https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_603e45f548699f8738e1efa4b_o.jpg
24–25 may tarixlərində "Daş Salnamə Muzeyi"ndə Azerbaijan Fashion Week-in 18-ci mövsümü keçirildi. Tədbir təşkilində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında fəaliyyət göstərən YARADICI — Mədəni və Yaradıcılıq Sənayelərinin İnkişafı Mərkəzi iştirak etdi.
AFW-in hər mövsümü təbiətin bir ünsürünə həsr olunur və bu yanaşma təkcə vizual deyil, həm də fəlsəfi bir konsepsiyaya çevrilir. Mövsüm mədəniyyət, moda və kimlik anlayışlarının vəhdətini ifadə edir. 2025-ci il mövsümünün mövzusu Yer ünsürü seçildi — dayanıqlılığın, dərinliyin və mirasın simvolu. Mövsümün sloqanı — "The Spirit of Stone" (Daşın Ruhu) — dizaynda təbii forma, struktur, material və daxili gücə diqqəti ön plana çəkir.
Azerbaijan Fashion Week çərçivəsində yalnız podium nümayişləri deyil, həm də təhsil təşəbbüsləri, yaradıcılıq görüşləri və brendlərin kolleksiyalarını təqdim etdiyi showroom proqramı həyata keçirildi. Hyatt Regency Baku otelində keçirilən showroom-da yerli və beynəlxalq brendlərin işləri təqdim olundu. Showroom iştirakçıları arasında Octavio Pizarro (Fransa), Naiyl Baikuchukov (Qazaxıstan), Ianis Chamalidy, Leffers, Lilia Fisher, Yulia Kiseleva və EDGE (Rusiya) yer aldı.
24 may tarixində AFW podiumunda Naiyl Baikuchukov, Reve, Malique, Tsyhkovskyi və Aksona kimi dizaynerlər çıxış etdi. Həmçinin Menzer Zakizade Fashion School proqramının iştirakçılarının işləri nümayiş olundu. Bu kolleksiyalar həm dizaynerlərin fərdi estetik baxışını, həm də mövsümün ümumi əhval-ruhiyyəsini əks etdirdi. AFW-nın ilk gününü isə etnik yanaşması, ənənəvi formalar və sənətkarlıq texnikalarına olan diqqəti ilə tanınan Natavan brendinin kolleksiyası bağladı. Onun işləri milli irsi müasir estetikayla birləşdirərək kimlik və mənsubiyyətin dərinliyini vurğulayır — bu mövsümün mahiyyətini ən yaxşı ifadə edən təqdimatlardan biri oldu. Kolleksiya Cahangir Cahangirov adına xorun bənzərsiz müşayiəti ilə təqdim edildi.
25 may tarixində isə tanınmış beynəlxalq dizaynerlərin solo nümayişləri keçirildi. Podiumda Zemfira Jaffar Couture, Letters brendi, həmçinin mövsümün xüsusi qonaqları olan Octavio Pizarro (Paris) və Yanis Chamalidi (Sankt-Peterburq) öz kolleksiyalarını təqdim edəcəklər. Onların dizayna yanaşması — kütür texnikası, dərin mədəni kontekst və forma üzərində müasir düşüncənin harmoniyasıdır.
Bu mövsümdə xüsusi diqqət təhsil proqramlarına yönəldi. YARADICI mərkəzinin dəstəyi ilə UNEC Dizayn Məktəbi, Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti və gənc dizaynerlər üçün bir sıra mühazirə və ustad dərsləri təşkil olundu. Tədbirdə yerli və beynəlxalq mütəxəssislər — fotoqraflar, moda prodüserləri, stilistlər və sənaye ekspertləri, o cümlədən Adil Yusifov, Natavan Əliyeva, Nadejda Kojevnikova və Andrey Artonov öz təcrübələrini bölüşüblər.
AFW-2025-in baş informasiya tərəfdaşı və nümayişlərin təşkilatçısı HELLO! jurnalına məxsusdur. Xüsusi dəvət olunmuş qonaq - top-model Vialina Lemann.
