https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_4998abeb728429278b5f60ce0_o.jpg
Martın 17-də Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi və Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Parlamentlərarası Əməkdaşlıq Komissiyasının 22-ci iclası keçirilib. İclasın açılış mərasimində Azərbaycan Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarova və Rusiya Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko iştirak ediblər.
Sahibə Qafarova və Valentina Matviyenko salamlama nitqlərində parlamentlərarası əlaqələrin əhəmiyyətindən söhbət açıblar. Hər iki spiker deputatların parlamentlərarası əməkdaşlıq komissiyası çərçivəsində fəaliyyəti barədə öz fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirdə Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Polad Bülbüloğluna Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının “Parlamentarizmin inkişafındakı xidmətlərinə görə” fəxri nişanı təqdim edilib.
Sonra Azərbaycan-Rusiya Parlamentlərarası Komissiya öz işini davam etdirib.
Komissiyanın həmsədrləri – Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Əhmədov və Rusiya Federasiya Şurası sədrinin birinci müavini Andrey Yatskin gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat veriblər.
İclas iştirakçıları təqdim edilən məsələlər barədə öz fikir və qeydlərini açıqlayıblar.
Gündəlikdəki məsələlərin müzakirəsindən sonra Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi və Rusiya Federasiyası Federal Məclisi parlamentlərarası komissiyasının 22-ci iclası başa çatıb.
Tədbirdə parlamentlərarası komissiyanın Azərbaycan və Rusiya tərəfindən üzvləri, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_4998abeb728429278b5f60ce0_o.jpg
The 22nd meeting of the Inter-Parliamentary Co-operation Commission of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Federal Assembly of Russian Federation took place on 17 March. Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Sahiba Gafarova and Speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of Russian Federation Valentina Matviyenko took the floor at the opening ceremony.
Sahiba Gafarova and Valentina Matviyenko touched upon the importance of inter-parliamentary links in their greeting speeches. Besides, both Speakers stated their views upon MPs’ activities within the Inter-Parliamentary Co-operation Commission.
Chairman of the Milli Majlis Culture Committee Polad Bulbuloglu was decorated with the Parliamentarianism Development Merits Badge of Honour from the Federation Council of the Federal Assembly of Russian Federation at the event.
The meeting of the Azerbaijan-Russia Inter-Parliamentary Commission continued then.
The Commission Co-chairmen – First Deputy Speaker of the Milli Majlis Ali Ahmadov and First Deputy Speaker of the Federation Council of Russia Andrey Yatskin – informed the assembly of the agenda.
Comments and discussions about the agenda items followed.
The 22nd meeting of the Inter-Parliamentary Co-operation Commission of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Federal Assembly of Russian Federation concluded with the discussion of the agenda.
The Azerbaijani and Russian members of the Inter-Parliamentary Commission as well as representatives of concerned government authorities took part in the meeting.