https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_1b112d2ed737441e47516de56_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində “BDU könüllüləri” təşkilatının təşəbbüsü ilə Ağdaban soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olmuş soydaşlarımızın əziz xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirin moderatoru, “BDU könüllüləri” təşkilatının İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsi üzrə sədri Nigar Namazova bildirib ki, Ağdaban soyqırımı 1992-ci il aprel ayının 7-dən 8-nə keçən gecə baş verən, tarixdə bəşəriyyətə qarşı törədilmiş qanlı cinayətlərdən biridir. Soyqırım zamanı Kəlbəcər rayonunun Ağdaban kəndi yandırılıb, kəndin 800 nəfərə yaxın əhalisinə amansız işgəncələr verilib, kənd sakinlərindən 33 nəfər vəhşicəsinə öldürülüb. Onlardan 8 nəfər 90-100 yaşlı qoca, 2 nəfər uşaq, 7 qadın diri-diri yandırılıb, xeyli insan girov götürülüb və itkin düşüb. Hadisə zamanı klassik Azərbaycan ədəbiyyatının nümayəndələri Ağdabanlı Şair Qurbanın və onun oğlu Dədə Şəmşirin nadir və qiymətli əlyazmaları məhv edilib.
Anım tədbirində BDU-nun Kitabxanaşünaslıq kafedrasının müdiri, dosent Elçin Əhmədov, Kitabxana-informasiya resurslarının idarə edilməsi kafedrasının dosenti Rəşad Qardaşov və fakültənin tələbələri çıxış ediblər. Çıxışlarda qeyd olunub ki, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə tarixi Zəfərlə bitən 44 günlük Vətən müharibəsi və bir günlük lokal antiterror əməliyyatları nəticəsində Ağdaban soyqırımının qurbanlarının da qisası alınıb. Artıq beşinci ildir ki, bu dəhşətli soyqırımının ildönümü əvvəlki illərdən fərqli olaraq yalnız ürək ağrısı ilə deyil, Qarabağın, Şərqi Zəngəzurun azadlığı şəraitində həm də qürur hissləri ilə qeyd olunur.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_1b112d2ed737441e47516de56_o.jpg
На факультете информации и менеджмента документов Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 33-й годовщине Агдабанского геноцида.
Модератор мероприятия, председатель организации «Волонтеры БГУ» по факультету Нигяр Намазова заявила, что Агдабанский геноцид, произошедший в ночь с 7 на 8 апреля 1992 года, является одним из самых кровавых преступлений против человечества. Во время геноцида село Агдабан Кяльбаджарского района было сожжено, около 800 жителей села подверглись пыткам, а 33 жителя села были зверски убиты. Из них 8 пожилых людей, 2 ребенка и 7 женщин сожжены заживо, многие сельчане были взяты в заложники и пропали без вести. В ходе нападения на село были уничтожены редкие и ценные рукописи представителей классической азербайджанской литературы — агдабанского Шаира Гурбана и его сына Деде Шамшира.
На мероприятии выступили заведующий кафедрой Эльчин Ахмедов, доцент Рашад Гардашов и студенты факультета. В выступлениях отмечалось, что жертвы Агдабанского геноцида были также отомщены в результате 44-дневной Отечественной войны, завершившейся исторической Победой, и однодневной локальной антитеррористической операции.