Bakıda keçirilən IATA-nın Aviasiya Enerji Forumu çərçivəsində Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (“AZCON Holding”) tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasının (IATA) “Ekoloji Qiymətləndirmə Proqramı”na (IEnvA) qoşulduğunu elan etdi.
Müqaviləni AZAL-ın Baş Kommersiya İnzibatçısı Cəmil Manizadə və IATA-nın Türkiyə, Mərkəzi Asiya və Azərbaycan regionu üzrə nümayəndəsi Funda Çalışır imzalayıblar.
IEnvA aviasiya sahəsində fəaliyyət göstərən tərəfdaşların, o cümlədən aviaşirkətlər, hava limanları, yükdaşıma terminalları, ekspeditorlar, texniki xidmət təminatçıları (MRO), iaşəçilər və yerüstü xidmətləri şirkətlərinin ətraf mühitin mühafizəsi və dayanıqlılıq sahəsindəki fəaliyyətlərini davamlı şəkildə yaxşılaşdırmaq öhdəliklərini müstəqil şəkildə qiymətləndirmək məqsədilə hazırlanmış sertifikatlaşdırma proqramıdır. Bu proqram ISO14001 ekoloji idarəetmə sistemi standartı və IATA-nın Əməliyyat Təhlükəsizliyi Auditi (IOSA) da daxil olmaqla, qlobal səviyyədə tanınan standartlar və sənaye üzrə ən yaxşı təcrübələrə əsaslanır. IEnvA könüllü əsasda fəaliyyət göstərən, abunəlik əsasında təqdim olunan və ətraf mühitin idarəolunması üçün hazır həll yolu təqdim edən bir sistemdir.
IEnvA sertifikatını əldə etdikdən sonra AZAL müxtəlif əməliyyat sahələrində ətraf mühitə təsirini daha yaxşı qiymətləndirə, idarə edə və optimallaşdıra biləcək. Bu, şirkətə ətraf mühit göstəricilərini yaxşılaşdırmağa və bu sahədə daha sistemli yanaşma formalaşdırmağa imkan verəcək.
“IATA-nın IEnvA proqramına qoşulmaq AZAL-ın dayanıqlılıq yolunda atdığı mühüm bir addımdır. Bu proqram bizə ətraf mühit üzrə göstəricilərimizi sistemli şəkildə yaxşılaşdırmaq, ən yaxşı qlobal təcrübələrlə ayaqlaşmaq və aviasiya sənayesinin dekarbonizasiya hədəflərinə töhfə vermək üçün güclü bir çərçivə təqdim edəcək,”– deyə AZAL-ın Baş Kommersiya İnzibatçısı Cəmil Manizadə bildirib.
“AZAL-ın IEnvA proqramına üzv olması şirkətin ətraf mühitin idarə olunması təcrübələrini və ümumilikdə dayanıqlılıq səviyyəsini yaxşılaşdırmaq öhdəliyini bir daha nümayiş etdirir. IATA olaraq aviasiya sənayesində dünya səviyyəli ətraf mühitin idarə olunması təcrübələrinin tətbiqində üzvlərimizlə birgə çalışmaqdan qürur duyuruq. Çünki dayanıqlılıq üzrə öhdəliklərimizi yerinə yetirmək bütün aviaşirkət sənayesi üçün həyati bir çağırışdır,”– deyə IATA-nın Avropa üzrə Regional vitse-prezidenti Rafael Şvartsman bildirib.
IEnvA proqramını tətbiq etməklə AZAL beynəlxalq aviasiya ictimaiyyəti ilə inteqrasiyasını gücləndirməyi və ətraf mühitə təsirin azaldılması üzrə qlobal aviasiya sənayesi hədəfləri ilə uzlaşmağı qarşısına məqsəd qoyur.

В рамках Авиационного энергетического форума IATA, проходящего в Баку, Azerbaijan Airlines (AZAL), входящий в состав Азербайджанского транспортно-коммуникационного холдинга (AZCON Holding), объявил о присоединении к Программе экологической оценки Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA Environmental Assessment – IEnvA).
Соглашение было подписано коммерческим директором AZAL Джамилем Манизаде и региональным представителем IATA в Турции, Центральной Азии и Азербайджане Фундой Чалышыр.
Программа IEnvA представляет собой систему сертификации, разработанную для независимой оценки деятельности участников авиационной отрасли — таких как авиакомпании, аэропорты, грузовые терминалы, экспедиторские компании, поставщики технического обслуживания (MRO), кейтеринговые компании и наземное обслуживание — в области охраны окружающей среды и устойчивого развития. IEnvA основана на международно признанных стандартах, включая систему экологического менеджмента ISO 14001 и Аудит эксплуатационной безопасности IATA (IOSA), а также лучших отраслевых практиках. Это добровольная подписная программа, предлагающая готовое решение для эффективного управления экологическими аспектами деятельности.
Получив сертификат IEnvA, AZAL сможет более точно оценивать, контролировать и оптимизировать влияние своей операционной деятельности на окружающую среду в различных направлениях. Это позволит авиакомпании улучшать свои экологические показатели и внедрять более системный подход в сфере устойчивого развития.
«Присоединение AZAL к программе IEnvA — это важный шаг на пути к устойчивому будущему. Эта программа предоставит нам сильную платформу для системного улучшения наших экологических показателей, внедрения лучших глобальных практик и содействия целям декарбонизации авиационной отрасли», — отметил коммерческий директор AZAL Джамиль Манизаде.
«Вступление AZAL в программу IEnvA еще раз демонстрирует приверженность авиакомпании улучшению экологического менеджмента и общему уровню устойчивости. В IATA мы гордимся сотрудничеством с нашими членами в деле внедрения лучших мировых практик в авиационной отрасли. Выполнение обязательств в области устойчивого развития — это важнейший вызов для всей авиационной индустрии», — заявил вице-президент IATA по региону Европы Рафаэль Шварцман.
Внедряя программу IEnvA, AZAL ставит перед собой цель укрепить интеграцию в международное авиационное сообщество и соответствовать глобальным целям авиационной отрасли по снижению воздействия на окружающую среду.