https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_293b3637e0bd86125c370e26f_o.jpg
Rəqəmsal sənəd və məlumatların əhatə dairəsi “mygov” platformasında genişlənməyə davam edir. İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) və İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin birgə təşəbbüsü ilə vətəndaşlar “Ailə həkimim”, “Həkim müraciətlərim” və “Laborator analiz nəticələrim” barədə məlumatlarını birbaşa mygov platformasından əldə edə bilərlər.
Əvvəllər bu məlumatlara yalnız “e-Tabib” mobil tətbiqi vasitəsilə baxmaq mümkün idisə, indi “mygov” veb portalı və mobil tətbiqi üzərindən məlumatlarla tanış olmaq olar. Beləliklə, vətəndaşlar əlavə platformalara keçid etmədən, TƏBİB-in tabeliyindəki dövlət tibb müəssisələrində həm icbari tibbi sığorta hesabına, həm də ödənişli əsasda onlara göstərilən tibbi xidmətlər, əlavə olaraq digər dövlət və özəl tibb müəssisələrində icbari tibbi sığorta hesabına göstərilən xidmətlər barədə məlumatlara bir məkandan çıxış imkanı qazanıblar.
Yeni xidmətlərin istifadəsi aşağıdakı mərhələlər üzrə həyata keçirilir:
“Ailə həkimim” məlumatları üzrə istifadə qaydası:
- “mygov” platformasında “Tibb məlumatlarım” bölməsinə daxil olunur.
- “Ailə həkimim” seçilir.
- Məlumatlarla tanış olunur.
Bu funksionallıq vasitəsilə vətəndaşlar qeydiyyatda olduqları ilkin tibbi-sanitariya yardımı göstərən dövlət tibb müəssisəsindəki ailə həkimi barədə məlumatları rahatlıqla əldə edə bilirlər.
“Həkim müraciətlərim” məlumatları üzrə istifadə qaydası:
- “Həkim müraciətlərim” seçilir.
Burada vətəndaşlar həkimə etdiyi müraciətlər, qoyulmuş diaqnozlar və göstərilən tibbi xidmətlərlə bağlı məlumatlarla tanış ola bilirlər.
“Laborator analiz nəticələrim” məlumatları üzrə istifadə qaydası:
- “Laborator analiz nəticələrim” seçilir.
Bu yeniliklər vətəndaşlara vaxt və resurslarına qənaət etməyə, eyni zamanda tibbi məlumatlara daha sürətli və rahat çıxış imkanı əldə etməyə xidmət edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_293b3637e0bd86125c370e26f_o.jpg
Платформа mygov продолжает расширять охват цифровых документов и информации. Благодаря инициативе Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию, Объединения управления территориальными медицинскими учреждениями (TƏBİB) и Агентства инноваций и цифрового развития, теперь через платформу mygov граждане могут напрямую получить доступ к следующим данным: «Мой семейный врач», «Мои обращения к врачу» и «Результаты лабораторных анализов».
Ранее эти данные были доступны исключительно через мобильное приложение «e-Tabib», теперь же ими можно воспользоваться через веб-портал или мобильное приложение «mygov». Таким образом, граждане в одном месте, без необходимости перехода на дополнительные платформы получили доступ к информации о медицинских услугах, предоставляемых им как по обязательному медицинскому страхованию, так и на платной основе в государственных медицинских учреждениях TƏBİB, а также об услугах, предоставляемых по обязательному медицинскому страхованию в других государственных и частных медицинских учреждениях.
Использование новых сервисов осуществляется в следующие этапы:
Как пользоваться информацией «Мой семейный врач»:
- Войти в раздел «Мои медицинские данные» на платформе mygov.
- Выбрать пункт «Мой семейный врач».
- Ознакомиться с информацией.
С помощью этой функции граждане могут легко получить сведения о своем семейном враче в государственном учреждении первичной медико-санитарной помощи, где они зарегистрированы.
Как пользоваться информацией «Направления моего врача»:
- Выбрать пункт «Мои обращения к врачу».
Здесь пользователи могут ознакомиться с информацией о своих визитах к врачу, поставленных диагнозах и оказанных медицинских услугах.
Как пользоваться информацией «Результаты моих лабораторных анализов»:
- Выбрать пункт «Результаты лабораторных анализов».
- Ознакомиться с данными.
Эти нововведения позволяют гражданам экономить время и ресурсы, а также обеспечивают более быстрый и удобный доступ к их медицинской информации.