https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_6fcb4d6beb216675d85239d92_o.jpg
Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) mətbuat katibi Ayxan Hacızadə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika, Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültələrinin tələbələri ilə görüşüb.
Jurnalistika fakültəsinin dekanı, dosent Vüqar Əliyev mediada ixtisaslaşma sahələri arasında xarici siyasət jurnalistikasının xüsusi çəkiyə malik olduğunu bildirib. O diqqətə çatdırıb ki, gənc jurnalistlərin beynəlxalq aləmdə ölkənin maraqlarını müdafiə edə bilməsi, informasiya müharibəsində düzgün addım atması üçün tələbəlik dövründə belə görüşlərin keçirilməsi xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Sonra Ayxan Hacızadə “Xarici siyasətin kommunikasiyası və ictimai diplomatiya” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib. Azərbaycan xarici siyasət konsepsiyası, bu sahədə kommunikasiya, yerli və xarici jurnalistlərlə işin qurulması, sosial media platformalarında fəaliyyət, rəqəmsal diplomatiya, ictimai diplomatiya, böhran vəziyyətlərində kommunikasiya məsələlərinə toxunan diplomat jurnalistlərin və ixtisasından asılı olmayaraq hər bir şəxsin öncə ölkəmizin mənafeyindən çıxış etməli olduğunu bildirib.
Ayxan Hacızadə həmçinin XİN-in “Diplomatiya könüllüləri” proqramı barəsində də məlumat verib. Gələcəkdə diplomatik istiqamətdə fəaliyyət göstərmək istəyən tələbələri bu proqramda iştirak etməyə dəvət edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_6fcb4d6beb216675d85239d92_o.jpg
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел (МИД) Айхан Гаджизаде встретился со студентами Бакинского государственного университета (БГУ).
Декан факультета журналистики, доцент Вугар Алиев заявил, что среди направлений специализации в медиа особое значение имеет внешнеполитическая журналистика. Он отметил, что проведение подобных встреч в студенческие годы имеет особое значение для того, чтобы молодые журналисты могли отстаивать интересы страны на международной арене и принимать правильные решения в информационной войне.
Затем Айхан Гаджизаде выступил с обширной презентацией на тему «Коммуникация внешней политики и публичная дипломатия». Коснувшись концепции внешней политики Азербайджана, коммуникаций в этой сфере, налаживания работы с местными и зарубежными журналистами, активности в социальных сетях, цифровой дипломатии, публичной дипломатии и коммуникации в кризисных ситуациях, дипломат заявил, что журналисты и каждый человек, независимо от специальности, должны в первую очередь действовать в интересах нашей страны. Айхан Гаджизаде также предоставил информацию о программе МИД «Дипломатические добровольцы». Он пригласил к участию в этой программе студентов, которые хотят в будущем работать в дипломатической сфере.
В заключение даны ответы на интересующие студентов вопросы, и встреча завершилась интерактивной сессией.