https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_01528bacc53cc345dad0a2c56_o.jpg
“Qadın Dəstək Xətti” (QDX) 2024-cü il üzrə fəaliyyətinin nəticələrini açıqlayıb. İl ərzində xidmətə ümumilikdə 1623 müraciət daxil olub. QDX çətin həyat şəraitində olan qadınların müraciətlərinə operativ şəkildə reaksiya verərək ilkin psixoloji yardım göstərib, ehtiyac olduqda qadınlarla fərdi görüşlər təşkil edib və ya sorğunun müvafiq qurumlara yönləndirilməsini təmin edib.
QDX-nin əsas məqsədi yardıma ehtiyacı olan qadınlara psixoloji, hüquqi, sosial və emosional dəstək göstərmək, onların reabilitasiyasına və cəmiyyətə inteqrasiyasına yardım etməkdir. Xidmətə müraciət edən qadınların məlumatlarının məxfiliyi tam qorunur. Sorğu yalnız qadınların razılığı əsasında dövlət qurumları, yerli strukturlar və sosial xidmət müəssisələrinə ötürülə bilər. Xidmət icma əsaslı hüquq klinikaları, reabilitasiya mərkəzləri, sığınacaqlar və hüquqi məsləhət verən qeyri-hökumət təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq edir. “Qadın Dəstək Xətti”, həmçinin zorakılıq qurbanı olan qadınlar və onların övladlarına həm qısamüddətli, həm də uzunmüddətli dəstək göstərir.
Hesabat ilində daxil olan müraciətlərin təsnifatına əsasən zənglərin əksəriyyəti hüquqların qorunması (495), boşanma prosesi ilə bağlı çətinliklər (472) və məişət zorakılığı halları (304) ilə bağlı olub. Zənglərin digər hissəsi sosial-maddi rifah (267), sığınacaqla təmin olunma (43), səhiyyə hüququnun təmin edilməsi (42) mövzularını əhatə edib.
Xatırladaq ki, “Qadın Dəstək Xətti” 2022-ci ildə “Azercell”in təşəbbüsü ilə yaradılıb. Xidmət lider mobil operator, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və “Ümidli Gələcək” Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyinin dəstəyi ilə fəaliyyət göstərir. Xidmətin əlçatanlığını artırmaq məqsədilə “Qadın Dəstək Xətti”nin peşəkar işçi heyəti 24 saat fəaliyyət göstərən 116111 qısa nömrəsi, feysbuk, instaqram və TikTok səhifələri vasitəsilə xidmət göstərir.
“Azercell Telekom” MMC fəaliyyəti haqqında daha ətraflı məlumat əldə etmək üçün rəsmi “Azercell” səhifəsinə daxil olun.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_01528bacc53cc345dad0a2c56_o.jpg
The “Women Helpline Service” has released its annual report, reaffirming its commitment to assisting women in difficult life circumstances. In 2024, the service handled 1,623 inquiries, providing immediate psychological support, facilitating individual consultations, and referring cases to relevant authorities when necessary.
The helpline offers psychological, legal, social, and emotional support to women in need, assisting in their rehabilitation and integration into society. The confidentiality of all applicants is strictly maintained and their personal data shared with relevant institutions only with the consent of the individuals concerned. The service closely cooperates with community-based legal clinics, rehabilitation centers, shelters, and NGOs providing legal consultations. Additionally, it offers both short-term and long-term assistance for women and children affected by violence.
Over the past year, the majority of the inquiries sought legal assistance - 495 cases, 472 were related to divorce, 304 involved domestic violence, 267 addressed social welfare concerns, 43 focused on asylum-related matters, and 42 were inquiries about healthcare rights.
Established in 2022 with the initiative and support of Azercell, the “Women Helpline Service” operates in collaboration with the State Committee for Family, Women, and Children Affairs, and the “Reliable Future” Youth Public Union.
To enhance accessibility, the helpline provides 24/7 professional support through the short number 116111 and through Facebook, Instagram, and TikTok.
For more information about the activities of Azercell Telecom LLC, please visit the official Azercell website.