Sahibə Qafarova Sloveniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri ilə görüşüb
Sahibə Qafarova Sloveniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri ilə görüşüb Sahibə Qafarova Sloveniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Sloveniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Boyan Çebelanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə ölkəmizin Sloveniya ilə dostluq, qarşılıqlı hörmət və faydalı əməkdaşlığa əsaslanan ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişafına önəm verdiyi diqqətə çatdırılaraq, tərəflər arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı perspektivlər olduğu bildirilib. Bu mənada, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, daimi siyasi dialoqun böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edilib.
Görüşdə bildirilib ki, ölkələrimiz arasında enerji sahəsində əməkdaşlıqla yanaşı, iqtisadi əlaqələrin inkişafı və qarşılıqlı ticarətin genişləndirilməsi, nəqliyyat, yaşıl enerji və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün potensial var. Təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində də əməkdaşlığın, qarşılıqlı əsasda mədəni tədbirlərin keçirilməsinin xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırdığı ifadə edilib.
Söhbət zamanı, ikitərəfli əlaqələrin inkişafında parlamentlərin qarşılıqlı fəaliyyətinin mühüm amillərdən biri olduğu vurğulanaraq, parlament sədrlərinin və deputatların qarşılıqlı səfərlərinin parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafı baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub.
Spiker Sahibə Qafarova parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında dostluq qruplarının oynadığı mühüm rolu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, dostluq qrupları müntəzəm təmaslar, dialoqlar və fikir mübadiləsi ilə parlamentlər arasında körpü rolunu oynayırlar.
Parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Boyan Çebela Sloveniya parlamentinin sədri Urşka Klakoçar-Zupançiçin salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdıraraq, ölkəmizə səfəri ilə bağlı xoş təəssüratlarını bölüşüb. Boyan Çebela parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin vacibliyi ilə bağlı fikirlərini ifadə edib.
Qonaq Azərbaycanın COP29-a yüksək səviyyədə evsahibliyi etdiyini vurğulayaraq, ölkəmizin uğurlu təşkilatçılığı ilə bağlı təbriklərini çatdırıb. COP29 çərçivəsində keçirilən parlament görüşündə Sloveniyanın da təmsil olunduğu bildirilib.
Görüşdə qeyd olunub ki, Sloveniya xalqı bu ölkənin faşizmdən azad edilməsi uğrunda döyüşlərdə qəhrəmancasına həlak olmuş Mehdi Hüseynzadə-Mixaylonun xatirəsini ehtiramla yad edir. Vurğulanıb ki, bu, xalqlarımız arasında dostluğun təzahürüdür.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_1b029db7680fbc8177e09d2e8_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с делегацией под руководством группы межпарламентской дружбы Словения-Азербайджан Бояна Чебелы.
На встрече было отмечено большое значение, придаваемое нашей страной развитию основанных на дружбе, взаимном уважении и взаимовыгодном сотрудничестве двусторонних и многосторонних отношений со Словенией. Подчёркивалось наличие хороших перспектив для дальнейшего развития связей между сторонами в различных сферах. В этом контексте особо отмечалась важность взаимных визитов на высоком уровне и постоянного политического диалога.
Было также сказано, что наши страны обладают потенциалом для развития экономических связей и расширения взаимной торговли, а также для сотрудничества в областях транспорта, зелёной энергетики и других направлениях – наряду с сотрудничеством в энергетической сфере. Сотрудничество в образовании, науке и культуре, а также проведение сообща культурных мероприятий способствуют дальнейшему сближению наших народов.
Сотрудничество парламентов было упомянуто в ходе беседы как один из важнейших факторов в развитии двусторонних отношений, а встречные визиты спикеров и депутатов как имеющие большое значение для укрепления межпарламентского сотрудничества.
Спикер Сагиба Гафарова отметила существенную роль, которую группы дружбы играют в развитии межпарламентских связей. По её словам, группы дружбы служат мостом между парламентами, способствуя регулярным контактам, диалогу и обмену мнениями.
Руководитель межпарламентской группы дружбы Боян Чебела передал спикеру Милли Меджлиса приветствие спикера парламента Словении Уршки Клакотар-Зупанчич и поделился приятными впечатлениями от визита в Азербайджан. Он также высказался о важности дальнейшего укрепления сотрудничества между нашими парламентами.
Как подчеркнул гость, Азербайджан провёл COP29 на высоком уровне, в связи с чем он поздравил азербайджанскую сторону с успешным проведением конференции. По его словам, Словения также была представлена и на парламентской встрече в рамках COP29.
Затем было отмечено, что народ Словении с уважением чтит память Мехди Гусейнзаде (Михайло), героически погибшего в борьбе за освобождение этой страны от фашизма. Гость подчеркнул, что это – проявление дружбы между наших народов.