Bakıda keçirilən IATA-nın Aviasiya Enerji Forumu çərçivəsində Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (“AZCON Holding”) tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasının (IATA) “Ekoloji Qiymətləndirmə Proqramı”na (IEnvA) qoşulduğunu elan etdi.
Müqaviləni AZAL-ın Baş Kommersiya İnzibatçısı Cəmil Manizadə və IATA-nın Türkiyə, Mərkəzi Asiya və Azərbaycan regionu üzrə nümayəndəsi Funda Çalışır imzalayıblar.
IEnvA aviasiya sahəsində fəaliyyət göstərən tərəfdaşların, o cümlədən aviaşirkətlər, hava limanları, yükdaşıma terminalları, ekspeditorlar, texniki xidmət təminatçıları (MRO), iaşəçilər və yerüstü xidmətləri şirkətlərinin ətraf mühitin mühafizəsi və dayanıqlılıq sahəsindəki fəaliyyətlərini davamlı şəkildə yaxşılaşdırmaq öhdəliklərini müstəqil şəkildə qiymətləndirmək məqsədilə hazırlanmış sertifikatlaşdırma proqramıdır. Bu proqram ISO14001 ekoloji idarəetmə sistemi standartı və IATA-nın Əməliyyat Təhlükəsizliyi Auditi (IOSA) da daxil olmaqla, qlobal səviyyədə tanınan standartlar və sənaye üzrə ən yaxşı təcrübələrə əsaslanır. IEnvA könüllü əsasda fəaliyyət göstərən, abunəlik əsasında təqdim olunan və ətraf mühitin idarəolunması üçün hazır həll yolu təqdim edən bir sistemdir.
IEnvA sertifikatını əldə etdikdən sonra AZAL müxtəlif əməliyyat sahələrində ətraf mühitə təsirini daha yaxşı qiymətləndirə, idarə edə və optimallaşdıra biləcək. Bu, şirkətə ətraf mühit göstəricilərini yaxşılaşdırmağa və bu sahədə daha sistemli yanaşma formalaşdırmağa imkan verəcək.
“IATA-nın IEnvA proqramına qoşulmaq AZAL-ın dayanıqlılıq yolunda atdığı mühüm bir addımdır. Bu proqram bizə ətraf mühit üzrə göstəricilərimizi sistemli şəkildə yaxşılaşdırmaq, ən yaxşı qlobal təcrübələrlə ayaqlaşmaq və aviasiya sənayesinin dekarbonizasiya hədəflərinə töhfə vermək üçün güclü bir çərçivə təqdim edəcək,”– deyə AZAL-ın Baş Kommersiya İnzibatçısı Cəmil Manizadə bildirib.
“AZAL-ın IEnvA proqramına üzv olması şirkətin ətraf mühitin idarə olunması təcrübələrini və ümumilikdə dayanıqlılıq səviyyəsini yaxşılaşdırmaq öhdəliyini bir daha nümayiş etdirir. IATA olaraq aviasiya sənayesində dünya səviyyəli ətraf mühitin idarə olunması təcrübələrinin tətbiqində üzvlərimizlə birgə çalışmaqdan qürur duyuruq. Çünki dayanıqlılıq üzrə öhdəliklərimizi yerinə yetirmək bütün aviaşirkət sənayesi üçün həyati bir çağırışdır,”– deyə IATA-nın Avropa üzrə Regional vitse-prezidenti Rafael Şvartsman bildirib.
IEnvA proqramını tətbiq etməklə AZAL beynəlxalq aviasiya ictimaiyyəti ilə inteqrasiyasını gücləndirməyi və ətraf mühitə təsirin azaldılması üzrə qlobal aviasiya sənayesi hədəfləri ilə uzlaşmağı qarşısına məqsəd qoyur.

During the IATA Aviation Energy Forum, held in Baku, Azerbaijan, Azerbaijan Airlines (AZAL), operating under the Azerbaijan Transport and Communications Holding (AZCON Holding), announced that it had joined the IATA Environmental Assessment (IEnvA) program.
The agreement was signed by Jamil Manizade, Chief Commercial Officer at AZAL, and Funda Calisir, IATA’s Area Manager for Türkiye, Central Asia, and Azerbaijan.
IEnvA is a certification program, developed to independently assess the commitment of aviation stakeholders such as airlines, airports, cargo handling facilities, freight forwarders, MROs, caterers, and ramp handlers to continuously improve their environmental and sustainability performance. Based on globally recognized standards and industry best practices, including the ISO 14001 environmental management system standard and the IATA Operational Safety Audit (IOSA), it is a voluntary, subscription-based, turnkey solution for environmental management.
Once IEnvA-certified, AZAL will be able to better assess, manage, and optimize its environmental impact across various operational areas. It will improve its environmental performance and establish a more systematic approach in this field.
“Signing up for IATA’s IEnvA program is a significant step forward in AZAL’s sustainability journey, as it will provide us with robust framework to systematically improve our environmental performance, align ourselves with global best practices, and contribute to the aviation industry’s decarbonization goals,” said Jamil Manizade, Chief Commercial Officer at AZAL.
“AZAL’s membership of IEnvA underscores its commitment to improving the company’s environmental management practices and sustainability in general. IATA is proud to work with its members to introduce world-class environmental management practices in the aviation industry, as meeting our sustainability commitments is an existential challenge for the entire airline industry,” said Rafael Schvartzman, IATA’s Regional Vice President for Europe.
By implementing the IEnvA program, AZAL aims to strengthen its integration with the international aviation community and align with global aviation industry objectives to reduce its environmental impact.