https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_895867abecf7693005998d0e2_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin Fəlsəfə tarixi və mədəniyyətşünaslıq kafedrasının və Biologiya fakültəsinin birgə təşəbbüsü ilə “Həsən bəy Zərdabinin insan və ətraf mühitlə bağlı fəlsəfi baxışları” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Biologiya fakültəsinin dekanı, professor Afət Məmmədova Həsən bəy Zərdabinin təbiətşünaslıq elminə verdiyi mühüm töhfələri vurğulayıb. O qeyd edib ki, təbiətə qayğı və ətraf mühitin qorunması Həsən bəy Zərdabinin əsas amallarından biri olub. Onun təbiət və insan harmoniyasını təcəssüm etdirən elmi əsərləri təbiətşünaslıq elminə, xüsusilə Azərbaycan təbiətşünaslığına böyük töhfə verib: “Həsən bəy Zərdabi sanki iki yüz il öncə günümüzdəki ətraf mühit problemlərini görür, insanların təbiətdən harmoniya ilə istifadəsini təşviq edirdi. Hazırda ölkəmizdə ətraf mühitin qorunması dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindəndir, bununla bağlı çoxsaylı Dövlət proqramları və qanunlar qəbul olunub. Bu, həm də böyük təbiət alimi Həsən bəy Zərdabinin xatirəsinə dövlətimizin ehtiramı kimi qəbul edilə bilər".
BDU-nun Fəlsəfə tarixi və mədəniyyətşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəbiyyət Aslanova Həsən bəy Zərdabinin həyat və yaradıcılığından, “Əkinçi” qəzetindəki maarifçilik fəaliyyətindən bəhs edərək, tələbələrə görkəmli alimin yaradıcılığını dərindən öyrənməyi tövsiyə edib.
Seminarda BDU-nun Fəlsəfə tarixi və mədəniyyətşünaslıq kafedrasının müəllimi, tədqiqatçı-jurnalist Elçin Sərdarov “Həsən bəy Zərdabinin cəmiyyətin ekoloji təfəkkürünün formalaşdırılmasında elmi-publisistik fəaliyyəti” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda Həsən bəy Zərdabinin təhsildə, elmdə və ictimai fəaliyyətində uğurları, “Cəmiyyəti-Xeyriyyə” təşkilatındakı fəaliyyəti, “Əkinçi” qəzetində dərc edilən “Torpaq, su və hava”, “İnsanın həyatında işıq”, “Gigiyena”, “Təbii seçmə” və “İnsanın mənşəyi” kimi əsərləri haqqında məlumat verilib. Elçin Sərdarov həmçinin Zərdabinin “Çiçəklərin və ağacların əkilməsi bayramı” və “Bakı quberniyasının Quba qəzasının su hövzəsi kimi əhəmiyyəti haqqında” məqalələrinin də əhəmiyyətini vurğulayıb.
Seminar zamanı tələbələr Həsən bəy Zərdabinin təbiətlə insan arasında harmoniyaya dair fikirlərini səsləndirib, müasir dövrdə ölkəmizdə təbiətin mühafizəsinə göstərilən dövlət qayğısı haqqında müzakirələr aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_895867abecf7693005998d0e2_o.jpg
По совместной инициативе факультета социальных наук и психологии и биологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Философские взгляды Гасан бека Зардаби на человека и окружающую среду».
Декан биологического факультета, профессор Афет Мамедова подчеркнула важный вклад Гасан бека Зардаби в науку природоведения. Она отметила, что забота о природе и защита окружающей среды были одной из главных целей Гасан бека Зардаби. Его научные труды, олицетворяющие гармонию природы и человека, внесли большой вклад в естествознание, особенно в азербайджанское естествознание: «Гасан бек Зардаби двести лет назад словно видел сегодняшние экологические проблемы, и призывал людей к гармоничному использованию природы. В настоящее время охрана окружающей среды в стране является одним из главных приоритетов государственной политики, и в этой связи приняты многочисленные государственные программы и законы. Это также можно расценить как дань уважения государства памяти великого естествоиспытателя Гасан бека Зардаби».
Заведующая кафедрой истории философии и культуроведения, профессор Рабият Асланова рассказала о жизни и творчестве Гасан бека Зардаби, его просветительской деятельности в газете «Экинчи», а также рекомендовала студентам углубленно изучать творчество выдающегося ученого.
На семинаре преподаватель кафедры истории философии и культуроведения, исследователь- журналист Эльчин Сардаров выступил с докладом на тему «Научная и публицистическая деятельность Гасан бека Зардаби в формировании экологического мышления общества».