https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_c7d8fd41181f2832873f3c5f9_o.jpg
“AzerGold” QSC-nin Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr edilmiş “Mülki müdafiə əhalinin təhlükəsizliyinin təminatıdır” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib.
Mülki müdafiə tədbirlərinin planlaşdırılması, vaxtında və keyfiyyətlə icra edilməsi, bu sahədə risklərin azaldılması məqsədilə təşkil edilən tədbir interaktiv formatda, nəzəri və praktiki hissələrdən ibarət olub.
Tədbir çərçivəsində əvvəlcə Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyəti, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Gəncə Regional Mərkəzi, Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin Gəncə Regional Dövlət Yanğın Nəzarəti İdarəsi, Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin Daşkəsən Rayon Yanğından Mühafizə Hissəsi, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Daşkəsən rayon bölməsinin nümayəndələrinin iştirakı ilə görüş keçirilib.
Görüşdə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü – sədrin müavini, QSC-nin Fövqəladə hallar komissiyasının sədri Xəyyam Fərzəliyev mülki müdafiə sahəsində əməkdaşların məlumatlılığının artırılması, fövqəladə vəziyyətlərə hazırlığının davamlı olaraq yoxlanılması və daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə sistemli şəkildə icra edilən tədbirlər barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, Səhmdar Cəmiyyəti istehsalat prosesi zamanı təhlükəsizliyin təmin edilməsini, insan amilinin daima ön planda tutulmasını fəaliyyətinin başlıca prinsipi kimi müəyyən edib.
Bildirilib ki, yanğın və digər fövqəladə hallara qarşı preventiv tədbirlər çərçivəsində dövri olaraq aidiyyəti dövlət qurumlarının dəstəyi ilə təlim-məşq toplanışları təşkil edilir, əməkdaşların mülki müdafiə ilə bağlı davamlı maarifləndirilməsi təmin edilir.
Ötən dövrlər həyata keçirilmiş sistemli tədbirlər nəticəsində istehsalat fəaliyyəti tam xəsarətsiz davam etdirilib, beləliklə, Səhmdar Cəmiyyətinin xəsarətsiz ötüşən iş saatları 6 milyon saata çatıb.
Müzakirə formatında davam edən görüşdən sonra işçi heyətin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə istifadə edilən mülki müdafiə, yanğından mühafizə və digər texniki təhlükəsizlik vasitələri nümayiş etdirilib.
Daha sonra təlim-məşq toplanışı çərçivəsində dağ şəraitində yanğın və qəza-xilasetmə işlərinin aparılması sahəsində texniki təhlükəsizlik qaydalarına dair təlim keçirilib, mürəkkəb relyefli ərazidə yanğının söndürülməsi və təxliyyə prosesinin simulyasiyası təşkil edilib.
Tədbirdə iştirak edən müvafiq qurum və təşkilatların nümayəndələri QSC tərəfindən mülki müdafiə sahəsi üzrə həyata keçirilən tədbirləri müsbət qiymətləndiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_c7d8fd41181f2832873f3c5f9_o.jpg
На Човдарским интегрированным региональным участком по переработке “AzerGold” состоялось просветительское мероприятие, на тему "Гражданская оборона гарантия безопасности населения", посвященное 1 марта – Всемирному дню гражданской обороны.
Мероприятие, организованное с целью планирования, своевременного и качественного выполнения мероприятий гражданской обороны, снижения рисков в этой области, прошло в интерактивном формате, состоящем из теоретической и практической частей.
В рамках мероприятия сначала состоялась встреча с участием представителей Исполнительной власти Дашкесанского района, Гянджинского регионального центра Министерства по чрезвычайным ситуациям, Гянджинского регионального управления государственного пожарного надзора Государственной пожарной службы, Дашкесанского районного управления пожарной охраны Государственной пожарной службы и Дашкесанского районного отделения Общества Красного Полумесяца Азербайджана.
На встрече член Совета директоров ЗАО “AzerGold”, заместитель председателя, председатель Комиссии по чрезвычайным ситуациям ЗАО Хайям Фарзалиев предоставил информацию о системно реализуемых мерах по повышению осведомленности сотрудников в области гражданской обороны, постоянной проверке и дальнейшему совершенствованию их готовности к чрезвычайным ситуациям.
Было отмечено, что акционерное общество определило главным принципом своей деятельности обеспечение безопасности в процессе производства, постоянное удержание на переднем плане человеческого фактора.
Было отмечено, что в рамках превентивных мер против пожаров и других чрезвычайных ситуаций периодически при поддержке соответствующих государственных структур организуются учебно-тренировочные сборы, обеспечивается постоянное просвещение сотрудников по вопросам гражданской обороны.
В результате системных мер, предпринятых в предыдущие периоды, производственная деятельность продолжалась полностью без травм, таким образом, количество часов работы акционерного общества, прошедших без травм, достигло 6 миллионов часов.
После совещания, которое продолжилось в формате дискуссии, состоялась демонстрация средств гражданской обороны, противопожарной защиты и других технических средств безопасности, используемых для обеспечения безопасности персонала.
Далее в рамках учебно-тренировочного сбора были проведены занятия по правилам технической безопасности при ведении пожарно-спасательных работ в горных условиях, а также организована имитация процессов тушения пожара и эвакуации в местности со сложным рельефом.
Представители профильных учреждений и организаций, участвовавшие в мероприятии, положительно оценили мероприятия, реализуемые ЗАО в области гражданской обороны.