https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_2a20d33b019a506f4928a86f1_o.jpg
Aprelin 7-də Milli Məclisin spikeri, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyətinin Özbəkistana işgüzar səfəri çərçivəsində Tolerantlıq və Sülh Təşkilatının rəhbəri Ahmed Aljarvan ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə Tolerantlıq və Sülh Təşkilatı arasında Memorandum imzalanıb.
Sənədi Milli Məclisin spikeri, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarova və Tolerantlıq və Sülh Təşkilatının rəhbəri Ahmed Aljarvan imzalayıblar.
Sənədin əhəmiyyətindən danışan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bildirib ki, Memorandum Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi ilə Tolerantlıq və Sülh Təşkilatı arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə xidmət edəcək.

A meeting was held with Ahmed Al-Jarwan, President of the Organisation of Tolerance and Peace on 7 April in the course of the working visit of the parliamentary delegation headed by Speaker of the Milli Majlis and Chairwoman of the Non-Aligned Movement's Parliamentary Network Sahiba Gafarova to Uzbekistan.
The meeting saw the signing of a Memorandum of Understanding between the Non-Aligned Movement's Parliamentary Network and the Organisation of Tolerance and Peace.
The document was signed by Sahiba Gafarova, Speaker of the Milli Majlis and Chairwoman of the Non-Aligned Movement's Parliamentary Network, and Ahmed Al-Jarwan, President of the Organisation of Tolerance and Peace.
Remarking upon the significance of the document, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said that the Memorandum would serve to strengthen cooperation between the Non-Aligned Movement's Parliamentary Network and the Organisation of Tolerance and Peace.