2015-ci ildən etibarən Azerbaijan Fashion Week Avropa, MDB və Asiyadan olan dizaynerləri, media nümayəndələrini və ekspertləri bir araya gətirən beynəlxalq mədəniyyət platforması statusunu qoruyur. Hər mövsüm yalnız estetik meyilləri əks etdirmir, eyni zamanda moda, mədəniyyət və kimlik arasında dialoq üçün real meydançaya çevrilir.

Завершился 18-й сезон Azerbaijan Fashion Week, посвящённый стихии Земли - ФОТО
Завершился 18-й сезон Azerbaijan Fashion Week, посвящённый стихии Земли - ФОТО Завершился 18-й сезон Azerbaijan Fashion Week, посвящённый стихии Земли - ФОТО
С 24 по 25 мая в Баку прошел один из самых ожидаемых модных событий года — 18-й сезон Azerbaijan Fashion Week, организованный при поддержке Центра развития культурных и креативных индустрий YARADICI при Министерстве культуры Азербайджана.
Каждый сезон AFW посвящён одной из природных стихий, становясь не только визуальным, но и философским высказыванием о связи моды, культуры и идентичности. В 2025 году темой Недели моды стала стихия Земли — символ устойчивости, глубины и наследия. Слоган сезона — The Spirit of Stone — подчёркивает внимание к природной форме, структуре, материалу и внутренней силе, заложенной в дизайне.
Главной площадкой показов выбран Музей Каменной Летописи (The Stone Chronicle Museum) — пространство, идеально соответствующее духу сезона.
Программа недели моды включил в себя не только показы, но и образовательные инициативы, творческие встречи и шоурум, где дизайнеры представили свои коллекции и лично пообщались с гостями и профессионалами индустрии. В течение двух дней в Hyatt Regency Baku был открыт модный шоурум, в котором представлены работы как азербайджанских, так и международных брендов. Среди участников шоурума — Octavio Pizarro (Франция), Naiyl Baikuchukov (Казахстан), Ianis Chamalidy, Leffers, Lilia Fisher, Yulia Kiseleva и EDGE (Россия).
24 мая на подиуме Azerbaijan Fashion Week выступили дизайнеры Naiyl Baikuchukov, Reve, Malique и Tsyhkovskyi, AKSONA, а также финалисты программы Menzer Zakizade Fashion School. Участники представили коллекции, отражающие как индивидуальное эстетическое мышление, так и общее настроение сезона, посвящённого стихии Земли. Показы завершила коллекция Natavan — дизайнера, известной своим этническим подходом, вниманием к традиционным формам и ремесленным техникам. Её работы органично сочетают культурное наследие с современной эстетикой, подчёркивая глубину и силу идентичности — именно ту суть, которую раскрывает сезон, посвящённый стихии Земли. Показ коллекции сопровождался живым исполнением хора имени Джахангира Джахангирова, что добавило событию особую эмоциональную глубину.
25 мая состоялись моно-показы признанных международных дизайнеров, чьи работы уже стали частью мирового модного ландшафта. На подиуме были представлены коллекции от Zemfira Jaffar Couture, бренда Letters, а также специальных гостей сезона — Octavio Pizarro (Paris) и Yanis Chamalidi (Saint Petersburg). Их подход к дизайну сочетает кутюрную технику, глубокий культурный контекст и современный взгляд на форму.
Отдельное внимание в этом сезоне уделено образовательной программе, реализованной совместно с YARADICI. В рамках недели моды прошли лекции и мастер-классы для студентов Школы дизайна при  UNEC, Университета культуры и искусства, а также начинающих дизайнеров. Своим опытом делились местные и зарубежные специалисты: фотографы, модные продюсеры, дизайнеры и стилисты, эксперты модной индустрии, среди которых Адыль Юсифов, Натаван Алиева, Надежда Кожевникова, Андрей Артонов. Участники получили возможность задать вопросы напрямую и получить практические советы от профессионалов отрасли.
Генеральным информационным партнёром AFW-2025 и организатором показов выступил журнал HELLO! Специальный гость сезона топ-модель Виалина Леманн.
С 2015 года Azerbaijan Fashion Week укрепляет свой статус международной культурной платформы, объединяя дизайнеров, медиа и экспертов из Европы, СНГ и Азии. Каждый сезон AFW не только фиксирует эстетические тренды, но и становится площадкой для диалога между модой, культурой и идентичностью.