https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_37a10f267b8c1e6f724823e9e_o.jpg
Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko martın 16-da ölkəmizə rəsmi səfərə gəlib.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında qonağı Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Əhmədov, Rusiya ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Polad Bülbüloğlu, hər iki ölkənin səfirləri Rəhman Mustafayev, Mixail Yevdakimov və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko ölkəmizə rəsmi səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirəcək, bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi və Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Parlamentlərarası Əməkdaşlıq Komissiyasının 22-ci iclasında iştirak edəcəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_37a10f267b8c1e6f724823e9e_o.jpg
Speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of Russian Federation Valentina Matviyenko arrived in our country on an official visit on 16 March.
The officials who welcomed the guest at the Heydar Aliyev International Airport included First Deputy Speaker of the Milli Majlis Ali Ahmadov, Head of the Working Group for Inter-Parliamentary Relations with Russia Polad Bulbuloglu and both countries’ ambassadors Rahman Mustafayev and Mikhail Yevdokimov.
Speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of Russian Federation Valentina Matviyenko will have a number of meetings and take part in the forthcoming 22nd meeting of the Inter-Parliamentary Co-operation Commission of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Federal Assembly of Russian Federation during this official visit.