https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_cb0002cdc6735f1dfd85a7f06_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) “BDU könüllüləri” təşkilatının Hüquq fakültəsi üzrə üzvlərinin, Mülki proses və kommersiya hüququ, İnsan hüquqları və informasiya hüququ UNESCO kafedralarının birgə təşkilatçılığı ilə “Konstitusiya və Suverenlik İli” və Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyi çərçivəsində "Media hüququ və insan hüquqları” mövzusunda maarifləndirici təlim keçirilib.
Təlimçi qismində İnsan hüquqları və informasiya hüququ UNESCO kafedrasının müəllimi, Bakı 1 saylı Mediasiya Təşkilatının direktoru, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Şahin Məmmədrzalı çıxış edib. Hüquq, Mexanika-riyaziyyat, Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika, Biologiya, Tarix, Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat, Sosial elmlər və psixologiya fakültələrinin tələbələrinin qatıldığı tədbirdə təlimçi informasiya elmləri, informasiya dövriyyəsi, media terminləri, media hüququ, media subyektlərinin əhatə dairəsi və insan hüquqları haqqında ətraflı məlumat verib. O, informasiya əldə etmək, məlumat almaq hüququnun insan hüquqlarının ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu vurğulayıb, bununla bağlı ölkə qanunvericiliyində olan maddələri şərh edib. Bununla yanaşı, ölkədə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində görülən işlərin mütəmadi olaraq mətbuatda işıqlandırılmasında media nümayəndələrinin böyük rolunun olduğunu diqqətə çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_cb0002cdc6735f1dfd85a7f06_o.jpg
As part of the "Year of Constitution and Sovereignty" and the 150th anniversary of the Azerbaijani national press, a training session on the topic "Media Law and Human Rights" was held at Baku State University (BSU).
The training was conducted by Shahin Mammadrzali, PhD in Law, lecturer at the UNESCO Department of Human Rights and Information Law, and Director of Baku Mediation Organization No. 1.
During the session, Dr. Mammadrzali provided participants with in-depth insights into information science, information flow, media terminology, media legislation, the scope of media entities, and human rights. He emphasized that the right to access and receive information is a fundamental component of human rights and offered commentary on relevant provisions in national legislation.
He also underlined the vital role of media representatives in consistently highlighting efforts to protect human rights and freedoms in Azerbaijan.
The session concluded with an interactive Q&A, where students had the opportunity to ask questions and engage in discussion on the topic.