Energetika naziri Türkiyədə rumın və bolqar həmkarları ilə görüşüb
Energetika naziri Türkiyədə rumın və bolqar həmkarları ilə görüşüb Energetika naziri Türkiyədə rumın və bolqar həmkarları ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov İstanbul Təbii Sərvətlər Zirvəsi çərçivəsində Rumıniyanın energetika naziri Sebastian-İoan Burduja və Bolqarıstanın energetika naziri Jeço Stankov ilə görüşlər keçirib.
Rumıniyanın energetika naziri Sebastian-İoan Burduja ilə görüşdə təbii qaz və “yaşıl enerji” təchizatı, eləcə də ikitərəfli enerji əməkdaşlığının gündəliyindəki aktual məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi edilib. “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin icra vəziyyəti, həmçinin Rumıniyanın “Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Bolqarıstan Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinə qoşulması perspektivləri nəzərdən keçirilib. Söhbət zamanı Rumıniyada qaza tələbat müstəvisində qaz tədarükü və infrastrukturların inkişafına dair müzakirələr aparılıb.
Bolqarıstanın energetika naziri Jeço Stankovla görüşdə isə Azərbaycanla enerji sahəsində tərəfdaşlıqdan məmnunluq ifadə edilib. Bolqarıstanın enerjiyə tələbatının ödənilməsində əhəmiyyətli paya malik Azərbaycan təbii qazının ölkəyə faydalarından bəhs edilib. Türkiyə ilə sərhəddə interkonnektorun ötürücülük gücünün artırılması imkanları dəyərləndirilib. Bolqarıstanda həyata keçirilən qazlaşdırma layihəsi üzrə irəliləyişlər nəzərdən keçirilib, həmçinin Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Bolqarıstan arasında “yaşıl enerji” infrastrukturunun qurulması prosesindən irəli gələn məsələlər müzakirə edilib.
Hər iki ölkənin nazirləri 2-4 iyun tarixində Bakıda keçiriləcək “Enerji Həftəsi”ndə iştiraka dəvət edilib.

Energy Minister met with Romanian and Bulgarian counterparts in Türkiye
Energy Minister met with Romanian and Bulgarian counterparts in Türkiye Energy Minister met with Romanian and Bulgarian counterparts in Türkiye
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Romanian Energy Minister Sebastian-Ioan Burduja and Bulgarian Energy Minister Zhecho Stankov within the Istanbul Natural Resources Summit.
At the meeting with Romanian Energy Minister Sebastian-Ioan Burduja, the sides exchanged views on the supply of natural gas and green energy, as well as topical issues on the agenda of bilateral energy cooperation. The implementation status of the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor project, as well as the prospects for Romania's accession to the Azerbaijan-Georgia-Türkiye-Bulgaria Green Energy Corridor project were considered. During the conversation, discussions were held on gas supply and infrastructure development in Romania.
At the meeting with Bulgarian Energy Minister Zhecho Stankov, satisfaction with the partnership with Azerbaijan in the field of energy was expressed. It was mentioned about the benefits of Azerbaijani natural gas, which has a significant share in meeting Bulgaria's energy needs, to the country.  Opportunities to increase the transmission capacity of the interconnector on the border with Türkiye were evaluated.  The progress on the gasification project implemented in Bulgaria was reviewed, as well as the issues arising from the process of building the green energy infrastructure between Azerbaijan, Georgia, Türkiye and Bulgaria were discussed.
Ministers of both countries were invited to participate in the Energy Week to be held in Baku on 2-4 June.