https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_5a2643e8e1bbba08020e42aed_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) ilə İqtisadiyyat Nazirliyi tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) arasında əməkdaşlıq barədə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
İmzalanma mərasimində çıxış edən BANM rektoru Elmar Qasımov 4SİM ilə daha sıx əməkdaşlıq imkanları və birgə layihələrin həyata keçirilməsini hədəflədiklərini vurğulayıb.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov qurumun rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi və nəzərdə tutulan fəaliyyətləri barədə, o cümlədən universitetlərlə birgə elm və sənaye 4.0 klasterinin formalaşdırılması sahəsində əməkdaşlıq haqqında məlumat verib.
Beynəlxalq ekspert İlbey Karakurt “Süni intellekt və robototexnika” mövzusunda təqdimatla tələbələr qarşısında çıxış edib.
Tədbirin sonunda ekspertlər İlbey Karakurt, Elbəy Rüstəmzadə və Əsgər Məmmədlinin iştirakı ilə “4-cü sənaye inqilabı texnologiyaları” adlı panel müzakirəsi baş tutub.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_5a2643e8e1bbba08020e42aed_o.jpg
Подписан Меморандум о взаимопонимании между Бакинской высшей школой нефти SOCAR (БВШН) и Центром анализа и координации Четвертой промышленной революции (4SIM) при Министерстве экономики.
Выступивший на церемонии подписания ректор БВШН Эльмар Гасымов подчеркнул, что Меморандум нацелен на усиление взаимного сотрудничества и реализацию совместных проектов с 4SIM.
Исполнительный директор 4SIM Фариз Джафаров предоставил собравшимся информацию о проводимой и планируемой деятельности центра в направлении развития цифровой экономики, в том числе о сотрудничестве в области формирования кластера науки и индустрии 4.0 совместно с университетами.
Международный эксперт Ильбей Каракурт выступил перед студентами с презентацией на тему «Искусственный интеллект и робототехника».
В конце мероприятия состоялась панельная дискуссия на тему «Технологии 4-й промышленной революции» с участием экспертов Ильбея Каракурта, Эльбея Рустамзаде и Аскера Мамедли.