Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının Koordinasiya iclasında çıxış edib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının Koordinasiya iclasında çıxış edib Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının Koordinasiya iclasında çıxış edib
Aprelin 5-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistanda Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) 150-ci Assambleyası çərçivəsində keçirilən Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Koordinasiya iclasında çıxış edib.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, bu, APA-nın PAİ çərçivəsində Azərbaycanın sədrliyi ilə keçirilən üçüncü əlaqələndirmə iclasıdır. Spiker deyib ki, bu kimi tədbirlər qarşılıqlı maraqlarımıza aid vacib beynəlxalq məsələlərdə əməkdaşlıq və koordinasiyanın dərinləşməsinə böyük töhfə verir.
2025-ci ilin 18-20 fevral tarixlərində Bakı şəhərində "Asiyada çoxtərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsində parlament diplomatiyasının rolu" mövzusuna həsr edilmiş APA-nın 15-ci Plenar iclasının keçirildiyini xatırladan Sahibə Qafarova, 27 dövlətin və 7 beynəlxalq təşkilatın nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirin təşkilat daxilində əməkdaşlığın inkişafı, regional və beynəlxalq proseslərlə bağlı birgə marağımız olan müxtəlif məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparmaq üçün dəyərli fürsət verdiyini bildirib.
Milli Məclisin sədri çıxışında Azərbaycanın öz sədrliyi dövründə irəli sürdüyü prioritetlər barədə də danışıb. Onun sözlərinə görə, bu prioritetlər APA-nın institusional imkanlarının inkişafı, sıralarımızın genişləndirilməsi və mövcud orqanların effektivliyinin artırılması ilə bağlıdır. Spiker bu baxımdan 15-ci iclasın yekunlarının olduqca ümidverici olduğunu deyib. Belə ki, 15-ci iclas nəticəsində  təşkilatın sıraları genişlənib, Oman Sultanlığının Şura Məclisi APA-nın tamhüquqlu üzvü olub və Belarus Respublikası Milli Məclisinin Respublika Şurası müşahidəçi statusu qazanıb. Eyni zamanda, həmin yığıncaqda APA büdcəsinin formalaşdırılması barədə qərar qəbul edilməsi ilə bağlı razılığa gəlinib ki, bu da Assambleyanın gücləndirilməsi və fəaliyyət qabiliyyətinin artırılması baxımından çox vacibdir.  Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, APA Bürosunun fəallaşması və Daimi Komitələrin hər bir yığıncağında onun iclaslarının çağırılması təşkilatın ehtiyaclarına sürətli cavab verməyə kömək edir. Komitələrimizin işləri nəticəsində siyasi, iqtisadi, mədəni, sosial, ətraf mühit və digər məsələləri əhatə edən 29 qətnamə qəbul edilib. Bakı Bəyannaməsi müzakirə olunan məsələlərə dair iştirakçıların ümumi mövqeyini əks etdirir.
Spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, 15-ci iclas çərçivəsində, həmçinin Asiyada çoxtərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsində parlament diplomatiyasının rolu barədə intensiv müzakirələr aparıldı. Hamımız razılaşdıq ki, beynəlxalq normalara və prinsiplərə riayət etmək, effektiv və inklüziv çoxsahəli sistem vacibdir, çünki bu gün qarşılaşdığımız bütün çətinliklərə, ziddiyyətlərə və gərginliklərə qarşı mübarizə aparmaq üçün məhz buna ehtiyacımız var. Və parlament əməkdaşlığı platformalarının getdikcə daha vacib olduğu bir dövrdə, Asiya Parlament Assambleyası konstruktiv dialoq, əməkdaşlıq və həmrəylik üçün mühüm çoxsahəli bir qurumdur.
Milli Məclisin sədri çıxışına yekun vuraraq bildirib ki, PAİ Assambleyası çərçivəsində APA Koordinasiya iclasının keçirilməsi parlamentarilərimizin diqqətini qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərə yönəltməyə və ümumi məqsədlərə nail olmaq üçün resurslarımızı səfərbər etməyə imkan verəcəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_a268cffb543f4621655543ded_o.jpg
5-го апреля спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выступила с речью на Координационном заседании Азиатской Парламентской Ассамблеи (АПА), проведённом в рамках 150-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС) а Узбекистане.
Спикер Милли Меджлиса заявила, что это третье координационное заседание АПА, проводимое под председательством Азербайджана под эгидой ПАИ. По словам спикера, подобные мероприятия вносят значительный вклад в углубление сотрудничества и координации по важным международным вопросам, касающимся наших взаимных интересов.
Напомнив о проведении 15-го Пленарного заседания АПА на тему "Роль парламентской дипломатии в укреплении многостороннего сотрудничества в Азии", состоявшегося 18-20 февраля 2025 года в Баку, Сагиба Гафарова отметила, что мероприятие, в котором приняли участие представители 27 государств и 7 международных организаций, предоставило ценную возможность для обмена мнениями по различным вопросам, представляющим общий интерес и связанным с развитием сотрудничества внутри организации, а также с региональными и международными процессами.
В своём выступлении спикер Милли Меджлиса также говорила о приоритетах, выдвинутых ею во время председательства Азербайджана. Эти приоритеты связаны с развитием институциональных возможностей АПА, расширением наших рядов и повышением эффективности существующих органов. Спикер отметила, что итоги 15-го заседания являются весьма обнадёживающими в этом контексте. Так, ряды организации расширились по итогам 15-го заседания, когда Консультативный совет Султаната Оман стал полноправным членом АПА, а Совет Республики Национального Собрания Республики Беларусь получил статус наблюдателя в Ассамблее. Одновременно, на том же заседании было достигнуто соглашение о принятии решения по формированию бюджета АПА, а это имеет большое значение с точки зрения укрепления Ассамблеи и повышения её действенности. По словам Сагибы Гафаровой, активизация работы Бюро АПА и проведение его заседаний на каждой встрече Постоянных комитетов помогает оперативно реагировать на потребности организации. В результате работы наших комитетов были приняты 29 резолюций, охватывающих политические, экономические, культурные, социальные, экологические и другие вопросы. Бакинская декларация отражает общую позицию участников по обсуждаемым вопросам. Как затем отметила спикер Сагиба Гафарова, на 15-м заседании также интенсивно обсуждалась роли парламентской дипломатии в укреплении многостороннего сотрудничества в Азии. Все мы согласились с тем, что исключительно важны соблюдение международных норм и принципов, а также наличие эффективной и инклюзивной многосекторной системы, поскольку именно этого требует борьба с вызовами, противоречиями и напряжённостями, с которыми мы сталкиваемся сегодня. И в эпоху, когда платформы парламентского сотрудничества становятся всё более значимыми, Азиатская Парламентская Ассамблея выступает важной многосекторной структурой конструктивного диалога, сотрудничества и солидарности.
Подытоживая своё выступление, спикер Милли Меджлиса заявила, что проведение Координационного заседания АПА в рамках Ассамблеи ПАИ позволит направить внимание парламентариев на вопросы, представляющие взаимный интерес, а также мобилизовать наши ресурсы для достижения общих целей.