https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_497895ed7c319c9be8e845892_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistan Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Mərakeş Krallığı Müşavirlər Palatasının sədri Sidi Mohamed Ould Ər-Rəşid ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan və Mərakeş arasında münasibətlərin qarşılıqlı hörmətə əsaslandığı qeyd olunaraq, xüsusilə, siyasi sahədə əlaqələrin inkişaf etdiyi diqqətə çatdırılıb. Həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, ölkələrimiz beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də əməkdaşlıq edir, müxtəlif platformalarda bir-birinə qarşılıqlı dəstək göstərir.
Söhbət zamanı qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin genişlənməsində rolu vurğulanaraq, bu səfərlərin xalqlarımız arasında da əlaqələrin dərinləşməsinə töhfə verdiyi ifadə edilib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin dərinləşməsində parlamentlərin əməkdaşlığının mühüm rola malik olduğu qeyd edilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova özünün Mərakeşə rəsmi səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, bu kimi səfərlərin və təmasların münasibətlərimizə töhfə verdiyini bildirib. Tərəflər deputatlar, parlament komitələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları haqqında fikirlərini ifadə ediblər.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi haqqında geniş məlumat verərək, ölkəmizin sədrliyi ilə təşkilatın institusional əsaslarının gücləndirilməsi istiqamətində atılan addımları diqqətə çatdırıb.
Müşavirlər Palatasının sədri Sidi Mohamed Ər-Rəşid ölkəsinin Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əməkdaşlığa önəm verdiyini qeyd edərək, bu kimi platformaların beynəlxalq məsələlərin həllinə töhfələrini təqdir edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_497895ed7c319c9be8e845892_o.jpg
Within the framework of her working visit to the Republic of Uzbekistan, Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Speaker of the House of Counsellors of the Kingdom of Morocco Sidi Mohammed Ould Ar-Rashid.
At their meeting the Speakers heard each other's views on the relations between our states and parliaments. It was remarked that the relations between Azerbaijan and Morocco are based on mutual respect, and the progress in political relations was emphasised. They also touched upon bilateral co-operation in international organisations and their counties' mutual support at various platforms.
The role of reciprocal visits and their contribution to the deepening of relations between the two nations were emphasised, too.
The substancial role of the parliaments' co-operation in deepening the bilateral relations of the countries was underscored as well. Speaker of the Mill Majlis Sahiba Gafarova recalled with pleasure her official visit to Morocco, sayın that such trips and contacts contributed to our relationship. Also, the Speakers exchanged opinions about broadening collaboration amongst both sides' MPs and parliamentary committees.
Speaker Saghiba Gafarova informed her colleague about the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement in minute detail, and mentioned the steps taken by the Azerbaijani Chairmanship to strengthen the institutional framework of the Network.
Speaker of the House of Councillors Didi Mohammed Ould Ar-Rashid stressed the importance his country attaches to co-operation with the Parliamentary Network and commended such platforms on their inputs in the solution of international issues.