https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a37f0302e4bbb6ce21f8f06c8_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) və Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində “Qızların təhsil hüququ” mövzusunda konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransın açılışında çıxış edən BDU rektoru Elçin Babayev bildirib ki, müasir Azərbaycanın qız və qadınları ölkənin siyasi və ictimai həyatında, elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində fəal iştirak edirlər. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin böyük uğurla həyata keçirdiyi siyasət nəticəsində Azərbaycanda qızların təhsili, qadınların elmi araşdırmalarda və idarəetmədə iştirakı sürətlə dəyişən müasir dünyanın tələblərinə, yeni çağırışlara cavab verir. Hər bir cəmiyyətdə qızların və qadınların təhsilə və elmi fəaliyyətə cəlb edilməsi gender bərabərliyinin mühüm istiqamətlərindən biridir. Qadın və kişilərin bərabər təhsil almaları, cinsi mənsubiyyətə fərq qoyulmadan elmi fəaliyyətlə məşğul olmaları ölkə vətəndaşlarının hüquq bərabərliyinin fundamental əsasını təşkil edir. Ölkədə qadınlar ali təhsilin magistratura səviyyəsində çalışan, doktoranturada təhsil alan, elmin inkişafına töhfə verən fəlsəfə doktorlarının yarıdan çoxunu təşkil edir. Bu gün dünyada informatika və riyaziyyat, texnologiya və mühəndislik kimi ixtisaslar üzrə təhsil alanların 35 faizini qızlar təşkil etdikləri halda, bizim ölkədə bu rəqəm 40 faiz olmaqla orta dünya göstəricisindən artıqdır. Azərbaycan dövləti ölkə vətəndaşlarının, o cümlədən qızların və qadınların əlçatan və keyfiyyətli təhsil almaları, müxtəlif peşə və ixtisaslara yiyələnmələri, öz bilik və bacarıqları ilə insan kapitalını zənginləşdirmələri üçün hər bir şərait yaradıb. Qızların təhsili yalnız onların gələcək həyat rifahının təmin olunması üçün deyil, həm də ailə dəyərlərinin qorunması və möhkəmlənməsi, övladlarının düzgün tərbiyə olunması, bütövlükdə isə cəmiyyətin tərəqqisi üçün həlledici rola malikdir.
Rektor bildirib ki, ölkənin ilk və ən böyük ali təhsil müəssisəsi olan BDU-da hazırda bakalvriatura və magistratura təhsil səviyyələrində 25000-ə yaxın (24739 nəfər) tələbə təhsil alır. Onlardan 16641 nəfəri, təxminən 67, 2 %-i qızlardır. Bu il BDU-ya 5414 tələbə qəbul olunub, onlardan 3803 nəfəri, başqa sözlə, 70 faizi qızlardır. Son imtahan sessiyasında qız tələbələrin oğlan tələbələrlə müqayisədə müvəffəqiyyət göstəricisi təxminən 20% çox olub. BDU-nun qız tələbələri təhsillərini uğurla davam etdiməklə yanaşı, Universitetin ictimai həyatında da fəal iştirak edirlər. BDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi, “BDU könüllüləri” təşkilatı, Tələbə Elmi Cəmiyyəti, Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvlərinin əksəriyyətini qızlar təşkil edir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasında təhsil dünyəvi və fasiləsiz xarakter daşımaqla, vətəndaşın, cəmiyyətin və dövlətin maraqlarını əks etdirən strateji əhəmiyyətli prioritet fəaliyyət sahəsidir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəbul edilən dövlət proqramları və məqsədyönlü islahatlar insan kapitalının inkişafını təmin etməklə yanaşı, qızların təhsili imkanlarını da genişləndirir. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu bu sahədə mühüm layihələr həyata keçirir. Bu fəaliyyətin stimullaşdırdığı bir neçə layihə də Dövlət Komitəsi tərəfindən reallaşdırılmaqdadır. 2021-ci ildən etibarən Elm və Təhsil Nazirliyi ilə birgə həyata keçirilən "Gənc qızların təhsilinə dəstək" layihəsi, Təhsilin İnkişafı Fondu ilə birgə fəaliyyət nəticəsində təsis olunmuş "Hənifə Məlikova - Zərdabi adına təqaüd proqramı” da bunlardandır. "Sən tək deyilsən" layihəsi çərçivəsində "Gələcəyə əmin addımlarla" şəhid xanımlarının təhsilinə dəstək proqramı təsis edilib.
