https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_2d1b48e05204203471032e5f2_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Mərakeş Krallığına səfəri çərçivəsində bir sıra rəsmi qurumların və beynəlxalq təşkilatın rəhbər şəxsləri ilə görüşlər keçirilib.
Mərakeş Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının sədri Raşid El Alami, ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik ilə, həmçinin Xaricdə Yaşayan Mərakeşlilər üzrə II Həsən Fondunda, Xaricdəki Mərakeş İcması Şurasında və Xarici İşlər, Afrika Əməkdaşlığı və Xaricdə Yaşayan Mərakeşlilər Nazirliyində keçirilən görüşlərdə ölkələrimiz arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətləri, xaricdə yaşayan azərbaycanlılarla mərakeşlilər arasında əməkdaşlıq imkanları barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Komitə sədri Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi dövründə iki ölkənin münasibətlərinin daha da inkişaf etdiyini vurğulayıb, həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr barədə məlumat verib.
Mərakeş Krallığının rəsmiləri sədrin səfərini yüksək qiymətləndirib, diaspor fəaliyyəti sahəsində təcrübə mübadiləsinin və birgə əməkdaşlığın vacibliyinə diqqət çəkib, ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafında diasporun əvəzsiz rolunu qeyd ediblər.
Görüşlərdə Azərbaycan Respublikasının Mərakeş Krallığında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nazim Səmədov iştirak edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_2d1b48e05204203471032e5f2_o.jpg
Meetings were held with leaders of a number of official institutions and international organization during the visit of Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov, to the Kingdom of Morocco.
Committee Chairman met with speaker of the House of Representatives of the Moroccan Parliament, Rachid Talbi El Alami, Director General of ICESCO, Salim bin Mohammad al-Malik, as well as, meetings were held at the Hassan II Foundation for Moroccans Residing Abroad, at the Council of the Moroccan Community Abroad, at the Ministry of Foreign Affairs, African Cooperation and Moroccans Abroad. During these meeting, a broad exchange of views took place on the friendly relations between our countries and the cooperation opportunities between Azerbaijanis living abroad and Moroccan.
Committee chairman emphasized the further development of ties between the two countries during the leadership of President Ilham Aliyev and informed in detail about implemented large-scale projects.
Officials of the Kingdom of Morocco highly appreciated the Chairman’s visit, drew attention to the importance of exchange of experience and joint cooperation, noted the invaluable role of diaspora in the improvement of ties between our countries.
Meetings were also attended by the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Morocco, Nazim Samadov.