AccessBank, Azərbaycanda dayanıqlı sahibkarlıq mühitinin inkişafına sadiqliyini nümayiş etdirərək, son 10 ildə ilk dəfə BlueOrchard Beynəlxalq Maliyyə Fondundan 7 il müddətinə $8 mln məbləğində subordinasiya kreditinin cəlb olunmasına dair razılaşma imzalayıb. Bu kredit bankın strateji inkişafında mühüm mərhələ oldu.
Cəlb olunan vəsaitlər bizneslərin, xüsusilə mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək. Azərbaycanın əsas iqtisadi bölgələrini əhatə edən geniş filial şəbəkəsi sayəsində AccessBank ölkənin müxtəlif regionlarında sahibkarları səmərəli şəkildə dəstəkləmək imkanına malik olacaq.
"BlueOrchard-dan subordinasiya olunmuş kreditin cəlb edilməsi AccessBank-ın maliyyə dayanıqlığının və beynəlxalq maliyyə institutları arasında yüksək etimadın təsdiqidir. Bu, həmçinin bankımızın kapitalı səmərəli şəkildə cəlb etmə və Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafına töhfə vermə bacarığını əks etdirir. Cəlb olunan vəsaitlər bankımızın kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyimiz strategiyanın davam etdirilməsinə imkan yaradacaq ki, bu da öz növbəsində ölkə iqtisadiyyatının güclənməsinə və yeni iş yerlərinin yaradılmasına töhfə verəcək", – deyə AccessBank-ın İdarə Heyətinin sədri Davit Tsiulauri qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_78381c7380909567c7253cfb6_o.jpg
AccessBank, committed to fostering a sustainable business environment in Azerbaijan, has successfully concluded a subordinated loan agreement with the International Financial Institution Blue Orchard for the first time in the last 10 years. The loan, amounting to $8 million with a 7-year term, represents a key milestone in the bank's long-term strategic development.
The raised funds will be directed towards financing businesses, with a particular focus on micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs). Thanks to its extensive branch network covering the key economic zones of Azerbaijan, AccessBank will be able to effectively support entrepreneurs across various regions of the country.
"Securing a subordinated loan from Blue Orchard is a strong endorsement of AccessBank's financial stability and the high level of trust we have earned among international financial institutions. It underscores our ability to attract capital effectively to continue supporting and developing entrepreneurship in Azerbaijan. The funds raised will allow us to further implement our strategy of financing small and medium-sized businesses, which, in turn, will help strengthen the economy and create new jobs throughout the country," - said Davit Tsiklauri, Chairman of the Board of AccessBank.