Komitə sədri bildirib ki, qızların təhsili həm də cəmiyyətin tərəqqisi və iqtisadi güclənməsi baxımından vacib amil olmaqla gələcəyə qoyulan sərmayə kimi dəyərləndirilməlidir. Aidiyyəti qurumlarla əməkdaşlıq çərçivəsində qızların ali təhsil müəssisələrinə qəbulunu təşviq etmək, onların akademik inkişafına dəstək olmaq və təhsildə gender bərabərliyini təmin etmək əsas hədəflərdən biridir. Bunun üçün hazırda müasir təhsil imkanlarını və innovasiyaları təşviq edən bir mühit formalaşdırılmaqdadır. Bakı Dövlət Universiteti ilə imzalanacaq əməkdaşlıq memorandumu Elm və Təhsil Nazirliyi, Təhsilin İnkişafı Fondu ilə əməkdaşlığı daha da genişləndirmək məqsədi daşıyır: “Memorandum çərçivəsində ailə institutu, milli dəyərlərlə bağlı elmi tədqiqatlar aparılacaq, sorğular keçiriləcək. Birgə hədəflər bizi məqsədlərimizə daha tez çatdıra bilər”.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev çıxışında deyib ki, Azərbaycanda qızların təhsili uzunmüddətli hədəflərdəndir: "Təhsil sahəsində görülən işlərin nəticəsi adətən ən tezi 20 il müddətinə görülür. Məsələn, bu gün təhsil almayan qız 10-15 ildən sonra ana olur və övladı növbəti 20 ilə əmək bazarına daxil olur. Təxminən 35 ildən sonrakı reallığı - bu günün fəaliyyəti və ya fəaliyyətsizliyini müşahidə etmiş oluruq. Bu səbəbdən qızların təhsilə əlçatanlığı və keyfiyyətli təhsil alması vacib amildir. Bu gün hələ də dünyanın bəzi yerlərində qızların təhsil hüquqları tamamilə məhdudlaşdırılır. Odur ki, təhdidləri açıq şəkildə müzakirə etməyə ehtiyac var".
Nazir bildirib ki, bu gün daha çox qız müxtəlif pillələrdə təhsilə cəlb olunur: “Azərbaycanda 20 il əvvəllə müqayisədə bu gün üç dəfə çox gənc təhsil alır. Təhsil alanlar arasında gənc xanımların sayının artması savadlı anaların, ailələrin olması deməkdir. Təhsil Azərbaycan gənclərinin, xüsusilə qızların növbəti mərhələlərdə özünün və cəmiyyətin inkişafını şəkilləndirən amil olacaq. Beynəlxalq təhsil tədqiqatları da ali təhsil almış valideynlərin övladlarının nəticələrinin daha yüksək olduğunu göstərir. PİSA (Beynəlxalq Şagird Qiymətləndirmə Proqramı) nəticələri də bunu təsdiqləyir. Təhsilli ailələrdə böyüyən uşaqların akademik uğurları daha yüksəkdir. Bu, təhsilin uzunmüddətli təsirini göstərən vacib faktordur. Təhsilə daha çox qız cəlb olunarsa, dünyada təxminən 3 milyona yaxın insan yoxsulluqdan qurtula bilər”.
Sonra BDU və AQUPDK arasında birgə əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Sonra Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov Fond tərəfindən qızların təhsilinə dəstək istiqamətində aparılan layihələrdən söz açıb. Bildirib ki, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə birgə "Hənifə Məlikova - Zərdabi adına təqaüd proqramı, “NEQSOL Holding” ilə birgə “Parla” təqaüd və inkişaf proqramı, STP Şirkətlər Qrupu ilə birgə “Zərif mühəndislər” xanımların inkişafı layihəsi və “Women in Tech” təşkilatının Azərbaycan nümayəndəliyi ilə birgə “Maya Hacıyeva adına İKT bacarıqları” təqaüd proqramları həyata keçirilib: “Bu proqramlara 2600-ə yaxın müraciət edilib, ümumilikdə 336 qız təqaüd alıb. Bu cür proqramlar dövlət-özəl tərəfdaşlığı vasitəsilə davam etdiriləcək və qızlarımızın təhsilinə təşviqi işi gücləndiriləcək”.
Milli Məclisin elm və təhsil komitəsinin üzvü Mehriban Vəliyeva, BDU-nun Fizika fakültəsinin Maddə quruluşu kafedrasının müdiri Sacidə Əbdülvahabova, Dövlət Gömrük Akademiyasının İnformasiya texnologiyaları fakültəsinin tələbəsi, “Gənc qızların təhsilinə dəstək” layihəsinin iştirakçısı Fidan Mehdiyeva, şəhid polkovnik-leytenant Anar Əliyevin həyat yoldaşı, “Sən tək deyilsən” layihəsi çərçivəsində “Gələcəyə əmin addımlarla” şəhid xanımlarının təhsilinə dəstək proqramının iştirakçısı Vüsalə Əliyeva çıxışlarında ölkədə qızların təhsil almaları üçün yaradılan yüksək şərait və onlara göstərilən qayğıdan danışıb, bunun cəmiyyətin inkişafı üçün vacib addımlardan olduğunu bildiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a37f0302e4bbb6ce21f8f06c8_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) в рамках «Года Конституции и суверенитета» прошла конференция на тему «Право девушек на образование», организованного совместно вузом, Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей и Фондом развития образования.
