https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_e1e5ed27d6fe252b10e86865f_o.jpg
Azərbaycan Ordusunun Kəlbəcər rayonunun Zəylik, Yellicə və Yuxarı Ayrım yaşayış məntəqələri istiqamətlərində yerləşən mövqeləri Ermənistan silahlı qüvvələrinin Basarkeçər rayonunun Yuxarı Şorca, Aşağı Şorca və Zərkənd yaşayış məntəqələri istiqamətlərində yerləşən mövqelərindən D-30 və D-20 toplarından istifadə olunmaqla atəşə tutulur.
Beynəlxalq ictimaiyyətin çağırışlarına və atəşkəs haqqında əldə olunmuş razılaşmaya baxmayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən artilleriya və digər ağır atəş vasitələrindən istifadə olunmaqla sərhədyanı ərazilərdə hücum və təxribatlar davam etdirilir.
Bir daha bəyan edirik ki, vəziyyətin gərginləşdirilməsinə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Azərbaycan Ordusu tərəfindən yalnız legitim hərbi hədəf olan atəş nöqtələrinə qarşı lokal cavab tədbirləri həyata keçirilir.
Ermənistan tərəfi təxribatçı əməllərindən çəkinməli və atəşkəs haqqında əldə olunmuş razılaşmaya riayət etməlidir

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_e1e5ed27d6fe252b10e86865f_o.jpg
The Azerbaijan Army positions, stationed in the directions of Zaylik, Yellija, and Yukhari Ayrim settlements of the Kalbajar region are being subjected to fire by the use of D-30 and D-20 howitzers from the Armenian armed forces positions, stationed in the directions of Yukhari Shorzha, Ashaghi Shorzha, and Zarkand settlements of the Basarkechar region.
Despite the calls of the international community and the ceasefire agreement reached, the Armenian armed forces continue to carry out attacks and commit provocations in the border territories using artillery and other heavy fire means.
We declare once again that the military-political leadership of Armenia bears the entire responsibility for the aggravation of the situation.
The Azerbaijan Army takes local retaliatory measures only against firing points, which are legitimate military targets.
The Armenian side must refrain from provocative actions and comply with the ceasefire agreement reached.