BDU-da Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru ilə görüş
BDU-da Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru ilə görüş BDU-da Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru ilə görüş
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərovla görüşüb.
Rektor Elçin Babayev qeyd edib ki, BDU-da akvakultura, qida və su təhlükəsizliyi, ekoloji problemlərin həlli, təbii resurslardan səmərəli istifadə sahələrində müxtəlif tədqiqatlar aparılır, müasir laboratoriyalar qurulur, gənc mütəxəssislərin hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirilir. BDU-nun elmi-tədqiqat mərkəzlərində ən son texnologiyalar tətbiq olunur. Bu baxımdan BDU Aqrar İnnovasiyalar Mərkəzi ilə əməkdaşlıqda maraqlıdır.
Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov qurumun fəaliyyəti, icra olunan layihələr, regionlar üzrə keçirilən İnnovasiya festivalları, Mərkəz tərəfindən göstərilən dəstək tədbirləri barədə məlumat verib. Ali təhsil müəssisələrinin tələbələrinin aqrar sahədə rəqəmsallaşmanın inkişafı və məhsuldarlığın artırılmasına xidmət edən startaplara böyük maraq göstərdiyini deyib.
Görüşdə BDU ilə Mərkəz arasında kənd təsərrüfatında süni intellektin tətbiqiylə bağlı layihə üzrə və ümumi əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.

В БГУ состоялась встреча с директором Аграрного инновационного центра В БГУ состоялась встреча с директором Аграрного инновационного центра
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с директором Аграрного инновационного центра Министерства сельского хозяйства Анаром Джафаровым.
Ректор Эльчин Бабаев отметил, что БГУ проводит исследования в области аквакультуры, безопасности пищевых продуктов и воды, решения экологических проблем, эффективного использования природных ресурсов, создает современные лаборатории, уделяет особое внимание подготовке молодых специалистов. В научно-исследовательских центрах вуза применяются новейшие технологии. С этой точки зрения БГУ заинтересован в сотрудничестве с Аграрным инновационным центром.
Директор Аграрного инновационного центра Анар Джафаров представил информацию о деятельности организации, реализованных проектах, проводимых в регионах фестивалях инноваций и мерах поддержки, оказываемых Центром. Гость проявил большой интерес к стартапам студентов, способствующие цифровизации и повышению производительности в аграрном секторе.
На встрече обсуждался проект по применению искусственного интеллекта в сельском хозяйстве и другие  возможности сотрудничества БГУ и Центра.