Sahibə Qafarova Sloveniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri ilə görüşüb
Sahibə Qafarova Sloveniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri ilə görüşüb Sahibə Qafarova Sloveniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sloveniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Boyan Çebelanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə ölkəmizin Sloveniya ilə dostluq, qarşılıqlı hörmət və faydalı əməkdaşlığa əsaslanan ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişafına önəm verdiyi diqqətə çatdırılaraq, tərəflər arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı perspektivlər olduğu bildirilib. Bu mənada, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, daimi siyasi dialoqun böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edilib.
Görüşdə bildirilib ki, ölkələrimiz arasında enerji sahəsində əməkdaşlıqla yanaşı, iqtisadi əlaqələrin inkişafı və qarşılıqlı ticarətin genişləndirilməsi, nəqliyyat, yaşıl enerji və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün potensial var. Təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində də əməkdaşlığın, qarşılıqlı əsasda mədəni tədbirlərin keçirilməsinin xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırdığı ifadə edilib.
Söhbət zamanı, ikitərəfli əlaqələrin inkişafında parlamentlərin qarşılıqlı fəaliyyətinin mühüm amillərdən biri olduğu vurğulanaraq, parlament sədrlərinin və deputatların qarşılıqlı səfərlərinin parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafı baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub.
Spiker Sahibə Qafarova parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında dostluq qruplarının oynadığı mühüm rolu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, dostluq qrupları müntəzəm təmaslar, dialoqlar və fikir mübadiləsi ilə parlamentlər arasında körpü rolunu oynayırlar.
Parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Boyan Çebela Sloveniya parlamentinin sədri Urşka Klakoçar-Zupançiçin salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdıraraq, ölkəmizə səfəri ilə bağlı xoş təəssüratlarını bölüşüb. Boyan Çebela parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin vacibliyi ilə bağlı fikirlərini ifadə edib.
Qonaq Azərbaycanın COP29-a yüksək səviyyədə evsahibliyi etdiyini vurğulayaraq, ölkəmizin uğurlu təşkilatçılığı ilə bağlı təbriklərini çatdırıb. COP29 çərçivəsində keçirilən parlament görüşündə Sloveniyanın da təmsil olunduğu bildirilib.
Görüşdə qeyd olunub ki, Sloveniya xalqı bu ölkənin faşizmdən azad edilməsi uğrunda döyüşlərdə qəhrəmancasına həlak olmuş Mehdi Hüseynzadə-Mixaylonun xatirəsini ehtiramla yad edir. Vurğulanıb ki, bu, xalqlarımız arasında dostluğun təzahürüdür.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_1b029db7680fbc8177e09d2e8_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met the delegation led by the head of the Slovenia-Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group Bojan Čebela.
It was pointed out at the meeting that Azerbaijan attaches great importance to the development of bilateral and multilateral relations with Slovenia based on friendship, mutual respect and mutually beneficial co-operation. It was also said that there are promising prospects for the further development of ties in various fields. The importance of high-level mutual visits and continuous political dialogue was particularly highlighted in the context.
As was said, the two countries have significant potential to develop economic ties and expand mutual trade, as well as to co-operate in the fields of transport, green energy and other areas, in addition to the existing energy co-operation. Collaboration in education, science, and culture, as well as the joint organisation of cultural events, has a key role in bringing the peoples of the two countries closer together.
The parliaments’ co-operation was brought up as one of the crucial factors behind the progress of the bilateral relations, whereas the Speakers’ and MPs’ reciprocal visits were mentioned as being of utmost importance for strengthening the inter-parliamentary co-operation.
Speaker Sahiba Gafarova underlined the considerable part that the friendship groups play in the progress of the inter-parliamentary connexions. She described the friendship groups as those bridging the parliaments and promoting regular contacts, dialogue and exchange of opinions.
Leader of the Inter-Parliamentary Friendship Group Bojan Čebela passed on to the Speaker of the Milli Majlis the greetings of the Speaker of the Parliament of Slovenia Urška Klakočar Zupančič before sharing pleasant impressions from the trip to Azerbaijan. Also, he commented on the significance of continuing the strengthening of the co-operation between our parliaments.
The guest emphasised the high standards set by Azerbaijan’s holding and hosting the COP29 and congratulated the Azerbaijani side on the successful conduct of the Conference. As he said, Slovenia was also represented at the COP29 Parliamentary Meeting.
It was said then that the people of Slovenia revered the memory of Mehdi Huseynzade (Mikhailo) who died heroically in the struggle for that country’s liberation from the Fascism. As the guest stressed, that was a manifestation of the friendship of our peoples.