Выступая на открытии конференции, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что девушки и женщины активно участвуют в политической и общественной жизни страны, в сферах науки, образования и культуры. В результате успешной политики Президента Ильхама Алиева образование девушек и участие женщин в научных исследованиях и управлении отвечают требованиям и новым вызовам современного мира. Равное образование для женщин и мужчин и их участие в научной деятельности без различия пола составляют фундаментальную основу равноправия граждан страны. В стране женщины, работающие в магистратуре вузов, обучающиеся в докторантуре, составляют более половины докторов философии, вносящих вклад в развитие науки. Ныне, если в мире 35 процентов изучающих информатику и математику, технологии и инженерное дело составляют девушки, то в нашей стране этот показатель составляет 40 %, что превышает средний мировой показатель.
Государство создало все возможности для граждан, в том числе девушек и женщин, получать доступное и качественное образование, приобретать профессии и специальности, обогащать человеческий капитал своими знаниями и навыками. Образование девушек играет решающую роль не только в обеспечении их будущего благополучия, но и в сохранении и укреплении семейных ценностей, правильном воспитании детей и прогрессе общества в целом.
Ректор сообщил, что из обучающихся в БГУ 24 739 студентов 16 641, то есть, 67,2% составляют девушки. В этом году в вуз принято 5414 студентов, из которых 3803, или 70% — девушки. В последней экзаменационной сессии процент успешной сдачи экзаменов среди девушек был примерно на 20% выше, чем среди юношей. Помимо успешного продолжения обучения, студентки также активно участвуют в общественной жизни университета. Так, большинство членов Студенческой молодежной организации, Студенческого профсоюзного комитета, организации «Волонтеры БГУ», Студенческого научного общества и Центра студенческого научно-технического творчества вуза — девушки.
Председатель Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова отметила, что государственные программы и реформы, помимо обеспечения развития человеческого капитала, также расширяют образовательные возможности девушек. Фонд Гейдара Алиева реализует важные проекты в этой области. Несколько проектов, стимулирующих эту деятельность, также реализуются Государственным комитетом. К ним относятся проект «Поддержка образования молодых девушек», реализуемый совместно с Министерством науки и образования и «Программа стипендий имени Ханифы Меликовой - Зардаби», учрежденной совместно с Фондом развития образования. В рамках проекта «Ты не одинока» создана программа поддержки образования жен-шехидов «Уверенными шагами в будущее».
Председатель комитета заявила, что образование девочек следует рассматривать как инвестицию в будущее.
Меморандум о сотрудничестве, который будет подписан с Бакинским государственным университетом, направлен на дальнейшее расширение интеграции с Министерством науки и образования и Фондом развития образования: «в рамках меморандума будут проведены исследования и опросы по институту семьи и национальным ценностям. Общие мишени помогут нам быстрее достичь наших целей».
Министр науки и образования Эмин Амруллаев в своем выступлении отметил, что образование девушек является долгосрочной целью: «Результаты работы в сфере образования обычно заметны не ранее, чем через 20 лет. Например, девушка, которая сегодня не получает образования, становится матерью через 10-15 лет, а ее ребенок выходит на рынок труда в течение следующих 20 лет. Примерно через 35 лет мы будем наблюдать реальность – итог сегодняшней активности или бездеятельности». По этой причине доступ девушек к образованию и получение качественного образования являются важными факторами. В некоторых частях мира права девушек на образование полностью ограничены. Потому необходимо открыто обсуждать угрозы».
Министр сообщил, что «сегодня в Азербайджане обучается в три раза больше молодежи, чем 20 лет назад». Рост числа девушек среди получающих образование означает рост просвещённых матерей и семей.
Международные исследования также показывают, что дети родителей с высшим образованием демонстрируют более высокие результаты. Это также подтверждают результаты PİSA - Международной программы оценки учащихся.
Дети, растущие в образованных семьях, демонстрируют более высокую успеваемость. Это важный фактор, показывающий влияние образования. Если бы в процесс образования было вовлечено больше девушек, то около 3 миллионов человек в мире могли бы выбраться из нищеты».
Затем подписан меморандум о сотрудничестве между БГУ и Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей.
Далее председатель правления Фонда развития образования Эльнур Насибов рассказал о поддержке Фондом образования девушек. Он отметил, что совместно с Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей реализована «Программа стипендий имени Ханифы Меликовой - Зардаби», стипендиальная и развивающая программа «Parla» совместно с NEQSOL Holding, проект развития «Zərif mühəndislər» совместно с Группой компаний STP, стипендиальная программа «Навыки ИКТ» имени Майи Гаджиевой совместно с азербайджанским представительством организации Women in Tech: «На эти программы было получено около 2600 заявок, и в общей сложности 336 девушек получили стипендии. Такие программы будут продолжены в рамках государственно-частного партнерства, а содействие образованию девушек будет усилено».
На мероприятии также выступили член комитета Милли Меджлиса по науке и образованию Мехрибан Велиева, заведующая кафедрой БГУ Саджида Абдулвахабова, студентка Государственной таможенной академии Фидан Мехтиева и Вусала Алиева - супруга шехида полковника-лейтенанта Анара Алиева.