AccessBank, Azərbaycanda dayanıqlı sahibkarlıq mühitinin inkişafına sadiqliyini nümayiş etdirərək, son 10 ildə ilk dəfə BlueOrchard Beynəlxalq Maliyyə Fondundan 7 il müddətinə $8 mln məbləğində subordinasiya kreditinin cəlb olunmasına dair razılaşma imzalayıb. Bu kredit bankın strateji inkişafında mühüm mərhələ oldu.
Cəlb olunan vəsaitlər bizneslərin, xüsusilə mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək. Azərbaycanın əsas iqtisadi bölgələrini əhatə edən geniş filial şəbəkəsi sayəsində AccessBank ölkənin müxtəlif regionlarında sahibkarları səmərəli şəkildə dəstəkləmək imkanına malik olacaq.
"BlueOrchard-dan subordinasiya olunmuş kreditin cəlb edilməsi AccessBank-ın maliyyə dayanıqlığının və beynəlxalq maliyyə institutları arasında yüksək etimadın təsdiqidir. Bu, həmçinin bankımızın kapitalı səmərəli şəkildə cəlb etmə və Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafına töhfə vermə bacarığını əks etdirir. Cəlb olunan vəsaitlər bankımızın kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyimiz strategiyanın davam etdirilməsinə imkan yaradacaq ki, bu da öz növbəsində ölkə iqtisadiyyatının güclənməsinə və yeni iş yerlərinin yaradılmasına töhfə verəcək", – deyə AccessBank-ın İdarə Heyətinin sədri Davit Tsiulauri qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_78381c7380909567c7253cfb6_o.jpg
AccessBank, приверженный процессу развития устойчивой предпринимательской среды в Азербайджане, впервые за последние 10 лет успешно завершил сделку по привлечению субординированного кредита от Международного финансового фонда Blue Orchard. Кредит в размере $8 млн и сроком на 7 лет стал важным этапом в стратегическом развитии банка.
Привлеченные средства будут направлены на финансирование бизнесов, в частности, микро-, малых и средних предприятий. Благодаря разветвленной филиальной сети, охватывающей основные экономические зоны Азербайджана, AccessBank будет иметь возможность эффективно поддерживать предпринимателей в разных регионах страны.
«Привлечение субординированного кредита от BlueOrchard является важным подтверждением финансовой устойчивости AccessBank и высокого уровня доверия, которым мы пользуемся среди международных финансовых институтов. Это также подчеркивает нашу способность эффективно привлекать капитал для дальнейшего развития и поддержки предпринимательства в Азербайджане. Привлеченные средства позволят нам продолжить реализацию нашей стратегии по финансированию малого и среднего бизнеса, что, в свою очередь, будет способствовать укреплению экономики и созданию новых рабочих мест в стране», — отметил председатель правления AccessBank Давит Циулаури.