https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_a7b2242e129899c60066cfd61_o.jpg
Qısa videoların yaradılması və izlənməsi üçün aparıcı platforma olan TikTok, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə ilk dəfə #AzərbaycanMüəllimləri adlı milli müsabiqəyə start verir. Müsabiqədə həm məktəb müəllimləri, həm də kolleclərin və ali təhsil müəssisələrinin müəllimləri iştirak edə bilərlər: bunun üçün onlar tədris etdikləri fənlə bağlı maarifləndirici videolar hazırlayıb platformada paylaşmalıdırlar. Müsabiqənin üç qalibi dəyərli hədiyyələr – iPhone 16 Pro smartfonları qazanacaq.
TikTok platforması böyük və daim artmaqda olan maarifləndirici kontent müəlliflərini bir araya gətirir. Belə ki, ötən il platforma Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə ölkədə maarifləndirici kontentin inkişafına yönəlmiş #TikTokdanÖyrən təşəbbüsünü başladıb. Layihə çərçivəsində istifadəçilər tərəfindən təxminən 22 min maarifləndirici video çəkilərək paylaşılıb.
Platforma bütün dünyada, xüsusilə müəllimlər arasında geniş populyarlıq qazanır, çünki onlar burada öz fənlərini geniş auditoriyaya maraqlı şəkildə təqdim etmək imkanı əldə edirlər. TikTok-un #AzərbaycanMüəllimləri təşəbbüsü ölkə üzrə müəllimlərə özlərini ifadə etməyin yeni yollarını kəşf etməyə və sadə, hər kəsə anlaşılan qısa video formatında müxtəlif fənlər üzrə biliklərini paylaşmağa imkan verəcək. TikTok-da fəaliyyətə yeni başlayan müəllimlər üçün isə platformanın imkanları ilə tanış olmaq və izləyicilərin diqqətini çəkəcək videolar yaratmağı öyrənmək məqsədilə xüsusi təlim vebinarı keçirilib.
Müsabiqədə iştirak üçün artıq TikTok-da kontent yaradan və ya platformada hesab açmağa hazır olan məktəb müəllimləri, ali məktəb və kollec müəllimləri dəvət olunur.
- 5 maydan 1 iyuna qədər müəllimlərdən tədris etdikləri fənn üzrə mövzu ilə bağlı maarifləndirici videolar paylaşmaları xahiş olunacaq.
- Videoların müddəti minimum 30 saniyə olmalı və paylaşım zamanı müsabiqənin rəsmi həştəqi – #AzərbaycanMüəllimləri istifadə edilməlidir.
- Müsabiqənin şərtlərinə uyğun maarifləndirici videoları ilə ən çox izlənmə sayı qazanan müəllimlər qalib seçiləcəklər. Onlara daha keyfiyyətli və peşəkar məzmun yaratmaqda dəstək olmaq üçün iPhone 16 Pro smartfonları hədiyyə olunacaq.
“Biz, Azərbaycanda TikTok istifadəçiləri arasında maarifləndirici kontentə olan marağın davamlı olaraq artdığını görürük. Eyni zamanda, ölkədə artıq TikTok-u mənimsəyən bir çox istedadlı müəllimlər olduğunu müşahidə edirik və əminik ki, burada hələ də platformada inkişaf etmək üçün böyük potensiala sahib çoxlu müəllimlər var. Biz #AzərbaycanMüəllimləri adlı ilk müsabiqəni təşkil edirik ki, müəllimlər öz istedadlarını ortaya qoysun və biliklərini geniş auditoriya ilə paylaşmağa başlasınlar. Əminik ki, yerli icmamız bu yeni təşəbbüsdə fəal iştirak edəcək və TikTok-da daha çox keyfiyyətli, faydalı kontent yaranacaq”, – deyə TikTok-un Azərbaycandakı, Türkiyədəki, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə əməliyyat rəhbəri Melis Çağlar şərh edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_a7b2242e129899c60066cfd61_o.jpg
Ведущая платформа для просмотра и создания коротких видеороликов TikTok впервые запускает национальный конкурс #AzərbaycanMüəllimləri при поддержке Министерства науки и образования Азербайджанской республики. В конкурсе могут принять участие как школьные учителя, так и преподаватели колледжей и учреждений высшего образования: для участия им нужно опубликовать на платформе познавательные видеоролики по своему предмету. Три победителя конкурса получат ценные призы — смартфоны iPhone 16 Pro.
Сообщество TikTok объединяет огромное и постоянно растущее количество авторов познавательного контента. Так, в прошлом году платформа при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики запустила инициативу #TikTokdanÖyrən, направленную на развитие познавательного контента в стране: в рамках проекта пользователями было создано почти 22 тысячи познавательных видеороликов.
Особую популярность платформа завоевывает по всему миру среди преподавателей, которые получают возможность заинтересовать широкую аудиторию в своем предмете. Инициатива TikTok #AzərbaycanMüəllimləri позволит преподавателям со всей страны открыть для себя новые способы самовыражения, и через простой и понятный каждому формат коротких видеороликов делиться знаниями по самым разным дисциплинам. Для преподавателей, только начинающих свой путь в TikTok, был проведен специальный обучающий вебинар, который помог им узнать про возможности платформы и научиться создавать видеоролики, которые привлекут внимание сообщества.
К участию в конкурсе приглашаются школьные учителя и преподаватели вузов и колледжей, которые уже создают контент в TikTok или готовы завести аккаунт на платформе.
- С 5 мая по 1 июня преподавателям будет необходимо будет выкладывать обучающие видеоролики по тематике своего предмета.
- Важно, чтобы ролики длились не менее 30 секунд, а при их публикации использовался официальный хештег конкурса #AzərbaycanMüəllimləri.
- Победителями станут преподаватели, чьи познавательные ролики, соответствующие условиям конкурса, получат наибольшее количество просмотров. Победители получат смартфоны iPhone 16 Pro, которые помогут им создавать еще более качественный контент.
"Мы видим стабильно растущий интерес сообщества TikTok в Азербайджане к познавательному контенту. Также мы видим, что в стране есть множество талантливых преподаваталей, которые уже освоили TikTok, и уверены, что здесь еще много учителей с отличным потенциалом для развития на платформе. Мы организуем первый конкурс #AzərbaycanMüəllimləri, чтобы помочь преподавателям раскрыть свои таланты и начать делиться знаниями с широкой аудиторией. Уверены, что наше местное сообщество примет активное участие в новой инициативе, и в TikTok появится еще больше качественного и полезного контента", прокомментировала Мелис Чаглар, руководитель операционного отдела TikTok в Азербайджане, Турции, Восточной Европе и Центральной Азии.
TikTok — это ведущий приложение для коротких видео. Наша миссия — вдохновлять людей на творчество и дарить им радость.