https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_01528bacc53cc345dad0a2c56_o.jpg
“Qadın Dəstək Xətti” (QDX) 2024-cü il üzrə fəaliyyətinin nəticələrini açıqlayıb. İl ərzində xidmətə ümumilikdə 1623 müraciət daxil olub. QDX çətin həyat şəraitində olan qadınların müraciətlərinə operativ şəkildə reaksiya verərək ilkin psixoloji yardım göstərib, ehtiyac olduqda qadınlarla fərdi görüşlər təşkil edib və ya sorğunun müvafiq qurumlara yönləndirilməsini təmin edib.
QDX-nin əsas məqsədi yardıma ehtiyacı olan qadınlara psixoloji, hüquqi, sosial və emosional dəstək göstərmək, onların reabilitasiyasına və cəmiyyətə inteqrasiyasına yardım etməkdir. Xidmətə müraciət edən qadınların məlumatlarının məxfiliyi tam qorunur. Sorğu yalnız qadınların razılığı əsasında dövlət qurumları, yerli strukturlar və sosial xidmət müəssisələrinə ötürülə bilər. Xidmət icma əsaslı hüquq klinikaları, reabilitasiya mərkəzləri, sığınacaqlar və hüquqi məsləhət verən qeyri-hökumət təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq edir. “Qadın Dəstək Xətti”, həmçinin zorakılıq qurbanı olan qadınlar və onların övladlarına həm qısamüddətli, həm də uzunmüddətli dəstək göstərir.
Hesabat ilində daxil olan müraciətlərin təsnifatına əsasən zənglərin əksəriyyəti hüquqların qorunması (495), boşanma prosesi ilə bağlı çətinliklər (472) və məişət zorakılığı halları (304) ilə bağlı olub. Zənglərin digər hissəsi sosial-maddi rifah (267), sığınacaqla təmin olunma (43), səhiyyə hüququnun təmin edilməsi (42) mövzularını əhatə edib.
Xatırladaq ki, “Qadın Dəstək Xətti” 2022-ci ildə “Azercell”in təşəbbüsü ilə yaradılıb. Xidmət lider mobil operator, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və “Ümidli Gələcək” Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyinin dəstəyi ilə fəaliyyət göstərir. Xidmətin əlçatanlığını artırmaq məqsədilə “Qadın Dəstək Xətti”nin peşəkar işçi heyəti 24 saat fəaliyyət göstərən 116111 qısa nömrəsi, feysbuk, instaqram və TikTok səhifələri vasitəsilə xidmət göstərir.
“Azercell Telekom” MMC fəaliyyəti haqqında daha ətraflı məlumat əldə etmək üçün rəsmi “Azercell” səhifəsinə daxil olun.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_01528bacc53cc345dad0a2c56_o.jpg
«Женская горячая линия» подвела итоги своей деятельности за 2024 год. В течение года на линию поступило 1623 обращения. Сотрудники службы оперативно реагировали на обращения женщин, оказавшихся в трудной жизненной ситуации, предоставляя первичную психологическую помощь, организуя индивидуальные консультации и, при необходимости, направляя обращения в соответствующие инстанции.
Основная цель «Женской горячей линии» заключается в оказании психологической, юридической, социальной и эмоциональной поддержки женщинам, столкнувшимся с трудностями, а также содействие их реабилитации и интеграции в общество. Конфиденциальность данных обратившихся строго соблюдается, а передача информации в государственные органы, местные структуры и учреждения социального обслуживания возможна только с их согласия. Служба тесно сотрудничает с общественными юридическими клиниками, реабилитационными центрами, приютами и неправительственными организациями, предоставляющими юридические консультации. «Женская горячая линия» также оказывает как краткосрочную, так и долгосрочную поддержку женщинам и их детям, ставшим жертвами насилия.
Анализ обращений показал, что большинство звонков было связано с защитой прав (495), трудностями, возникшими в процессе бракоразводных процессов (472), а также случаями домашнего насилия (304). Остальные обращения затрагивали такие темы, как социально-материальное благополучие (267), предоставление жилья (43) и обеспечение права на здравоохранение (42).
Отметим, что проект «Женская горячая линия» был создан в 2022 году по инициативе Azercell. Сервис функционирует при поддержке лидирующего мобильного оператора, Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей, а также Общественного объединения социальных инициатив Ümidli Gələcək. С целью обеспечения доступности сервиса профессиональные сотрудники «Женской горячей линии» оказывают круглосуточную поддержку по короткому номеру 116111, а также через социальные сети Facebook, Instagram и TikTok.
Более подробную информацию о деятельности ООО «Azercell Telecom» можно получить на официальном сайте Azercell.