“AzerGold” QSC ilə “R.V. Investment Group Services, LLC ABŞ” arasında hasilatın pay bölgüsü haqqında saziş üzrə Rəhbər komitənin növbəti iclası keçirilib.
Rəhbər komitənin sədri, “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü – sədrin müavini Xəyyam Fərzəliyevin rəhbərliyi ilə keçirilən iclasda saziş sahələrində həyata keçirilən fəaliyyətə dair gündəliyə daxil edilmiş məsələlər müzakirə olunub.
İclasda əvvəlcə “Gədəbəy” saziş sahəsi üzrə fəaliyyət planı çərçivəsində görülmüş işlər müzakirə olunub, yataqda istismar işləri ilə əlaqədar icrası nəzərdə tutulan infrastruktur layihələri üzrə təkliflərə baxılıb, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Həmçinin Saziş üzrə dövləti təmsil etmək səlahiyyətinin “AzerGold” QSC-yə ötürülməsindən sonra digər saziş sahələrində istismara hazırlıq işləri çərçivəsində yerli qanunvericiliyin tələbləri və beynəlxalq standartlar əsasında həyata keçirilən tədbirlər nəzərdən keçirilib, qarşıdakı dövr üçün planlaşdırılan işlər müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, hasilatın pay bölgüsü haqqında saziş üzrə layihəni idarə edən Rəhbər komitə “AzerGold” QSC, İqtisadiyyat Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və “R.V. Investment Group Services, LLC” şirkətinin səlahiyyətli nümayəndələrindən təşkil olunub.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il 21 iyun tarixli, 1176-VIQ nömrəli Qanunu ilə “Gədəbəy, Qoşa, Xarxar, Qaradağ, Ordubad qrupu (Piyazbaşı, Ağyurd, Şəkərdərə, Kələki), Qızılbulaq, Dəmirli və Vejnəli qızıl, mis və polimetal perspektiv filiz yataqlarının kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında sazişin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar dövləti təmsil etmək səlahiyyəti “AzerGold” QSC-yə verilib.

Состоялось очередное заседание Руководящего комитета по Соглашению о долевом разделе добычи между ЗАО «AzerGold» и «R.V. Investment Group Services, LLC USA».
На заседании под руководством Председателя руководящего комитета, члена правления-заместителя председателя ЗАО “AzerGold” Хайяма Фарзалиева были обсуждены вопросы, включенные в повестку дня, касающиеся деятельности, осуществляемой в сферах соглашения.
На заседании сначала были рассмотрены работы, выполненные в рамках плана действий по участке соглашения "Гедабей", рассмотрены предложения по инфраструктурным проектам, которые будут реализованы в рамках эксплуатационных работ на месторождении, приняты соответствующие решения.
Также после передачи полномочий по представлению государства по договору ЗАО «AzerGold» в рамках работ по подготовке к эксплуатации в других участках договора были рассмотрены меры, осуществляемые на основе требований местного законодательства и международных стандартов, обсуждены планируемые работы на предстоящий период.
Отметим, что руководящим комитетом, курирующим проект по соглашению о долевом разделе добычи, являются ЗАО «AzerGold», Министерство экономики, Министерство экологии и природных ресурсов и «R.V. Investment Group Services, LLC».
Напомним, что законом Азербайджанской Республики от 21 июня 2024 года № 1176-VIQ полномочия по представлению государства в связи с реализацией Соглашения о разведке, разработке и распределении добычи с перспективных месторождений золота, меди и полиметаллов Гедабей, Гоша, Хархар, Гарадаг, Ордубадской группы (Пиязбаши, Агъюрд, Шекердере, Келеки), Гызылбулаг, Демирли и Вежнели переданы ЗАО «AzerGold».