Qarabağ Dirçəliş Fondu Qarabağ Universitetinin 50 tələbəsinə təqaüd dəstəyi göstərəcək
Qarabağ Dirçəliş Fondu Qarabağ Universitetinin 50 tələbəsinə təqaüd dəstəyi göstərəcək Qarabağ Dirçəliş Fondu Qarabağ Universitetinin 50 tələbəsinə təqaüd dəstəyi göstərəcək
Xankəndidə keçirilən “Qarabağ Təhsil və Tərəfdaşlıq Forumu” çərçivəsində Qarabağ Dirçəliş Fondu (QDF) işğaldan azad olunmuş ərazilərdə insan kapitalının inkişafına yönəlmiş mühüm təşəbbüslə çıxış edib. Belə ki, bölgədə təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, gənclərin potensialının üzə çıxarılması və dayanıqlı inkişafını təmin etmək məqsədilə QDF 2025-2026-cı akademik ili çərçivəsində Qarabağ Universitetində təhsil alan 50 tələbəyə təqaüd dəstəyi göstərəcəyini bildirib.
Bu təşəbbüs Forum çərçivəsində Qarabağ Dirçəliş Fondu ilə Elm və Təhsil Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən Təhsilin İnkişafı Fondu arasında Memorandumun imzalanması ilə rəsmiləşdirilib.
Qeyd edək ki, tərəflər arasında əldə edilən razılaşma QDF-in “Qarabağ Təqaüd Proqramı” çərçivəsində istedadlı tələbələrə maddi dəstək göstərmək, onların akademik və peşəkar inkişafını təşviq etmək və bölgədə bilik iqtisadiyyatının inkişafına töhfə vermək istiqamətində strateji öhdəliyini əks etdirir.
Proqrama əsasən, seçilmiş hər bir tələbə bir akademik il ərzində hər ay 200 AZN məbləğində təqaüdlə təmin olunacaq. Bu, ümumilikdə hər tələbə üçün 2,000 AZN təşkil edir. Təqaüdə namizədlər universitet tərəfindən akademik göstəricilər əsasında, Təhsilin İnkişafı Fondu ilə əlaqəli şəkildə müəyyən olunacaq.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev çıxışı zamanı bildirib ki, təhsil dayanıqlı inkişafın hərəkətverici qüvvəsidir və azad edilmiş ərazilərdə dayanıqlı məskunlaşmanın təmin edilməsi baxımından mühüm rol oynayır: “Bu təqaüd proqramını dəstəkləməklə, biz regionun gələcəyinə sərmayə yatırırıq. Həmçinin, bu əhəmiyyətli forumun təşkilatçılarından biri kimi çıxış etməklə, Qarabağ Dirçəliş Fondu bir daha dövlət və özəl sektor nümayəndələrini bir araya gətirən vahid platforma rolunu oynadı, proqramı donorlarımıza və tərəfdaşlarımıza tanıtdı və digər şirkətləri bu vacib missiyaya qoşulmağa təşviq etdi”.
Qeyd edək ki, bu töhfə ictimai qurumlar və aparıcı şirkətləri bir araya gətirən daha geniş təqaüd təşəbbüsünün bir hissəsidir. Məqsəd Qarabağın sosial-iqtisadi dirçəlişini sürətləndirməklə yanaşı, bölgədə insan kapitalının formalaşdırılmasına xidmət etmək, akademik nailiyyətləri yüksək olan tələbələrin motivasiyasını artırmaq, eləcə də gənclər üçün təhsil imkanları yaratmaqdır.
Xatırladaq ki, “Qarabağ Təhsil və Tərəfdaşlıq Forumu” 2 iyun 2025-ci il tarixində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Prezidentin Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov, Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov, eləcə də dövlət qurumlarının nümayəndələri, özəl sektor təmsilçiləri, Qarabağ Universitetinin professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə Xankəndi şəhərində yerləşən Qarabağ Universitetində keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_a7bf6b34065f75bc4cb47e7f0_o.jpg
В рамках Форума «Образование и партнёрство Карабаха», состоявшегося в Ханкенди, Фонд Возрождения Карабаха (ФВК) объявил о значительном вкладе в развитие человеческого капитала на освобождённых территориях.
Так, с целью повышения качества образования в регионе, раскрытия потенциала молодежи и обеспечения устойчивого развития, Фонд Возрождения Карабаха (ФВК) заявил, что в рамках 2025-2026 академического года окажет стипендиальную поддержку 50 студентам, обучающимся в Карабахском университете.
Эта инициатива была оформлена в рамках партнёрства с Фондом развития образования при Министерстве науки и образования Азербайджанской Республики. Соглашение отражает стратегическую приверженность ФВК обеспечению доступа к высшему образованию и содействию устойчивому развитию Карабахского региона.
Согласно условиям программы, каждый отобранный студент будет получать ежемесячную стипендию в размере 200 манатов в течение 10 месяцев, что составляет 2000 манатов на одного студента. Получатели будут определяться университетом на основе академической успеваемости в координации с Фондом развития образования.
«Образование — это движущая сила устойчивого развития и играет важнейшую роль в обеспечении долгосрочного возвращения и возрождения наших освобождённых территорий», — заявил председатель Правления Фонда Возрождения Карабаха Рахман Гаджиев. «Поддерживая эту стипендиальную программу, мы инвестируем в будущее региона. А выступив в качестве одного из организаторов этого важного форума, ФВК вновь стал объединяющей платформой — объединив представителей государственного и частного секторов, представив программу нашим донорам и партнёрам и вдохновив другие компании присоединиться к этой важной миссии».
Этот вклад является частью более широкой стипендиальной инициативы, объединяющей государственные учреждения и ведущие компании под единой миссией: создание образовательных возможностей для молодёжи, стимулирование интереса к региону и ускорение социально-экономического возрождения Карабаха.
Форум «Образование и партнёрство Карабаха», прошедший в Карабахском университете в Ханкенди, собрал высокопоставленных участников, включая министра науки и образования Эмина Амруллаева, представителя Президента в Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Эльчина Юсубова, председателя Правления ФВК Рахмана Гаджиева, председателя Фонда развития образования Эльнура Насибова, ректора Карабахского университета Шахина Байрамова, а также представителей государственных учреждений, ведущих компаний частного сектора и академического сообщества университета.