https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_680dbacbf5062fce37f100ad2_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) kollektivi Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü münasibətilə Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət edib.
Əvvəlcə BDU-nun əməkdaş və tələbələri kompleksin ərazisində ucaldılan abidənin önünə əklil və gül dəstələri düzüb, soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsini yad ediblər.
Daha sonra ziyarətçilər soyqırımı qurbanlarının xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə yaradılan abidə-muzeyin ekspozisiyası ilə tanış olublar. Kompleksin mütəxəssisləri 1918-ci ildə baş verən qanlı hadisələr barədə ətraflı məlumat veriblər.
Qeyd edək ki, memorial Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə 2013-cü ildə yaradılıb. Kompleks 1918-ci ildə bolşevik-erməni silahlı dəstələrinin Azərbaycan torpaqlarında həyata keçirdikləri kütləvi qırğınlar nəticəsində həlak olan on minlərlə azərbaycanlının xatirəsinə ucaldılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_680dbacbf5062fce37f100ad2_o.jpg
Коллектив Бакинского государственного университета (БГУ) по случаю 31 марта – Дня геноцида азербайджанцев посетили Губинский мемориальный комплекс геноцида.
Сначала сотрудники и студенты БГУ возложили венки и цветы к памятнику, установленному на территории комплекса, отдав дань светлой памяти жертвам геноцида. Далее посетители ознакомились с экспозицией памятника-музея. Специалисты комплекса предоставили подробную информацию о кровавых событиях 1918 года.
Отметим, что комплекс возведен в память о десятках тысяч азербайджанцев, погибших в результате массовых убийств, устроенных большевистско-армянскими вооруженными формированиями в 1918 году.