https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_20cacfac3c80e26b17865bcf3_o.jpg
Mayın 26-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində 1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunan “Zamanın ilmələri” layihəsinin təqdimatı keçirilib. Burada Xalq rəssamı, görkəmli qrafika ustası, professor Arif Hüseynovun layihə çərçivəsində yaratdığı əsərlərdən ibarət sərgi açılıb. Həmçinin muzeyin Uşaq şöbəsi tərəfindən xalçanın ərsəyə gəlməsinin bütün mərhələlərini əhatə edən “Xalça necə yaranır?” ustad dərsi ilk dəfə təqdim olunub.
Tədbirdə ilk olaraq Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova “Zamanın ilmələri” layihəsi haqqında qonaqlara məlumat verib. Milli Məclisin deputatı, parlamentin Mədəniyyət komitəsi sədrinin müavini Günay Əfəndiyeva, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədr müavini, Xalq rəssamı Ağəli İbrahimov, ictimai-siyasi və dövlət xadimi Həsən Həsənov, “Azad Azərbaycan” Teleradio Şirkətinin bədii şurasının sədri Etibar Babayev, Xalq yazıçısı Natiq Rəsulzadə çıxış edərək Arif Hüseynov yaradıcılığının özünəməxsusluğundan söhbət açıblar.
Xalq rəssamı Arif Hüseynov tədbirin təşkilinə görə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinə, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinə minnətdarlığını bildirib.
Mərasimdə 3 nömrəli Uşaq-Gənclər və İnkişaf Mərkəzinin dərnək üzvləri məhz bu layihə üçün hazırladıqları rəqs kompozisiyasını uğurla ifa ediblər.
Sonra qonaqlar Arif Hüseynovun “Zamanın ilmələri” sərgisi ilə tanış olublar.
Sərgidə sənətkarın 2024-2025-ci illərdə çəkdiyi, mövzu baxımından biri digərini ardıcıl şəkildə tamamlayan, xalçanın yaranma mərhələlərini əks etdirən 20-dən artıq silsilə rəsm əsəri yer alır.
Arif Hüseynovun xalça sənətinə, milli adət-ənənələrə sevgisini, bağlılığını göstərən əsərləri süni intelektin köməyi ilə süjet xəttinə uyğun hazırlanmış videoçarx vasitəsilə də nümayiş olunur.
Uşaqların milli irsimizə marağını, sevgisini artırmaq və onları məlumatlandırmaq məqsədilə keçirilən “Xalça necə yaranır?” ustad dərsində onlar qoyunun qırxılması, yunun daranması, əyrilməsi, xalçanın toxunması kimi proseslərdə iştirak edirlər.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_20cacfac3c80e26b17865bcf3_o.jpg
On May 26, the Azerbaijan National Carpet Museum held the presentation of the project Knots of Time. The event dedicated to International Children’s Day, celebrated on June 1, opened the exhibition featuring the artworks by People’s Artist, prominent graphic master, Professor Arif Huseynov, created within the framework of the new project. Along with that, for the first time, the museum’s Children’s Department presented the master-class including all stages of carpet making process.
Amina Melikova, the Director of the Azerbaijan National Carpet Museum opened the event with the speech about the project Knots of Time. Gunay Efendiyeva, the member of the National Assembly and the Deputy Chairman of the Cultural Committee of the National Assembly, Aghali Ibrahimov, the People’s Artist and the Deputy Chairman of the Union of Artists of Azerbaijan, Hasan Hasanov, sociopolitical and government figure, Etibar Babayev, the Chairman of the Artistic Council of the television and radio company Azad Azərbaycan and the People’s Writer Natig Rasulzade delivered speeches at the event and talked about Arif Huseynov’s unique creativity.
The People’s Artist Arif Huseynov thanked the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Carpet Museum for the organization of the event.
The members of the Children and Youth Development Center No. 3 successfully performed the dance composition prepared specially for this project.
Then, the guests got acquainted with the exhibition Knots of Time.
The exhibition features more than 20 mixed technique paintings on canvas created in 2024-2025. These works consistently complement each other in terms of theme and reflect the development stages of carpet art.
The paintings that express the artist’s love for carpet art and national traditions have been compiled into a video in accordance with the storyline using AI.
During the master-classes aimed to educate children, spark their interest and instill in them love for our national heritage they participate in the processes such as sheep shearing, wool combing, spinning, and carpet weaving.