https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_3adf9c6948400e42870b57278_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Mədəniyyət Mərkəzi ilə Əlişir Nəvai adına Özbəkistan Milli Kitabxanası arasında görüş keçirilib.
Sözügedən kitabxananın direktoru Ümidə Teşaboyeva məlumat olaraq bildirib ki, Özbəkistanda 12000 kitabxana var və bunlardan 200 isə kütləvi kitabxanadır. Milli Kitabxana mərkəzləşmiş vilayət kitabxanaları ilə sıx əməkdaşlıq edir və bunların da sayı 14-dür. Milli Kitabxananın Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi ilə sıx əməkdaşlığını, iki ölkə xalqları arasında qarşılıqlı anlaşmanın dərinləşməsinə mühüm töhfə verdiyini də qeyd edən direktor, Mədəniyyət Mərkəzi layihəsi ilə Milli Kitabxanada fəaliyyət göstərən Azərbaycan guşəsi Özbək oxucularına qardaş ölkə, onun mədəniyyəti, incəsənəti, tarixi ilə daha da yaxından tanış olmaq imkanı yaradır.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli Azərbaycan xalqının qədim zamanlardan yüksək kitabxana işi və kitab oxuma mədəniyyətinə malik olduğunu, qələmə xüsusi ehtiramla yanaşdığını, onu qiymətli sərvət kimi qoruduğunu qeyd edib. O, bu gün də Azərbaycanda əlyazma nümunələrinin toplanması, saxlanması, öyrənilməsi və təbliğinə böyük önəm verildiyini, hər il beynəlxalq kitab sərgilərinin keçirildiyini, burada mütaliə mədəniyyətinin təbliğ olunduğunu, yazıçı və oxucuların görüşləri üçün platformanın yaradıldığını bildirib.
Görüşdə daha sıx əməkdaşlıq, tədbirlərin, təqdimat və layihələrin həyata keçirilməsi, sözügedən kitabxana ilə Azərbaycan kitabxanaları arasında əlaqələrin yaradılması, kitabxana fondunun zənginləşdirilməsi və digər fəaliyyətlərin gələcəkdə həyata keçirilməsi müzakirə edilib.
Sonda Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən Milli Kitabxanaya Azərbaycan mədəniyyəti, dili, tarixi, ədəbiyyatı və s. mövzulara aid 500-dən çox kitab hədiyyə edilib.

В Национальную библиотеку Узбекистана были подарены многочисленные книги об Азербайджане В Национальную библиотеку Узбекистана были подарены многочисленные книги об Азербайджане
Cостоялась встреча между Культурным Центром имени Гейдара Алиева при посольстве Азербайджана в Узбекистане и Национальной библиотекой Узбекистана имени Алишера Навои.
Директор библиотеки Умида Тешабоева сообщила, что в Узбекистане насчитывается 12 тысяч библиотек, из которых 200 являются массовыми. Национальная библиотека тесно сотрудничает с централизованными региональными библиотеками, численность которых насчитывается 14. Отметив тесное сотрудничество Национальной библиотеки с Азербайджанским Культурным Центром и его весомый вклад в углубление взаимопонимания между народами двух стран, директор сообщила, что действующий по проекту Культурного Центра в Национальной библиотеке Азербайджанский уголок предоставляет узбекским читателям информацию о братской стране, ее культуре, искусстве, истории и т.д..
Директор Азербайджанского Культурного Центра Акиф Марифли отметил, что азербайджанский народ с древних времен обладал высокой культурой библиотечного дела и чтения книг, с особым почтением относился к перу и берег его как ценное достояние. Он отметил, что и сегодня в Азербайджане придается большое значение сбору, сохранению, изучению и пропаганде рукописей, ежегодно проводятся международные книжные выставки-ярмарки, где пропагандируется культура чтения, создается платформа для встреч писателей и читателей и т.д.
На встрече обсуждались вопросы более тесного сотрудничества, реализации мероприятий, презентаций и проектов, установления связей между данной библиотекой и библиотеками Азербайджана, обогащения библиотечного фонда, а также дальнейшей реализации других деятельностей.
На встрече обсуждались вопросы более тесного сотрудничества, реализации мероприятий, презентаций и проектов.
В конце встречи Азербайджанским Культурным Центром было передано Национальной библиотеке более 500 книг об азербайджанской культуре, языке, истории, литературе и на другие темы.