https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_4998abeb728429278b5f60ce0_o.jpg
Martın 17-də Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi və Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Parlamentlərarası Əməkdaşlıq Komissiyasının 22-ci iclası keçirilib. İclasın açılış mərasimində Azərbaycan Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarova və Rusiya Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko iştirak ediblər.
Sahibə Qafarova və Valentina Matviyenko salamlama nitqlərində parlamentlərarası əlaqələrin əhəmiyyətindən söhbət açıblar. Hər iki spiker deputatların parlamentlərarası əməkdaşlıq komissiyası çərçivəsində fəaliyyəti barədə öz fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirdə Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Polad Bülbüloğluna Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının “Parlamentarizmin inkişafındakı xidmətlərinə görə” fəxri nişanı təqdim edilib.
Sonra Azərbaycan-Rusiya Parlamentlərarası Komissiya öz işini davam etdirib.
Komissiyanın həmsədrləri – Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Əhmədov və Rusiya Federasiya Şurası sədrinin birinci müavini Andrey Yatskin gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat veriblər.
İclas iştirakçıları təqdim edilən məsələlər barədə öz fikir və qeydlərini açıqlayıblar.
Gündəlikdəki məsələlərin müzakirəsindən sonra Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi və Rusiya Federasiyası Federal Məclisi parlamentlərarası komissiyasının 22-ci iclası başa çatıb.
Tədbirdə parlamentlərarası komissiyanın Azərbaycan və Rusiya tərəfindən üzvləri, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.

В Баку состоялось заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Азербайджаном и Россией
В Баку состоялось заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Азербайджаном и Россией В Баку состоялось заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Азербайджаном и Россией
17-го марта состоялось 22-е заседание Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Федеральным собранием Российской Федерации. На церемонии открытия с речами выступили спикер Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сагиба Гафарова и спикер Совета Федерации Федерального собрания Российской Федерации Валентина Матвиенко.
Сагиба Гафарова и Валентина Матвиенко в своих приветственных речах коснулись значения межпарламентских связей. Оба спикера также изложили свои мысли о деятельности депутатов в рамках Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству.
На мероприятии председателю Комитета культуры Милли Меджлиса Поладу Бюльбюльоглу был вручён почётный значок «За заслуги в развитии парламентаризма» Совета Федерации Федерального собрания Российской Федерации.
Затем Азербайджано-Российская Межпарламентская комиссия продолжила свою работу.
Сопредседатели Комиссии – первый заместитель спикера Милли Меджлиса Али Ахмедов и первый заместитель спикера Совета Федерации России Андрей Яцкин – информировали участников встречи о повестке дня.
Последовали заявления и комментарии по вопросам повестки дня.
С обсуждением пунктов повестки дня завершилась 22-е заседание Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Федеральным собранием Российской Федерации.
Во встрече принимали участие члены Межпарламентской комиссии от Азербайджана и России, а также представители соответствующих государственных структур.