https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_97fcf62c174ec12ba1cb64048_o.jpg
14 mart 2025-ci il tarixində Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi “Gənclik Mall”da Aİ-nin “Planetimiz naminə” kampaniyasını yekunlaşdırmaq, eləcə də fotomüsabiqənin qaliblərini elan etmək məqsədilə xüsusi tədbir keçirib.
2024-cü ilin noyabrında kampaniya çərçivəsində başlayan müsabiqə həvəskar fotoqrafları kampaniyanın dörd əsas mövzusu olan Hava, Su, Yer və Yaşıl enerji üzrə smartfonlarla çəkilmiş fotoşəkilləri təqdim etməyə həvəsləndirib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri cənab Peter Michalko bildirib: “Bu gün mən ötən il başladığımız “Planetimiz naminə” kampaniyasının bağlanışını elan edirəm. Kampaniya, COP29-a qədərki dövr, konfrans müddətində və ondan sonrakı müddətdə ətraf mühitin idarə edilməsi və iqlim fəaliyyəti üçün qabaqcıl təcrübələri təşviq etmək məqsədi daşıyırdı”.
Müsabiqəyə 120-dən çox şəkil təqdim olunub və ümumilikdə 12 qalib foto seçilib (hər kateqoriya üzrə 3 şəkil). Sərgi üçün münsiflər heyəti tərəfindən əlavə olaraq 22 foto, o cümlədən bir xüsusi mükafat seçilib. Sərgiyə bu gün “Gənclik Mall”da start verilib. Bu kampaniya boyunca Aİ Nümayəndəliyi ardıcıl olaraq hər bir insanın planeti qorumaq üçün üzərinə düşəni edə biləcəyi faktını vurğulayıb. Ümid edirik ki, bu sərgi fərdlərə və icmalara təbii sərvətlərə fərqli şəkildə baxmağa imkan verəcək və onları planetin qorunmasına töhfə verməyə ruhlandıracaq. “Planetimiz naminə” kampaniyası çərçivəsində sosial media və açıq hava kampaniyası vasitəsilə 2 milyondan çox insan məlumatlandırılmışdır.
Fotomüsabiqənin qalibləri dünya şöhrətli fotoqraf Reza Deqatinin 1 günlük seminarı daxil olmaqla ödənişsiz fotoqrafiya kursunda iştirak edəcəklər. Tədbirdə cənab Peter Michalko həmçinin ADA Universitetinin tələbələrinə və Gənc Avropa Səfirlərinə kampaniyaya verdikləri töhfəyə görə təşəkkür edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_97fcf62c174ec12ba1cb64048_o.jpg
On Friday, 14 March 2025, the Delegation of the European Union to Azerbaijan, held a special event at Ganjlik Mall to close the EU campaign “For Our Planet” as well as to announce the winners of the photo competition.
The competition, which started as part of the campaign in November 2024, called upon emerging photographers to submit photos taken with smartphones under the four main themes of the campaign: Air, Water, Earth and Energy.
In his opening speech, H.E. Mr. Peter Michalko, the EU Ambassador to Azerbaijan, stated: “Today I announce the closing of the “For Our Planet” campaign, which we started last year. It aimed to promote the best practices for environmental management and climate action in the lead up to, during and after COP29.”
More than 120 photos were submitted for the competition and a total of 12 winning photos were selected (3 for each category). An additional 22 photos were selected by the jury for the exhibition, including one special prize, which was launched today at Ganjlik Mall, Baku. Throughout this campaign, the EU Delegation consistently highlighted the fact that each individual can do their part to protect the planet. It is hoped that this exhibition will allow individuals and communities to view natural resources differently and inspire them to contribute to the protection of the planet. As part of “For Our Planet” more than 2 million people have been reached through social media and an outdoor campaign.
The winners of the photo competition will receive a free photography course including a full day workshop with the world-renowned photographer Reza Deghati. At the event, H.E. Mr. Peter Michalko also thanked students from ADA University and the Young European Ambassadors for their contribution to the campaign.