https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_d065eb7d6686f1dc3bbc23ad4_o.jpg
Qafqazın ən böyük metallurgiya şirkəti olan “Baku Steel Company” QSC (BSC) Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən “Özəl sektor üzrə fəal ixracatçı” nominasiyası üzrə mükafata layiq görülüb. Mükafatı Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Bağırov BSC-nin Baş direktoru Kamal İbrahimova təqdim ediblər.
BSC-nin Baş direktoru Kamal İbrahimov Dövlət Vergi Xidmətinin timsalında Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinə şirkətin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyinə görə təşəkkürünü bildirib.
Şirkət rəhbərliyi, bu uğurun yalnız BSC-nin deyil, həm də dövlət tərəfindən iqtisadiyyatın inkişafına göstərilən dəstəyin və ixracatın artırılması istiqamətindəki strateji addımların mühüm bir göstəricisi olduğunu qeyd edib. BSC-nin 23 ildən artıq uzunmüddətli və dayanıqlı ixracat fəaliyyəti, beynəlxalq standartlara cavab verən keyfiyyətli məhsul istehsalı və xarici bazarlara intensiv çıxışı mükafatın əldə edilməsində həlledici rol oynayıb. Bildirilib ki, mükafat şirkətin gələcək inkişafına stimul olacaq və Azərbaycanın ixrac potensialını metallurgiya sənayesi sahəsində daha da genişləndirməyə sövq edəcək.
Bu nailiyyət BSC-nin strateji istiqamətlərindən biri kimi Azərbaycanın metallurgiya sənayesinin ölkənin qeyri-neft sektorunun flaqman sahələrindən birinə çevrilməsidir.
Qeyd etmək lazımdır ki, BSC bu il Azərbaycanın ən iri 50 vergi ödəyicisi sırasına daxil olub. Şirkət ötən il ərzində dövlət büdcəsinə 26,7 milyon manat vergi ödənişləri həyata keçirib. BSC Azərbaycanın ən böyük istehsalçılarından biri olaraq yüksək keyfiyyətdə armaturlar, katankalar (polad məftil), kvadrat və dairəvi pəstahlar, tikişsiz borular istehsal edir. Burada, həmçinin şvellerlər, künclüklər, ikitavrlar, kvadrat və dairəvi çubuqlar da hazırlamaq mümkündür. Nəinki Azərbaycanın, bütövlükdə bütün regionun tanınmış brendinə çevrilən BSC-nin məhsulları yerli bazarda böyük tələbatla satılmaqla yanaşı, indiyədək Avropa, Afrika, Amerika və Asiyanın, ümumilikdə, 20-dən çox ölkəsinə ixrac olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_d065eb7d6686f1dc3bbc23ad4_o.jpg
“Baku Steel Company” CJSC (BSC), the largest metallurgical company in the Caucasus region, received an award in the nomination “Active Exporter of Private Sector” by the State Tax Service, administered the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan. The award was presented by the Minister of Economy Mikayil Jabbarov and the Chairman of the State Customs Committee Shahin Bagirov to BSC’s CEO Kamal Ibrahimov.
BSC’s CEO Kamal Ibrahimov expressed his gratitude to the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan represented by the State Tax Service for the recognition of the company's achievements.
Committed presence in export markets over the last 23 years, manufacturing quality products in compliance with international standards, as well as active expansion into new markets contributed to obtaining this award. The company's management noted that this achievement is not only a success for BSC, but also an important indicator of the government's support for economic development and strategic initiatives aimed at increasing volume of exports. It was noted that this award will serve as an incentive for the company’s further development and will contribute to expanding export potential of the steel industry of Azerbaijan.
This award is a recognition of BSC's successful achievements in one of its strategic priorities – transforming Azerbaijan's metallurgical industry into one of the flagship sectors of the country's non-oil economy.
BSC was ranked among the 50 largest taxpayers in Azerbaijan in 2024. Over the past year, the company has paid 26.7 million manats in taxes to the state budget.
BSC, one of the largest manufacturers in Azerbaijan, produces high-quality rebar, wire rod (steel wire), square and round billets, as well as seamless pipes. It also produces channels, angles, I-beams, square and round bars. BSC’s products, which have become a recognized brand not only in Azerbaijan but also throughout the region, are in high demand in the local market and are exported to more than 20 countries in Europe, Africa, America and Asia.