edək ki, bu töhfə ictimai qurumlar və aparıcı şirkətləri bir araya gətirən daha geniş təqaüd təşəbbüsünün bir hissəsidir. Məqsəd Qarabağın sosial-iqtisadi dirçəlişini sürətləndirməklə yanaşı, bölgədə insan kapitalının formalaşdırılmasına xidmət etmək, akademik nailiyyətləri yüksək olan tələbələrin motivasiyasını artırmaq, eləcə də gənclər üçün təhsil imkanları yaratmaqdır.
Xatırladaq ki, “Qarabağ Təhsil və Tərəfdaşlıq Forumu” 2 iyun 2025-ci il tarixində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Prezidentin Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov, Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov, eləcə də dövlət qurumlarının nümayəndələri, özəl sektor təmsilçiləri, Qarabağ Universitetinin professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə Xankəndi şəhərində yerləşən Qarabağ Universitetində keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_a7bf6b34065f75bc4cb47e7f0_o.jpg
As part of the Karabakh Education and Partnership Forum held in Khankendi, Karabakh Revival Fund (KRF) has announced a significant contribution to human capital development in the liberated territories.
Thus, with the aim of improving the quality of education in the region, unlocking the potential of youth, and ensuring sustainable development, the Karabakh Revival Fund (KRF) announced that it will provide scholarship support to 50 students studying at Karabakh University during the 2025-2026 academic year.
This initiative was formalized through a partnership with the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The agreement reflects KRF’s strategic commitment to supporting access to higher education and promoting sustainable growth in the Karabakh region.
Under the terms of the program, each selected student will receive a monthly scholarship of 200 AZN for 10 months, amounting to 2,000 AZN per student. Beneficiaries will be identified by the university based on academic performance, in coordination with the Education Development Fund.
“Education is a driving force behind sustainable development and plays a vital role in ensuring the long-term resettlement and revival of our liberated territories,” said Rahman Hajiyev, Chairman of the Executive Board of Karabakh Revival Fund. “By supporting this scholarship program, we are investing in the region’s future. And by acting as one of the organizers of this important forum, KRF once again served as a unifying platform—bringing together public and private sector actors, promoting the program to our donors and partners, and encouraging other companies to join this important mission.”
This contribution is part of a broader scholarship initiative that brings together public institutions and leading companies under one vision: to create educational opportunities for youth, stimulate interest in the region, and accelerate the social and economic revival of Karabakh.
The Karabakh Education and Partnership Forum, held at Karabakh University in Khankendi, brought together high-level participants, including the Minister of Science and Education Emin Amrullayev, Presidential Representative in Khankendi, Aghdara, and Khojaly regions Elchin Yusubov, Chairman of the Executive Board of Karabakh Revival Fund Rahman Hajiyev, Chairman of the Education Development Fund Elnur Nasibov, Rector of Karabakh University Shahin Bayramov, as well as representatives of government agencies, leading private sector companies, and the university’s academic community.